اعتراض رئیس پارلمان لبنان به رفتار نژادپرستانه آمریکا 

یک روزنامه لبنانی نوشت، رئیس پارلمان لبنان در دیدار با تیم آمریکایی به شدت از اقدامات این کشور در تحریم لبنانی‌ها انتقاد کرده است.

هفتم شهریور ماه بود که دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا بانک لبنانی جمال تراست را به بهانه تسهیل فعالیت‌های بانکی برای حزب‌الله در فهرست تحریم‌ها قرار داد و پس از آن تهدید کرد هر طرفی که به نوعی با حزب‌الله در تعامل باشد، تحریم خواهد شد.

روزنامه الجمهوریه در گزارشی در همین باره نوشت، حزب‌الله در حال بررسی گزینه‌های ممکن برای مقابله با تحریم‌های آمریکاست و نبیه بری رئیس پارلمان نیز در این نبرد  در کنار حزب‌الله و در خط مقدم است اما به شیوه خودش و بر اساس راهبرد دفاعی.

این روزنامه ادامه داد: می‌توان گفت که بری به یک فرد کارکشته در تاکتیک‌های جزر و مد با آمریکایی‌ها تبدیل شده است، او بارها با هیأت‌های آمریکایی دیدار داشته، به شخصیت و مزاج‌های متفاوت آنها کاملا پی برده و مذاکرات دقیقی با آنها داشته است. وی تلاش کرده میان عمل‌گرایی رئیس پارلمان به عنوان دومین جایگاه در دولت لبنان و صلابت رئیس جنبش امل به عنوان شریک مقاومت و مخالف با سیاست‌های جانبدارانه آمریکا در قبال اسرائیل را جمع کند.

الجمهوریه سپس نوشت، بری می‌داند مقابله دیپلماسی با پیشنهادهای آمریکا در سایه ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ و اقدامات سبکسرانه دولت وی سخت‌تر است، از جمله این اقدامات تحریم‌های جمعی علیه گروهی اصلی در لبنان به بهانه محاصره حزب‌الله و خشکاندن منابع مالی این جنبش است.

بر اساس این گزارش، تحریم بانک جمال تراست و وارد کردن خسارت به هزاران سپرده‌گذار در این بانک منجر به خشم نبیه بری شد و وی در دیدار اخیرش با مارشال بیلنگسلی معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا بر صراحت کلام خود افزود و موضع خود در قبال تحریم‌ها را کاملا تشریح کرد.

مارشال بیلنگسلی اول ماه جاری (مهرماه) با نبیه بری و سعد الحریری نخست وزیر لبنان به طور جداگانه دیدار و گفت‌وگو کرد.

بری به این تیم آمریکایی گفت: در آغاز جوانی‌ام در آمریکا بودم، زمانی که گرین‌کارت گرفتم در آن زمان دریافتم در جامعه آمریکا به مفهوم عدالت توجه می‌شود اما آنچه امروز شما انجام می‌دهید ابدا ارتباطی به احترام به عدالت و حقوق بشر ندارد بلکه یک رفتار نژادپرستانه است که به وضوح در تحریم‌های جمعی آشکار است. دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی بعد از موفقیت‌های حزب‌الله لبنان در مقابله با گروه‌های تروریستی در سوریه تلاش‌ها برای تشدید فشار به حزب‌الله لبنان را افزایش داده‌اند. واشنگتن در راستای تلاش برای پایین آوردن محبوبیت حزب‌الله در لبنان بانک‌ها و شخصیت‌های لبنانی را به اتهام ارتباط با این گروه در فهرست تحریم قرار می‌دهد.

در واکنش به تحریم بانک‌ها در تعامل با حزب‌الله، گروه سیاسی معروف به «تجمع احزاب، گروه‌ها و شخصیت‌های ملی لبنان» که متشکل از احزاب و شخصیت‌های سیاسی مهم لبنان است، بیانیه‌ای صادر و این اظهارات بیلنگسلی را محکوم کرد. تجمع احزاب اعلام کرد، اظهارات خصمانه این مسؤول که خودش نماینده «تروریست‌ترین کشور دنیاست» ناشی از کینه آمریکا از ملت‌های آزادی است که به خاطر کرامت و استقلال خود مبارزه می‌کنند؛ کینه‌هایی که منجر به جنگ‌ها و فاجعه‌هایی شده که تاریخ نمونه آن را سراغ ندارد. در ادامه این بیانیه آمده بود: دموکراسی که دولت جنایتکار ایالات متحده از آن دفاع و آن را تبلیغ می‌کند، همان دموکراسی است که به رژیم نژادپرست صهیونیستی حق اشغال فلسطین، آواره کردن ملت آن، محاصره کردن آنها در آوارگی و ممانعت از کمک‌رسانی به آنها را می‌دهد.