نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به اینکه مصوبه هیات تطبیق مقررات درباره اعمال افزایش ۳۸درصدی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به رئیس‌جمهور ابلاغ شده، گفت: هیات دولت یک هفته فرصت دارد تا این مصوبه را یا برای اصلاح به شورای عالی کار ارجاع دهد یا افزایش ۳۸درصدی را اعمال کند، در غیر این صورت این مصوبه طبق قانون خود به خود باطل خواهد شد.

ولی اسماعیلی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت افزود: براساس مصوبه شورای عالی کار قرار بود حقوق بازنشستگان حداقل‌بگیر 57درصد افزایش یافته و سایر سطوح نیز 38درصد افزایش پیدا کند و این مصوبه باید براساس قانون مورد تائید هیات دولت قرار گیرد.

نماینده گرمی و انگوت در مجلس ادامه داد: این مصوبه توسط هیات دولت بررسی شد و در نهایت بند اول آن که حقوق حداقل‌بگیران 57 درصد افزایش یابد، تائید شد اما بند دوم که مربوط به سایر سطوح بود به 10درصد تقلیل یافته و ابلاغ شد.

وی تصریح کرد: مصوبه هیات دولت مغایر با قانون اساسی و ماده 96 قانون تامین اجتماعی بود بنابراین با رئیس‌جمهور مکاتبه‌ای داشتیم و در آن تاکید شد که دولت حق ندارد مصوبه شورای عالی کار را تغییر دهد و فقط می‌تواند آن را به منظور اصلاح به این شورا بازگرداند که محقق نشد بنابراین نامه‌ای به رئیس مجلس نوشتیم تا این مصوبه را به هیات تطبیق مقررات ارسال کند.

این نماینده مجلس یادآور شد: ادله ما در این زمینه این بود که تامین اجتماعی یک سازمان اقتصادی است که از طریق مصارف و منابع اداره می‌شود بنابراین دریافتی از دولت ندارد که هیات دولت بخواهد تغییراتی در آن اعمال کند. بعد از برگزاری جلساتی در این زمینه، نظر مشورتی به دولت اعلام شد و اعلام نظر رسمی نیز منوط به تاکید رئیس مجلس بود.

اسماعیلی اظهار کرد: رئیس مجلس مصوبات هیات تطبیق مقررات را در قالب نامه‌ای به رئیس جمهور ابلاغ کرد بنابراین طبق قانون هیات دولت باید یا این مصوبه را به شورای عالی کار ارجاع دهد تا اصلاح شود یا افزایش 38درصدی را اجرا کند.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس تاکید کرد: دولت یک هفته مهلت دارد تا به این امر مبادرت ورزد در غیر این صورت براساس قانون مصوبه هیات دولت قابلیت اجرا نداشته و خود به خود باطل می‌شود.