هفته گذشته سران سه قوه در نشست شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه تصمیم به بخشودگی جرایم بیمه‌ای کارفرمایان گرفته و این بخشش را فقط در ازای اشتغال جدید تصویب کردند. این تصمیم و مصوبه البته همچنان زوایا و جزئیاتی دارد که اعلام نشده اما از زمان اعلام، مورد اشکال و انتقاد بخشی از فعالان حقوق بازنشستگان و کارگران و کارشناسان تامین اجتماعی قرار گرفته است.

«علی دهقان‌کیا» رئیس کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی تهران درباره چرایی و ضرورت این مصوبه گفت: حمایت از تولیدکنندگان و کارفرمایان از طرق مختلف به جز این اقدام نیز ممکن است.

وی تصریح کرد: اگر قرار است دولت به کارفرما کمک کند، نباید منابع تامین اجتماعی آسیب ببیند. حتی اگر در چهارچوب بخشودگی کمکی به کارفرما بشود، نباید از جیب بیمه‌شدگان که همان تامین اجتماعی است، منابع خارج شود زیرا اگر دولت تمایل به بخشش و کمک به گروهی دارد، باید از جیب خود حاتم طایی شود.

وی با تاکید بر حق‌الناس بودن مبالغ حق بیمه و جرایم بیمه‌ای که به تامین اجتماعی واریز می‌شود، گفت: حاضر نیستیم یک ریال از جیب بازنشسته و بیمه‌شده به کارفرمایانی داده شود که با این بخشودگی به بدحسابی خود ادامه می‌دهند. از آنجا که به لحاظ حقوقی دولت نباید نسبت به مبالغ درون صندوق تامین اجتماعی و تعهدات قانونی دیگران به این صندوق وکالت، داشته باشد لذا اگر این تصمیم سران سه قوه به بدون در نظر گرفتن منابع مستقل در بودجه خود دولت باشد، غیرقانونی است.

وی با نقد از اصل بحث بخشودگی جریمه بیمه‌ای گفت: کارفرمایانی وجود دارند که سال‌ها حق بیمه ندادند و ارزش ریالی اکنونی مبالغ امروز به جریمه آنها بدل شده و حالا می‌خواهند پول بی‌ارزش شده چند سال پیش را پرداخت کنند. مسئولان باید بدانند که این اقدام قطعا کمک به تولیدکننده خوش‌حساب واقعی نیست.

دهقان‌کیا با تاکید بر اینکه «دولت به جای این اقدام برای مثال ۱۰هزار میلیارد تومان از جیب خود و به صنعت کشور کمک کند»، گفت: مخالف یاری رساندن به کارفرما و تولید نیستیم و اگر چرخ تولید بچرخد، معاش شاغل و بازنشسته نیز می‌چرخد اما چرا باید به صنایعی که اغلب در کنار فرار بیمه‌ای درگیر رانت‌های مختلف هستند، کمک شود؟

وی با آسیب‌شناسی درباره مشکل تولیدکنندگان و شرکت‌های دولتی و خصوصی کشور گفت: بسیاری از شرکت‌ها و صنایع به دلیل ضعف مدیریت و مسائلی مثل وضعیت بی‌ثبات اقتصادی دچار مشکل هستند. ما بازنشستگان دلسوز کشور و نظام هستیم و دوست داریم صنعت کشور و تولید پیشرفت کند ولی اصلاحات در نظام صنعت لازم است.

عضو کانون بازنشستگان تامین اجتماعی در پایان تاکید کرد: برای اشتغال و رونق صنعت، پول‌پاشی و تزریق نقدینگی و رفع انواع بدهی‌های بیمه‌ای و مالیاتی تاکنون راهگشا نبوده و سیاست‌هایی از این قبیل بیشتر پوپولیستی و غیرکارشناسی هستند.