کارگران متخصصی که «ساده» باقی می‌مانند

این روزها اخبار و آمار متعددی درباره ورشکستگی صندوق‌های بازنشستگی به گوش می‌رسد.

به گزارش ایلنا، در این میان وضعیت سازمان تامین اجتماعی با توجه به بالاتر بودن نسبت پشتیبانی آن نسبت به سایر صندوق‌ها، نه در آستانه ورشکستگی، بلکه بحرانی گزارش می‌شود. این بحران بدون تردید، جدا از عدم پرداخت بدهی‌های انباشته دولت به این صندوق، دلایل دیگری هم دارد. «مازیار گیلانی‌نژاد» فعال کارگری کشور، یکی از عوامل اصلی بحران و سقوط تامین اجتماعی را بی‌توجهی مدیران تامین اجتماعی به سیر نزولی ورودی‌های این سازمان می‌داند.

گویا وزارت کار و به تبع آن سازمان تامین اجتماعی خواهان ورشکسته شدن صندوق درمان و خود سازمان تامین اجتماعی هستند چرا که هیچ تلاش معناداری در جهت حل مشکلات صورت نمی‌دهند

گیلانی‌نژاد می‌گوید: بیستم دی ماه، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی اظهاراتی که مجلس ایراد کرد، اعلام کرد که در افق ۱۴۰۵ منابع صندوق تامین اجتماعی و کشوری، کسری ۷۵۹ همت (۷۵۹هزار میلیارد تومان) خواهد داشت. وی ادامه داد که در سال ۱۴۰۰ ورودی به صندوق تامین اجتماعی ۲۵۳ همت و مصارف ۳۷۵ همت بوده است. این اعداد به معنای ورشکستگی کامل صندوق تامین اجتماعی خواهد بود. آنچه به عنوان نماینده بخشی از کارگران پروژه‌ای شاهد آن هستم این است که وزارت کار و به تبع آن سازمان تامین اجتماعی خواهان ورشکسته شدن صندوق درمان و خود سازمان تامین اجتماعی هستند چرا که هیچ تلاش معناداری در جهت حل مشکلات صورت نمی‌دهند.

او اضافه می‌کند: نهم خرداد سال جاری، طی نامه‌ای به مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی که در دبیرخانه این سازمان ثبت شد، اعلام کردیم که در جلسه دهم اردیبهشت سال ۱۴۰۱ که با حضور مدیر منطقه ویژه اقتصادی و انرژی پارس جنوبی و بازرس منطقه ویژه و یک شرکت پیمانکاری برگزار شد، مشخص شد که پیمانکاران در زمان تنظیم لیست بیمه، شغل کارگران متخصص را کارگر ساده نوشته و حق بیمه یک کارگر ساده را واریز می‌کنند. در حال حاضر کارگران متخصص اعم از جوشکار، فیتر، داربست‌بند و... حقوق ماهانه‌ای بیش از ۲۰ میلیون تومان دریافت می‌کنند که حق بیمه آنان باید به طور متوسط بیشتر از ۵ میلیون تومان به سازمان تامین اجتماعی واریز شود که واریز نمی‌شود. در سایت یک پتروشیمی بوشهر فقط ۵ هزار کارگر کار می‌کنند که ماهیانه می‌توانند حداقل ۳۰ میلیارد تومان برای سازمان ورودی داشته باشند. اگر بازرسان تامین اجتماعی کمی سخت‌گیرانه‌تر این موضوع را بررسی کنند، بی‌تردید سازمان در سراسر کشور دریافتی خوبی خواهد داشت که از ورشکستگی نیز رها خواهد شد.

پیمانکاران به تخلفات بیمه‌ای خود در سراسر منطقه عسلویه و ایران ادامه داده و حق بیمه کارگران را به جیب زده و سازمان تامین اجتماعی نیز ناظر صامت این سرقت از کارگران و سازمان تامین اجتماعی است

گیلانی‌نژاد می‌افزاید: در ضمیمه نامه، نام تعدادی از پیمانکاران متخلف را نام بردیم. با توجه به اینکه هیچ اقدام مثبتی صورت نگرفت مجدداً در تاریخ ۱۱ مرداد سال جاری، نامه‌ای به شماره دبیرخانه ۸۳۸۰۲۷۱۰ ارسال کرده و از اداره کل وصول مطالبات حق بیمه سازمان تامین اجتماعی خواستیم موضوع را با جدیت تعقیب کنند.

به گفته این فعال کارگری، نامه‌نگاری‌های متعدد و خواست پیگیری تخلفات آشکار بیمه‌ای کارفرمایان تا امروز به هیچ کجا نرسیده است.

او اضافه می‌کند: امروز در پایان دی ماه و آغاز بهمن ماه، هنوز پیمانکاران به تخلفات بیمه‌ای خود در سراسر منطقه عسلویه و ایران ادامه داده و حق بیمه کارگران را به جیب زده و سازمان تامین اجتماعی نیز ناظر صامت این سرقت از کارگران و سازمان تامین اجتماعی است. در اینکه وزیر کار و بازرسانش و بازرسان سازمان تامین اجتماعی در وصول حق بیمه کوتاهی می‌کنند شکی نیست. بی‌تردید با این روند درآمدهای سازمان کاهش می‌یابد و با این برنامه باید صندوق ورشکسته شود و به این ترتیب، قطعاً بخش بزرگی از تقصیر آن متوجه وزیران کار و روسای سازمان تامین اجتماعی و بازرسان‌شان است.

گیلانی‌نژاد در پایان نتیجه می‌گیرد: اگر سازمان تامین اجتماعی و وزارت کار و بازرسان‌شان وظایف خود را درست انجام دهند و هر کارگری که مشغول به کار است را در لیست بیمه گنجانده و کارفرمایش را بابت تخلفات جریمه کنند، بی‌تردید درآمدهای سازمان بیش از دو برابر مخارج آن خواهد شد. شما حق بیمه بر باد رفته کارگران متخصصی را که در لیست‌های بیمه، «ساده» در نظر گرفته می‌شوند، حساب کنید. با عمل به قانون، فقط در عسلویه و پارس جنوبی ده‌ها هزار میلیارد تومان منابع جدید برای سازمان خلق می‌شود اما اینکه چرا به این مساله رسیدگی نمی‌کنند و چرا با تخلفات آشکار کارفرمایان برخورد نمی‌شود، سوالی است که پاسخی برای آن نداریم.