دبیرکل خانه کارگر می‌گوید: انتظار ما از دولت این است که حق بازنشستگانی که در طول سال‌های اشتغال حق بیمه خود را منظم پرداختند، محترم شمرده و مانعی برای پرداخت حقوق کامل و قانونی در موعد مقرر نباشد.

علیرضا محجوب در گفت‌وگو با ایلنا ادامه داد: قرار بود تا طی همسان‌سازی، حقوق بازنشستگان براساس آنچه در دوران اشتغال به صندوق تامین اجتماعی واریز کردند، برقرار شود و طبقات مزدی براساس همسان‌سازی در جای خودشان قرار بگیرند لذا انتظار داریم امسال بحث همسان‌سازی کامل شود. دولت یا باید همان بحث افزایش دریافتی را طبق مصوبه شورای عالی کار عیناً برای بازنشستگان صندوق تامین اجتماعی لحاظ کند یا از فرار به جلو، اجتناب و همسان‌سازی سایر سطوح را عادلانه انجام دهد.

محجوب با تاکید بر اینکه «مسیر فعلی دولت باعث می‌شود صندوق سازمان تامین اجتماعی به سمت حداقل‌بگیران فراوان برود»، ادامه داد: این مسیر به دلیل سیاست‌های دولت در حال طی شدن است و در سازمان حداقل‌بگیران اکثریت را تشکیل می‌دهند. سیاست‌های دولت در زمینه عدم همسان‌سازی باعث شده که بسیاری حقوق واقعی خود را در لیست‌های ارسالی رد نکنند.

دبیرکل خانه کارگر تصریح کرد: این مسیر دولت یک مسیر اصلاحی نیست و آن قدم‌هایی که تاکنون نیز برای همسان‌سازی و بهبود شرایط معیشت بازنشستگان برداشته شده را نیز به عقب پس می‌زند. ما حتی قدرت خرید پول را هم مقایسه نمی‌کنیم ولی اگر این مقایسه را انجام دهیم، می‌فهمیم که اعداد پرداخت شده به صندوق با اعداد دریافتی با ارزش امروز نمی‌خواند. دولت هر تصمیمی می‌گیرد باید در این زمینه با هدف حفظ توان معیشتی بازنشستگان باشد. البته در این زمینه تصمیمات شورای عالی کار شامل مصوبات متین و خوبی است و طرح ارقامی کمتر از رقم مطرح و مصوب در این شورا ظلم به حقوق‌بگیران و بازنشستگان است.نماینده ادوار پیشین مجلس در ادامه با اشاره به مسائل کارگران دولت گفت: برای ما فرقی بین کارگران دولت و بخش خصوصی وجود ندارد. همه آنها زحمتکش بوده و از حقوق آنها دفاع می‌کنیم. دولت نباید به دنبال راه‌های درآمدی نامتعارف برای دادن حقوق کارکنان خود یا بازنشستگان تامین اجتماعی باشد و نباید از حقوقی کسر شود تا به حقوق دیگری اضافه شود. راضی نیستیم که دولت برای تامین حقوق افرادی، حقوق مستمری‌بگیران دولت را تحت‌الشعاع قرار دهد.

وی با تاکید بر اینکه «راه‌های متعددی برای ایجاد منابع لازم برای پرداخت حقوق‌ها و افزایش قانونی آنها وجود دارد»، گفت: یکی از این راه‌ها دریافت مالیات دقیق و اصلاح نظام مالیاتی به نفع حقوق‌بگیران است. این تامین منابع بخشی از سیاست‌های اجتماعی است و برای سیاست‌های اجتماعی باید راه‌های متناسب با این سیاست‌ها را تدارک دید. دولت با توجه به اختیاراتی که دارد می‌تواند منابع بسیاری که تامین‌کننده حقوق بازنشستگان کشور باشد را تامین کند.

محجوب با اشاره به اینکه «تعریف ما از فقر دوباره باید به آن تعریف محض و مطلق از فقر برگردد»، اظهار کرد: ما جامعه حقوق‌بگیر را به سمت فقر شدید سوق داده‌ایم. در سال‌های گذشته اقدام به سرکوب قیمت‌ها کردیم و معادله عرضه و تقاضا به‌این دلیل به هم خورده است ولی حالا کشور دارد به سمت سرکوب سمت تقاضا میل پیدا می‌کند.

دبیرکل خانه کارگر با تاکید بر اینکه «با مطالبه حقوق صنفی و مطالبات همه گروه‌ها ازجمله کارکنان دولت و نیروهای کشوری و لشگری موافقیم»، ادامه داد: اما موضوع اصلی امروز ما بازنشستگان صندوق تامین اجتماعی و سایر مشمولین قانون کار هستند که در بخش دولتی کار می‌کنند و حدود دو ماه است که حقوق واقعی خود را بنابر قانون دریافت نکرده‌اند.

رئیس سابق فراکسیون کارگری مجلس تصریح کرد: در ابتدا از طریق شکایت قانونی و حقوقی، پیگیری‌های حقوقی و مذاکرات با طرفین دولتی را انجام می‌دهیم اما در مرحله دوم اگر این پیگیری‌های حقوقی و اداری با گفت‌وگو و استدلال پاسخ خود را نگرفت، از سایر ابزار قانونی اعتراض که آنها نیز به رسمیت شناخته شده و به‌عنوان امر مجاز قانونی تلقی می‌شوند، استفاده خواهیم کرد. این صحیح نیست هرکس پشت میز مسئولیت بنشیند و برای خود بدون توجه به نیازها و مطالبات افراد تصمیم‌گیری کند.

وی در پایان بیان کرد: آماده همکاری با دولت هستیم و تاکنون نیز در این راستا حرکت کردیم اما دولت نیز باید قدمی پیش گذاشته و با کارگران و بازنشستگان و ذی‌نفعان تامین اجتماعی همکاری داشته باشد. همکاری یک‌طرفه معنا ندارد و اساس همکاری دوطرفه است.