گردهمایی پیشکسوتان غرب تهران عصر روز جمعه (25 بهمن) در دبیرستان شهدای کارگر تهرانسر برگزار شد.

به گزارش ایلنا، «علیرضا محجوب» دبیرکل خانه کارگر در این گردهمایی، با اشاره به مشروع و قانونی بودن درخوست بازنشستگان تامین اجتماعی برای اجرای همسان‌سازی حقوق‌ها گفت: بحث بر سر اجرای‌ همسان‌سازی، از 12 سال پیش آغاز شد و هنوز هم به سبب اهمال در وظایف دست‌اندرکاران، نتوانستیم آن را به معنای واقعی محقق کنیم.

وی افزود: البته این به معنای آن نیست که در تامین اجتماعی کاری در این باره انجام نشده اما آنچه که در گذشته انجام داده‌اند، صرفا افزایش مستمری‌های حداقل‌بگیران و سایر سطوح بوده است. سال 1387 با فشاری که از طریق مجلس به دولت وارد کردیم، در بودجه سال 1388 حدود 2 هزار و 800میلیارد تومان برای اجرای همسان‌سازی در سازمان تامین اجتماعی اختصاص داده شد اما تنها حدود 900 میلیارد تومان آن به سازمان پرداخت شد؛ آن‌هم تحت ردیفی به نام یارانه.

دبیرکل خانه کارگر افزود: مدیر وقت سازمان تامین اجتماعی که تخصصی در این زمینه نداشت، به من گفت که این مبلغ را به صورت یکسان روی مستمری تمام بازنشستگان اعمال کردیم. من هم به او پاسخ دادم که اسم این کار همسان‌سازی نیست.

رئیس فراکسیون کارگری مجلس افزود: در قانون، همسان‌سازی به‌طور مشخص تعریف شده است. برای اجرای آن باید ارزش ریالی مستمری بازنشسته را به سطح ارزش ریالی زمان برقراری مستمری برسانیم. در واقع باید کاهش قدرت خرید وی را نسبت به گذشته جبران کنیم. در این شرایط همسان‌سازی بیشتر به کار فردی می‌آید که مثلا 15 سال پیش بازنشسته شده است و باید قدرت خرید 15 سال پیش را به وی برگرداند.

وی افزود: بنابراین همسان‌سازی به معنای این نیست که مستمری یک میلیون تومانی فردی را به مستمری 3 میلیون تومان فردی دیگر برسانیم که در زمان اشتغال درصد بیشتری از دستمزدش را به عنوان حق بیمه پرداخت کرده یا زودتر از موعد بازنشسته نشده است.

محجوب با اشاره به میزان بودجه‌ای که تا سال 1393 روی کاغذ (در متن قوانین بودجه سنواتی) برای اجرای قانون همسان‌سازی در سازمان تامین اجتماعی اختصاص داده شده است، گفت: مطابق ادعای سازمان تامین اجتماعی، ۸ هزار یا ۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بودجه به این منظور در نظر گرفته شده بود که مشخص نیست چه میزان از آن به سازمان پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه کمیسیون تلفیق بودجه 99 اعلام کرده که برای اجرای قانون همسان‌سازی به 15هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است، در حالی که در بودجه سال آینده تنها 6هزار میلیارد تومان به این منظور در نظر گرفته شده، گفت: در گذشته فکر می‌کردم که می‌‌توانیم با 20هزار میلیارد تومان همسان‌سازی را در تمام صندوق‌ها اجرا کنیم اما با توجه به نوسانات اقتصادی و متعاقب آن کاهش ارزش پول، برای اجرای همسان‌سازی در صندوق‌های بازنشستگی به 50هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

رئیس فراکسیون کارگری مجلس افزود: این در حالی است که به گفته معاون فنی درآمد تامین اجتماعی، تنها 22هزار میلیارد تومان برای اجرای قانون همسان‌سازی در این سازمان نیاز داریم که البته من به سازمان اعلام کرده‌ام که نمی‌توانید تا ابد برای اجرای قانون همسان‌سازی درخواست پول کنید؛ آن‌هم در شرایطی که خروجی ملموسی نداشته‌اید.

محجوب افزود: هشدار داده‌ام که اگر بخواهند این‌گونه عمل کنند، سازمان بازرسی کل کشور را در سازمان مستقر می‌کنم تا به حساب و کتاب‌های اعتباراتی که برای همسان‌سازی به سازمان اختصاص داده شده‌اند، رسیدگی کند. سازمان اول باید روشن کند با بودجه‌ای که در گذشته دریافت کرده، چه کرده و آنچه اجرا کرده واقعا همسان‌‌سازی بوده یا نه.