جنگنده‌های رژیم صهیونیستی بامداد روز گذشته (چهارشنبه) نواحی مختلف در نوار غزه از جمله پایگاه‌های مقاومت فلسطین را هدف قرار دادند. به گزارش الجزیره، در این حملات پایگاه‌های مقاومت فلسطین در غرب خان یونس و جنوب نوار غزه هدف قرار گرفت. طبق گزارش منابع محلی پهپادهای اسرائیلی دو پایگاه مقاومت در خان یونس و غزه را به طور مکرر هدف قرار دادند. منابع خبری وابسته به حماس در غزه گزارش دادند که جنگنده‌های ارتش اسرائیل یک پایگاه متعلق به گردان‌های عزالدین قسام (شاخه نظامی حماس) موسوم به الخیل که مرکز آموزش نظامی بود هدف گرفتند. پدافند هوایی مقاومت فلسطین به سمت پهپادهای ارتش رژیم صهیونیستی در شرق شجاعیه آتش گشوده است. این حملات در پی گزارش آتش‌سوزی‌ در شهرک‌های اطراف غزه موسوم به غلاف غزه در اثر ارسال بالن‌های آتش‌زا از غزه صورت گرفت. رژیم صهیونیستی در واکنش به پرواز بالن‌های آتش زا در شهرک‌های مجاور غزه تهدید کرد پاسخش شدید خواهد بود. این اولین حملات رژیم صهیونیستی به غزه پس از آتش بس ۲۱ مه است که به ۱۱ روز جنگ در این باریکه پایان داد.

در همین حال حازم قاسم، سخنگوی حماس در واکنش به این حملات گفت: بمباران نوار غزه توسط اسرائیل تلاشی ناموفق برای جلوگیری از همبستگی و مقاومت مردم ما با شهر مقدس است. وی در بیانیه‌ای افزود: این بمباران‌ها برای سرپوش نهادن بر وضعیت آشفته رژیم صهیونیستی در سازماندهی راهپیمایی به اصطلاح رقص پرچم انجام شده است. سخنگوی حماس افزود: مردم ما و مقاومت شجاعانه به دفاع از حقوق و مقدسات ادامه خواهند داد تا زمانی که رژیم اشغالگر از تمام خاک سرزمین ما خارج شود.

از سوی دیگر آناتولی گزارش داده که همزمان با برپایی راهپیمایی رقص پرچم توسط شهرک‌نشینان صهیونیست در قدس اشغالی مناطق مختلف این شهر شاهد درگیری میان فلسطینیان و یهودیان تندرو بود. در همین راستا هلال احمر فلسطین اعلام کرد شمار فلسطینی‌هایی که در این درگیری‌ها زخمی شدند به ۳۳ تن رسید.

بر اساس گزارش‌های واصله روز دوشنبه عمر بارلیو، وزیر جدید امنیت داخلی اسرائیل، پس از ارزیابی اوضاع با رهبران ارتش، سرویس امنیتی شین بت و پلیس، با برگزاری راهپیمایی رقص پرچم‌ها موافقت کرد. رقص پرچم ها در واقع نوعی راهپیمایی است که در آن شرکت کنندگان با حمل پرچم‌های اسرائیل در مسیر مشخص شده (باب العمود، یکی از دروازه‌های بخش قدیمی قدس) می‌رقصند. همزمان با این راهپیمایی در بخش قدیمی قدس، مقاومت فلسطین با ارسال بالن‌های آتش زا به شهرک های اطراف غزه به این اقدام تحریک‌آمیز صهیونیست‌ها پاسخ داد. از سوی دیگر شبکه عبری کان گزارش داد که اسرائیل در پیامی به اردن و تشکیلات خودگردان فلسطین در پی راهپیمایی پرچم‌ها اعلام کرده که نمی‌خواهد اوضاع قدس را تشدید کند.

به موازات این تحولات روزنامه معاریو اعلام کرد که آویو کوخاوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل سه شنبه با جوزف دانفورد، رئیس سابق ستاد مشترک ارتش آمریکا و ۱۰ ژنرال بازنشسته که به اراضی اشغالی سفر کرده‌اند، دیدار کرد. در این نشست درباره عملیات نگهبان دیوارها (عملیات اخیر رژیم صهیونیستی علیه غزه)، ایران و توافق برجام و تأثیر احتمالی آن بر لبنان، سوریه و غزه گفتگو شد.کوخاوی که شنبه به آمریکا سفر می‌کند، نشستی را با افسران اسرائیلی در چارچوب همایش عملیاتی آموزشی در پایان عملیات حارس الاسوار برگزار کرد. وی در این نشست گفت: اگر لازم باشد برای عملیات «نگهبان دیوارهای» آماده می‌شویم. ما از قدرت در زمان نیاز و در مکان مناسب استفاده می‌کنیم. طی عملیات اخیر نیاز به عملیات زمینی نبود. اگر فایده‌ای داشته باشد از زور استفاده می‌کنیم. این در حالیست که بسیاری از رسانه‌های داخل و خارج از اسرائیل شروع فاز جدید حملات اسرائیل به غزه را نماد و نشانه ادامه سناریوهای تندروی نفتالی بنت می‌دانند که متحد نتانیاهو بوده است.