کارگران کارخانه روغن نباتی جهان می‌گویند: با وجود پرداخت مطالبات‌شان، امنیت شغلی آنها تضمین‌شده نیست.

یکی از این کارگران در گفت‌وگو با ایلنا گفت: کارگران به‌رغم دریافت مطالبات جاری خود، از امنیت شغلی خود رضایت ندارند.

وی با بیان اینکه در کارخانه نزدیک به ۸۰ کارگر مشغول کارند که هر چند ماه یک بار تعدادی از کارگران قدیمی کارخانه به بهانه اتمام قرارداد، بیکار شده و نیروی کار جدید جایگزین آنها می‌شود، افزود: دلیل بیکاری تدریجی کارگران قدیمی پیگیری یک‌‎سری مطالبات قدیمی مربوط به معوقات مزدی و سنواتی سال‌های ۹۳ تا اسفند ۹۷ است که پرونده شکایت آنها در اداره کار زنجان باز است. این کارگر با بیان اینکه از یک سال پیش هر چند ماه یک بار احکام اجرایی پرونده تعدادی از کارگران از نهادهای پیگیری‌کننده، صادر می‌شود، افزود: کارفرما به محض دریافت احکام کارگران قدیمی که هنوز در کارخانه شاغل هستند آنها را بیکار کرده و بلافاصله نیروی کار جدید جایگزین‌شان می‌کند. وی گفت: آخرین گروه از کارگرانی که به همین دلیل بیکار شدند، ۸ نفر از کارگران با سوابق بالا بودند که در آبان ماه سال جاری بیکار شدند. این کارگر با بیان اینکه بیکاری کارگران هر چند ماه یک بار اتفاق می‌افتد، افزود: تنها راه حفظ اشتغال کارگران و بازگشت به کار کارگرانی که تاکنون بیکار شده‌اند، صرف‌نظر کردن از شکایتشان است.

وی درباره وضعیت بیمه بیکاری این کارگران تعدیلی گفت: به دلیل معوقات چندین ماهه بیمه‌ای به تامین اجتماعی، کارگران تعدیلی امکان دریافت مقرری بیمه بیکاری ندارند.

به گفته این کارگر، آنها در حال حاضر یک ماه حقوق معوقه طلبکارند و بیمه تامین اجتماعی آنها نیز از آبان ماه سال جاری به تاخیر افتاده است.

این کارگر تاکید کرد: حل مشکلات این واحد تولیدی و کارگرانش نیازمند حمایت مسئولان استانی است.