عضو هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار تهران گفت: قرار بود سامانه‌ای راه‌اندازی شود تا کارگران برای دریافت مسکن در آن ثبت‌نام کنند ولی خبری از راه‌اندازی سامانه نیست.

محسن باقری در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم گفت: جلسه شورای عالی کار تشکیل شد و نظرات گروه کارگری هم بیان و مورد تأیید وزیر کار قرار گرفت.

وی بیان کرد: نظر کارگران این بود که هیأت تخصصی در هر کارگاهی تشکیل شود و شورای اسلامی کار در آن حق اظهارنظر درباره اینکه کدام کارگر مشمول خانه سازمانی شود یا کارفرما به کدام کارگر خانه دهد، داشته باشد.

عضو هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای استان تهران ادامه داد: براساس آیین‌نامه‌های قانون کار مقرر شد سامانه‌ای برای ثبت‌نام کارگران متقاضی طراحی شود. بعد از راستی‌‌آزمایی کارگران، کارفرمایان بزرگ مکلف شده‌اند برای 30درصد این کارگران مسکن تهیه کنند. این الزام برای کارگاه‌های بزرگ بالای 150 نفر است اما برای کارگران کارگاه‌های کوچک هم تمهیداتی اندیشیده و قرار شد درصدی از سودی که کارفرمایان سالانه احراز می‌کنند، به انضمام درصدی دریافتی از تامین اجتماعی، تحت نظارت آن کمیته فوق در یک صندوق گذاشته شود و کارگاه‌های زیر 150 نفر با یکدیگر ملحق شوند و تبدیل به کارگاه‌های بزرگ شوند و طبق همان مکانیسم کارگاه‌های بزرگ، کارگران این کارگاه‌های کوچک نیز خانه‌دار شوند.

وی با بیان اینکه در این دولت اراده‌ای برای حل مشکلات مسکن کارگران وجود ندارد، گفت: بیش از یک سال است که در حال نوشتن آیین‌نامه بودیم و اکنون که سال پایانی دولت است، اقدامات دولت به جز شعار چیز دیگری نیست. اگر دولت اراده محکمی برای حل مشکل کارگران داشته باشد می‌تواند اجرا کند اما اراده‌ای وجود ندارد. اینکه کارفرمایان بتوانند زمین‌های مازاد خود را بدون اینکه برایشان مشکلی ایجاد شود، برای مسکن کارگران به کار گیرند هم نیازمند همت و اراده دولت است. از یک ماه قبل که در جلسه شرکت کردیم قرار بود تا دو هفته بعد سامانه راه‌اندازی تا کارگران بتوانند ثبت‌نام خود را شروع کنند اما تاکنون خبری از سامانه نیست.