رئیس فراکسیون کارگری مجلس ضمن تشریح روند بررسی طرح اصلاح ماده ۵ قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی در مجلس گفت: با توجه به پیگیری‌هایی که هم از طریق کمیسیون اجتماعی مجلس و هم فراکسیون کارگری در حال انجام است، این طرح تا پایان مرداد ماه تعیین تکلیف خواهد شد.

علی بابایی کارنامی در گفت‌‌وگو با خبرگزاری خانه ملت گفت: هم‌اکنون تعداد یک میلیون و 200هزار کارگر ساختمانی داریم که تعداد 700هزار نفر از آنها تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌اند اما بقیه هنوز تحت پوشش بیمه قرار ندارند و برای اینکه این کارگران نیز تحت پوشش بیمه قرار گیرند با بیش از 10هزار میلیارد تومان کسر بودجه مواجه هستیم.

نماینده ساری و میاندرود در مجلس ادامه داد: استدلال تامین اجتماعی این است که با قانون فعلی نمی‌توان اعتبارات لازم برای این بخش را تامین کرد و دولت نیز این میزان بودجه را پرداخت نمی‌کند و این در حالی است که قرار نیست این پول را دولت بدهد بلکه با حق سهمی که از پروانه ساختمانی کسر می‌شود، اعتبارات این بخش تامین می‌شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: برای رفع مشکل بیمه این کارگران، اصلاح ماده 5 قانون بیمه‌ اجتماعی کارگران ساختمانی را در دستورکار قرار دادیم تا راهکار تامین اعتبارات لازم برای این بخش مشخص شود. همچنین در این اصلاحیه تاکید شده که از طریق اجرای این قانون باید تمام کارگران ساختمانی مشمول این ماده ظرف مدت دو سال تحت پوشش بیمه قرار گیرند.

این نماینده مجلس یادآور شد: کلیات این طرح در صحن مجلس به تصویب رسیده و جزئیات آن نیز بعد از اینکه در صحن علنی تصویب شد، دوشوری شده و به کمیسیون اجتماعی ارجاع داده شد. بعد از آخرین پیگیری که انجام دادم به این نکته اشاره شد که قرار است به دلیل دغدغه برخی مسئولان مربوطه درباره این طرح، جلسه‌ای تشکیل شده و بعد از رفع این دغدغه‌ها نتیجه بررسی‌ها در قالب گزارش در دستورکار مجلس قرار خواهد گرفت.

رئیس فراکسیون کارگری مجلس در پیش‌بینی زمان لازم برای اتمام بررسی این طرح و تبدیل آن به قانون، تاکید کرد: با توجه به پیگیری‌هایی که هم از طریق کمیسیون اجتماعی مجلس و هم فراکسیون کارگری در حال انجام است به نظر می‌رسد که این طرح تا پایان مرداد ماه تعیین تکلیف شود.