منابع رسانه‌ای عبری زبان اعلام کردند که بنیامین نتانیاهو پیش از اینکه رسماً توسط رئیس رژیم‌صهیونیستی مامور به تشکیل دولت شود، تماس‌هایش را برای تشکیل یک دولت راستگرا آغاز کرده است. روزنامه القدس العربی به نقل از رسانه‌های عبری نوشت؛ بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسبق رژیم‌صهیونیستی منتظر طی مراحل اداری و پروتکلی و مکلف شدن توسط اسحاق هرتزوگ، رئیس این رژیم به تشکیل دولت نمانده و بلافاصله پس از اعلام نتایج انتخابات کِنست تلاش‌هایش برای تشکیل یک دولت راستگرا را آغاز کرده است. شبکه کان در این باره گزارش داد که نتانیاهو از یاریو لیون مسئول مذاکرات حزب لیکود برای ائتلاف با دیگر احزاب خواسته است تا ارتباط و تماس با رؤسای بلوک راست ازجمله حزب شاس، حزب صهیونیسم دینی به ریاست بتسلئیل سموتریتچ و یهدوت هتوراه را آغاز کند. طبق این گزارش، این اقدام در چارچوب تلاش‌های نتانیاهو برای تسریع در تشکیل ائتلاف دولتی جدید و تشکیل دولت پیش از پایان موعدهای قانونی صورت می‌گیرد. بنا بر قوانین موجود پس از پایان رای‌گیری، هر حزبی با توجه به میزان رایی که به دست آورده نامزدهای خود را روانه پارلمان می‌کند و حزب پیروز از سوی رئیس رژیم صهیونیستی برای آغاز مشورت با دیگر احزاب به منظور تشکیل ائتلاف اکثریت معرفی می‌شود.

نتانیاهو از انزوای بین‌المللی می‌ترسد

منابع سیاسی صهیونیستی اعلام کردند، نتانیاهو برای پرهیز از انزوای بین‌المللی تلاش می‌کند از نمایندگان افراطی راستگرا در دولت خود استفاده نکند.

این منابع گفتند، بنیامین نتانیاهو، رئیس حزب لیکود تمایل ندارد با دادن پست‌های دولتی به نمایندگان راستگرای افراطی همچون «ایتمار بن غفیر»  ریسک کند.

منابع مذکور گفتند، نتانیاهو تلاش می‌کند دو رقیب انتخاباتی خود یعنی یائیر لاپید، نخست وزیر رژیم صهیونیستی و بنی گانتس، وزیر جنگ این رژیم را متقاعد کند به دولت وی بپیوندند تا دچار انزوای بین‌المللی نشود.

گزارش‌های مطبوعاتی نیز نشان می‌دهد که دولت آمریکا و کشورهای اروپایی به نتانیاهو اعلام کرده‌اند که بن غفیر را به عنوان یک وزیر نمی‌پذیرند. همچنین کشورهای عربی به او نسبت به انتخاب بن غفیر به عنوان وزیر هشدار داده‌اند.

منابع مذکور گفتند، احتمالا نتانیاهو از منصور عباس، رئیس فهرست متحد عربی برای ایجاد تعادل در برابر افراطی‌های جناح راست استفاده می‌کند.

در همین راستا، نفتالی بنت، نخست وزیر دوره‌ای رژیم صهیونیستی به لاپید اطلاع داده که قصد دارد ظرف روزهای آینده از سمتش استعفا کند.

بازگشت نتانیاهو خشونت علیه ملت فلسطین را افزایش می‌دهد

گروه‌های فلسطینی تأکید کردند که بازگشت بنیامین نتانیاهو به قدرت، خشونت و افراط‌گرایی اسرائیلی‌ها علیه ملت فلسطین را افزایش خواهد داد.

 منذر الحایک، سخنگوی فتح گفت: زمانی که جامعه اسرائیل راست‌گرایان افراطی را که مرتکب جنایت‌های زیادی در کرانه باختری، قدس و نوار غزه می‌شوند، انتخاب می‌کند، واضح است که این جامعه یک جامعه تندرو است.

وی گفت: تمام دولت‌های اسرائیلی دولت‌های افراط گرایی هستند. همگی به دنبال الحاق کرانه باختری، مصادره اراضی فلسطینی‌ها، شکستن اراده ملت فلسطین و تقسیم زمانی و مکانی قدس، به حاشیه راندن مسئله فلسطین و عادی سازی روابط هستند. تمام این اقدامات با بازگشت بنیامین نتانیاهو به قدرت ازسرگرفته می‌شود.

الحایک گفت: نزاع و مبارزه با اشغالگران تا زمان استقلال ادامه خواهد داشت. چه نتانیاهو بازگردد و چه برود فرقی نمی‌کند، جنگ ما ادامه دارد چراکه ما صاحبان این سرزمین هستیم و از شهر قدس و حقمان برای آزادی و استقلال دفاع می‌کنیم. نتانیاهو صاحب پروژه ادامه دودستگی است. او به شهرک‌نشینان گفت که اگر تشکیل یک کشور فلسطینی را نمی‌خواهید پس بهتر است از دودستگی فلسطینی‌ها حمایت کنید.

وی افزود: ما در مقابل چالش بزرگی هستیم و حملات و درگیری‌ها علیه ملت فلسطین و مقدسات بیشتر شده و حتی باعث افزایش تنش و خشونت در کل منطقه می‌شود.