فرانسه صادرات سلاح به ترکیه را قطع کرد و بعد از آلمان، هلند، نروژ و فنلاند پنجمین کشور اروپایی است که دیگر جنگ‌افزاری به ترکیه نمی‌فروشد. این تصمیم فرانسه در اعتراض به عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه اتخاذ شده است. ارتش ترکیه که به عملیات گسترده خود تحت عنوان «چشمه صلح» در شمال شرقی سوریه ادامه می‌دهد، انتقادهای بین‌المللی را برانگیخته است. واکنش‌ها به این اقدام ترکیه در سطوح مختلف، از جمله قطع صادرات اسلحه به این کشور، ادامه دارد. وزارت امور خارجه و دفاع فرانسه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که تمامی پروژه‌های صادراتی مربوط به تسلیحات که در عملیات ارتش ترکیه در سوریه به کار برده می‌شوند فورا قطع خواهد شد.

شورای وزیران خارجه اتحادیه اروپا نیز قرار است امروز ۱۴ اکتبر در لوکزامبورگ جلسه تشکیل دهد و درباره موضع هماهنگ اروپا در قبال ترکیه تصمیم‌گیری کند.

پیش از این هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان اعلام کرده بود که دولت این کشور برای فروش تجهیزاتی که می‌توانند در حمله ارتش ترکیه به شمال سوریه مورد استفاده قرار گیرند مجوز صادر نمی‌کند.

به گفته هایکو ماس، دولت آلمان از سال ۲۰۱۶ و به خصوص پس از عملیات نظامی ارتش ترکیه در منطقه عفرین در شمال شرق سوریه، محدودیت‌های زیادی برای صادرات جنگ‌افزار به این کشور اعمال کرده ولی صدور تجهیزات نظامی به ترکیه تا کنون به طور کامل متوقف نشده است.