اردوغان: 

آتش‌بس اعلام نمی‌کنیم

رئیس‌جمهوری ترکیه اعلام کرد: ورود ارتش سوریه به منبج مشکلی ندارد و به نظر ما نباید «تندروها» در آنجا باشند. او همچنین تحریم‌های جدید آمریکا را مایه نگرانی ندانست.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، رجب طیب اردوغان، هنگام بازگشت از جمهوری آذربایجان در جمع خبرنگاران در هواپیما درباره عملیات «چشمه صلح» در شمال سوریه گفت: در پاسخ به پیشنهاد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برای آتش‌بس و میانجی‌گری گفتم که ما هرگز نمی‌توانیم آتش‌بس اعلام کرده و با یک «گروه تروریستی» وارد مذاکره شویم.

وی افزود: «گروه تروریستی» پ.ی.د (حزب اتحاد دموکراتیک) و ی.پ.گ (یگان‌های مدافع خلق کرد) مواضع خود را به سرعت از دست می‌دهند. آن‌ها به ما فشار می‌آورند تا عملیات را متوقف کنیم. آن‌ها در مورد تحریم‌ها بیانیه‌ها صادر می‌کنند. هدف ما مشخص است. هیچ نگرانی از بابت تحریم‌ها نداریم.

اردوغان ادعا کرد: ما در روز هفتم عملیات «چشمه صلح» هستیم. این عملیات طبق برنامه از پیش تعیین شده با موفقیت در حال اجرا است. رأس العین در روز چهارم و تل ابیض نیز در روز پنجم آزاد شدند. از چهارشنبه، به عمق حدود ۳۲ کیلومتر رسیده و کنترل بزرگراه M۴ را به دست گرفته‌ایم.

اردوغان با ادعای اینکه نیروهای ارتش ترکیه حداکثر تلاش خود را برای جلوگیری از هرگونه آسیب به غیرنظامیان انجام می‌دهند، افزود: طرف مقابل بی‌رحم است و با شلیک دست‌کم ۷۰۰ خمپاره به طرف ما تاکنون ۱۸ غیرنظامی و سه سرباز و همچنین محمد ۹ ماهه سوری را کشته است. پاسخ های شدیدی در برابر این حملات داشتیم. نسبت به غیرنظامیان بسیار حساس هستیم. ما این را در عملیات «سپر فرات» و «شاخه زیتون» نشان دادیم. این درحالی است که ۴۰۰۰ غیرنظامی در رقه و دیرالزور سوریه و ۹ تا ۱۱ هزار در موصل عراق جان خود را از دست دادند. متاسفانه، کشورهای غربی همیشه نادیده می‌گیرند. آن‌ها هرگز در مورد آن صحبت نکردند. اکنون آن‌ها در تلاشند ما را تحت فشار قرار دهند. ما عملیات خود را کاملا علیه گروه‌های تروریستی انجام داده و می‌دهیم.

رئیس‌جمهوری ترکیه مدعی شد: هدف ما مشخص است. «تروریست‌ها» باید تا عمق ۳۲ کیلومتری عقب‌نشینی کنند و از رود فرات تا مرز با عراق خارج شوند. امنیت این منطقه توسط ما تامین خواهد شد. ما هدف حمله به کوبانی (عین‌العرب) یا مکان دیگری یا هدف قرار دادن کردها و غیرنظامیان را نداریم. «هدف ما تأمین امنیت این مناطق است».

اردوغان با اشاره به دستاوردهای عملیات «چشمه صلح» گفت: ۶۱۱ «تروریست» تاکنون از پای درآمده‌اند. ۵۵۶ نفر از آن‌ها کشته، ۲۶ نفر زخمی و۲۹ نفر تسلیم شده‌اند. در همین حال، ما ۲۰ غیرنظامی و چهار سرباز ما کشته و همچنین ۱۵۹ غیرنظامی زخمی داریم. ۴۷ سرباز نیز طی این مدت زخمی شده‌اند. علاوه بر این ۳۲ تن از نیروهای ارتش آزاد سوریه کشته و ۱۲۳ زخمی شده‌اند. وی همچنین تاکید کرد: هیچ مانعی ندارد ارتش سوریه در شمال این کشور مستقر شود مشروط به اینکه «تروریست‌ها» از این منطقه خارج شوند.

اردوغان برای مذاکره پیرامون جنگ در سوریه به مسکو می‌رود

پوتین از اردوغان برای سفر به مسکو و گفتگو پیرامون جنگ در سوریه دعوت کرده است.

دیروز دفتر ولادیمیر پوتین، اعلام کرد پوتین با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، در مورد عملیات جاری ارتش ترکیه در خاک سوریه به تبادل نظر پرداخته و از او دعوت کرده است برای گفتگو در این مورد «طی روزهای آینده» به مسکو سفر کند. در اطلاعیه دفتر رئیس‌جمهوری روسیه آمده است که اردوغان این دعوت را پذیرفته است هرچند مشخص نیست که سفر او به مسکو در چه تاریخی انجام خواهد شد.