یک فعال حوزه روابط کار معتقد است با اختصاص درصدی از سهام کارخانه‌ها به کارگران، قدرت خرید و انگیزه کار تقویت می‌شود و گشایش در وضع زندگی کارگران به وجود می‌آید.

حمید نجف در گفت‌وگو با ایسنا، در ارزیابی واگذاری سهام کارخانه‌ها در بورس و تاثیر آن در وضع معیشت کارگران، اظهار کرد: اقداماتی که دولت اخیرا در بحث عرضه سهام کارخانه‌ها یا آزادسازی سهام عدالت انجام داده در جهت بالا بردن قدرت خرید و گشایش در وضع زندگی مردم و اقتصاد است. معتقدم واگذاری سهام نوعی گشایش است به شرط آنکه کارگران را شریک سود کارخانه بدانیم تا از نظر معیشتی، وضعیتشان بهبود یابد.

وی ادامه داد: قبلا به دلیل فروش نفت می‌توانستیم نقایص اقتصاد یا تصمیم‌گیری‌ها را جبران کنیم ولی اکنون ناچاریم برای جلوگیری از آسیب اقتصاد و حفظ قدرت خرید مردم اقدامات دیگری همچون سهامداری را در دستور کار قرار بدهیم.

این فعال حوزه کار تصریح کرد: یکی از اقداماتی که صرف‌نظر از بحث بورس و سهامداری باید مورد توجه قرار گیرد بحث بازنگری حقوق‌ها در نیمه دوم سال است. با توجه به افزایش هزینه‌ها خصوصا افزایش سرسام‌آور قیمت اجناس برخی کارخانه‌ها ازجمله لبنیات، وضع معیشت طبقات کارگر و ضعیف جامعه به شدت آسیب‌پذیر شده است در حالی که سود این افزایش به جیب کارفرمای کارخانه‌دار می‌رود بدون آنکه سهم کارگر از تورم محاسبه شود لذا در شش ماهه دوم سال باید به طور ویژه برای افزایش حقوق‌ها چاره‌اندیشی و دستمزدها بازنگری شود.

نجف گفت: برخی کشورها، در آغاز سال نو حقوق سال بعد را تعیین می‌کنند که در سال بیش از ۵درصد تورم ندارند ولی ما از ابتدای سال چند نوبت تورم را تجربه کردیم و اگر به بازیابی قدرت خرید کارگران توجه نکنیم چرخه تولید دچار مشکل می‌شود و زیان اصلی آن را کارفرمایان می‌بینند.

وی با اشاره به تاکید اصل ۴۴ بر سهامدار کردن کارگران در بنگاه‌ها گفت: براساس قانون قرار نیست سهام شرکت‌ها و کارخانه‌ها فروخته و در جای دیگری هزینه شود بلکه هدف از واگذاری‌ها، تبدیل سهام به سرمایه جدید و تزریق آن به بخش تولید و اقتصاد کشور است.

نجف خاطرنشان کرد: اینکه ما سهام یک شرکت را در بورس عرضه کنیم و با پول آن بدهی‌ها و هزینه‌های جاری را بپردازیم، درست نیست. سهام باید به سمت رشد و پویایی اقتصاد برود و در سال جهش تولید در جهت توسعه تولید و بهره‌وری کارخانه‌ها هزینه شود.

این فعال حوزه کار با اینکه اگر به دنبال واگذاری سهام کارخانه‌ها در بورس هستیم باید کارگران را به عنوان ذینفعان اصلی در نظر بگیریم، تصریح کرد: انتظار ما این است در بحث واگذاری‌ها سهام رایگان به کارگران بدهند یا درصدی از سهام را با تخفیف در اختیار کارگران بگذارند که آنها هم در این زمینه مشارکت داشته باشند. با این کار هم گشایش در امور زندگی کارگران به وجود می‌آید و هم نوعی سرمایه‌گذاری بلندمدت برای آنها شکل می‌گیرد. از طرفی کارگران سهامدار کارخانه‌ای می‌شوند که در آن کار می‌کنند و انگیزه و عملکرد کاری آنها بالا می‌رود و رضایت شغلی افزایش می‌یابد.