وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ایران به دنبال همکاری‌های دوجانبه با تاسیس شرکت‌های مشترک در قالب سند بلندمدت ۵ ساله با عراق است.

به گزارش روابط‌عمومی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری اظهار داشت: ایران به دنبال همکاری‌های دوجانبه با تأسیس شرکت‌های مشترک در قالب سند بلندمدت ۵ ساله با عراق است که در واقع نقشه راه همکاری ماست.

وی با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» گفت: باز شدن بازارهای صادراتی ایران به خصوص در کشورهای همسایه یکی از سیاست‌های مهم سال ۱۴۰۰ وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که پیش‌نیاز این مهم توسعه روابط کار فی‌مابین خواهد بود.

شریعتمداری با بیان اینکه از مدتی پیش امضای سند ۵ ساله با وزارت کار عراق در دستور کار طرف ایرانی بود، از نهایی شدن این سند خبر داد و افزود: همکاری‌های دوجانبه تهران - بغداد در قالب این سند دنبال خواهد شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه تبادل نیروی کار و فرصت‌های شغلی برنامه بعدی سفرش به عراق است، از تلاش برای فعالیت اقتصادی علاوه بر گسترش روابط در زمینه تعاون و کار و مذاکره پیرامون بیمه‌های اجتماعی خبر داد.

شریعتمداری خاطر نشان کرد: تبادل نیروی کار عمدتاً تخصصی است و به زودی وابسته کار ایران در عراق (سفارت ایران در بغداد) مستقر خواهد شد.

وی در ادامه تبادل نیروهای کار تخصصی را نیاز هر دو طرف برشمرد و تمرکز اصلی مذاکرات خود با دولت عراق را مسائل اقتصاد واقعی عنوان کرد که در زمینه‌های پتروشیمی، دارویی، مصالح و فلزات ساختمانی پیگیری خواهد شد.

شریعتمداری با تصریح بر اینکه همکاری وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی با دولت عراق اکثراً در حوزه اقتصاد خواهد بود، ابراز امیدواری کرد با تفاهم‌های منعقده که پیش‌نویس آن و سند همکاری پنج ساله آماده شده است، این همکاری‌ها توسعه و قوام بیشتری یابد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: اسنادی که امضا خواهد شد در سال ۱۴۰۰ اجرایی می‌شوند.

طبق این گزارش، شریعتمداری در سفر به عراق روز یکشنبه چند نشست با وزیران مربوطه این کشور همسایه در وزارتخانه‌های دارایی و کار داشت و امروز (دوشنبه) در سفر به کربلا برنامه‌های کاری سفرش را برای توسعه روابط فی‌مابین دنبال خواهد کرد که به نظر می‌رسد نمایشگاه‌های مشترک اقتصادی نیز بخشی از آن باشد.