تولید 87 درصد تختال کشور در گروه فولاد مبارکه

مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم شرکت فولاد مبارکه با اشاره به تولید 87 درصد تختال تولیدی کشور در فولاد مبارکه گفت: فولاد مبارکه یک صنعتِ صنعت‌ساز است؛ یعنی محصولات تولیدی این شرکت نظیر تختال و ورق‌های مختلف، زمینه‌ساز رونق تولید در سایر صنایع خواهد بود. بنابراین باید موانع پیش پای این شرکت برای تولید بیشتر حذف شود.

سلیمی اظهار کرد: محصولات این شرکت به‌صورت مستقیم به دست مصرف‌کنندگان نمی‌رسد. در عوض این محصولات به صنعت دیگری وارد می‌گردد و ضمن تأمین مواد اولیه این صنایع، به محصول موردنیاز مصرف‌کننده نهایی تبدیل می‌شود.

وی با اشاره به تولید 87 درصد تختال تولیدی کشور در گروه فولاد مبارکه افزود: مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه نیز همواره بر این مسئله تأکید دارد که محصولات تولیدی این شرکت ماده اولیه صنایع پایین‌دستی مانند صنایع خودروسازی، لوازم‌خانگی، پروفیل‌سازی و... است؛ بنابراین هرچه بتوانیم بیشتر این نیاز صنایع را تأمین کنیم، رونق بیشتری را برای آن‌ها به ارمغان خواهیم آورد.

سلیمی خاطرنشان کرد: به‌طورکلی می‌توان گفت تولید تختال در ایران از دو بعد بسیار حائز اهمیت است: یکی تأمین مواد اولیه و رونق‌بخشی به صنایع پایین‌دستی و دیگری کاهش وابستگی کشور به سایر کشورها و جلوگیری از خروج ارز از کشور. بنابراین رونق اقتصادی در کشور وابستگی بسیاری به تختال و محصولات حاصل از این تختال مانند ورق دارد.

وی گفت: با توجه به کاربردهای محصولات فولادی شرکت فولاد مبارکه، حتی می‌توان گفت تولید این تختال به‌مراتب مهم‌تر از تولید محصولات مقاطع فولادی مانند تیرآهن و میلگرد است.

سلیمی با اشاره به تولید 7 میلیون تن تختال توسط شرکت فولاد مبارکه در سال گذشته اظهار کرد: تولید این حجم فولاد این پیام را به جامعه صنعتی کشور داد که فولاد مبارکه قادر به تأمین مواد اولیه موردنیاز صنایع کشور در این حوزه به‌صورت کامل است. برای نمونه، صنایع خانگی ما از سال گذشته بسیار رونق گرفت و این شرکت‌ها نیز از محصولات فولاد مبارکه رضایت داشتند. شایان ذکر است پیرو برنامه‌ریزی صورت‌گرفته، این شرکت در مدار ثبت رکورد تولید 7.2 میلیون تن تختال در سال قرار دارد. همچنین این شرکت مشروط به حذف موانع تولید، قادر به عبور از تولید 8 میلیون تن تختال در سال است.

وی با اشاره به تنوع محصولات تولیدی فولاد مبارکه گفت: فولاد مبارکه از نظر عرض می‌تواند تختال‌هایی تا عرض 2 متر را بسته به درخواست مشتریان خود تولید کند. به‌علاوه با وجود اینکه ماشین‌آلات شرکت فولاد مبارکه از ابتدا برای تولید تختال‌های 200 میلی‌متر طراحی و ساخته شده بود، اما با استفاده از نیروی انسانی متخصص، این شرکت موفق شد ضخامت تولیدی را به 220، 250 و در نهایت 300 میلی‌متر افزایش دهد.

مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم شرکت فولاد مبارکه اظهار کرد: این شرکت اکنون توانایی تولید 2 میلیون تن تختال 300 میلی‌متر در سال را داراست، اما ازآنجاکه این محصولات به‌ویژه محصولات API توسط ماشین ریخته‌گری شماره 5 تولید می‌شود و این شرکت تا این لحظه یک پلنت گاززدایی در اختیار دارد، فعلا ظرفیت تولید یک میلیون تن تختال 300 میلی‌متر با ماشین 5 و در آینده ظرفیت تولید 2 میلیون تن از این تختال وجود دارد. این در حالی است که هیچ محدودیتی در تولید تختال 200، 220 و 250 وجود ندارد. سلیمی تصریح کرد: از نظر آنالیز شیمیایی و گریدهای فولادی نیز عمده محصولات ناحیه فولادسازی شرکت فولاد مبارکه فولادهای ساختمانی هستند، اما با تنوعی که طی یکی‌دو سال اخیر به‌دلیل شرایط بازار و استراتژی فولاد مبارکه برای توسعه محصول ایجاد شد، ما اکنون قادر به تولید انواع تختال‌های ویژه (API) هستیم. آخرین محصولی که در این زمینه تولید کردیم X70 بوده است که به‌صورت آزمایشی با هماهنگی وزارت نفت ساخته شد. گرید X65 نیز سال گذشته در حد 400 هزار تن برای پروژه ملی گوره به جاسک تولید شد. به علاوه در تلاشیم تا API های گرید بالاتر را نیز با نصب تجهیزات خاص و به‌روز دنیا در اواخر امسال تولید کنیم. فولادهای مغناطیسی یا گرید موردنیاز خودروسازان از این دسته فولادهای ویژه هستند. وی خاطرنشان کرد: بنابراین به‌طور‌کلی فولادهای ساختمانی، کاربردی و API عمده محصولات ما هستند.