بریتانیایی‌های ساکن در خارج از مرزهای اروپا دیروز شنبه از گوشه و کنار شهر به سمت لندن حرکت کردند تا در تجمعی اعتراضی تلاش کنند جلو جدایی کشورشان از اتحادیه اروپا را بگیرند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، تجمع دیروز تحت عنوان «راهپیمایی رای‌ مردم» به سمت پارلمان بریتانیا با حضور ده‌ها هزار تن و با هدف متقاعد کردن ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا به برگزاری یک رفراندوم دوم درباره بریگزیت صورت گرفت.

پیام این راهپیمایی حائز اهمیت است؛ «وعده‌ای که به حامیان بریگزیت پیش از رفراندوم ژوئن ۲۰۱۶ داده شد و موجبات جدایی را فراهم آورد، هیچ شباهتی به مذاکرات امروز لندن با بروکسل ندارد». سازمان‌دهندگان این تجمع اعتراضی تاکید کردند که چنانچه هزینه واقعی این اتفاق را می‌دانستند طور دیگری رای می‌دادند.

جینا میلر، فعال ضد بریگزیت در مطلبی برای ایندیپندنت نوشت: زمان آن فرا رسیده است که مردم احساساتشان را درباره بریگزیت بروز دهند. ما باید یک صدا فریاد بزنیم، آن چیزی که ما می‌خواهیم این نیست.

در طومار آنلاین این روزنامه حامی اتحادیه اروپا بر برگزاری یک رای‌گیری الزام‌آور پیش از پایان ضرب‌الاجل ماه مارس تاکید شده است و حدود یک میلیون تن آن را امضا کردند. با این حال نخست‌وزیر بریتانیا به وضوح اعلام کرده است که دیگر چنین فرصتی فراهم نمی‌شود.

ترزا می چهارشنبه در پارلمان گفت: آنها اکنون خواستار یک رفراندوم دوم هستند تا بروند و به مردم بگویند وای، واقعا متاسفیم،فکر می‌کنیم این را اشتباه فهمیده بودیم. قرار نیست رفراندوم دومی برگزار شود. مردم رای دادند و این دولت هم به اجرای آن پایبند است.

با این حال، عملکرد دولت ترزا می در این باره چندان مشخص نیست. جایگزین‌های بریگزیت برای بریتانیا، خروج کامل بدون توافق و خروج با توافق و با تغییرات اندکی که باز هم موجب از دست رفتن جایگاه لندن در اتحادیه اروپا می‌شود. هیچکدام از این گزینه‌ها ارجحیت ندارد. مسیری که بریتانیایی‌ها را به اینجا رسانده، موجب انزوا و حتی تضعیف ترزا می  شده است.