به مناسبت روز درختکاری مهندس عظیمیان، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه ضمن غرس یک اصله نهال در شرکت، بر اهمیت فضای سبز و نقش آن در سلامت محیط کار و محیط زیست تأکید کرد.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه: با توجه به اینکه در اهداف سالانه شرکت، رعایت دستورالعمل‌های زیست محیطی یکی از ارکان و اهداف ثابت است، همواره سرمای‌گذاری‌های قابل‌توجهی برای انجام پژوهش‌ها و اجرای پروژه‌های متنوع‌تر در این زمینه انجام شده و می‌شود

 مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در خصوص رعایت دستورالعمل‌های زیست محیطی گفت: امروزه رعایت دستورالعمل‌های زیست محیطی یکی از مهمترین دستورالعمل‌های هر بنگاه اقتصادی و کارخانۀ تولیدی است و در واقع دیگر یک اقدام نمایشی نیست، بلکه یک الزام بسیار مهم است. این امر از ابتدا تاکنون در فولاد مبارکه نه فقط به عنوان یک الزام بلکه در مقام یک مسئولیت اجتماعی خطیر ملی و همتراز با استانداردهای جهانی مدنظر بوده و هست.

وی با اشاره به وجود بیش از 1600 هکتار فضای سبز در فولاد مبارکه که بیش از 95 درصد آن به روش قطرهای آبیاری می‌شود، تصریح کرد: برای حفظ و توسعۀ این میزان فضای سبز با سرمایه گذاری‌های قابل توجه و پروژه‌های متعددی که انجام شده است، تلاش شده آب مورد نیاز این میزان فضای سبز را از محل تصفیه و بازچرخانی پساب انسانی و صنعتی کارخانه و بدون هیچ برداشت آب اضافی از زاینده رود تأمین کنیم.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه تصریح کرد: با توجه به اینکه در تابلوی اهداف سالانه شرکت، رعایت دستورالعمل‌های زیست محیطی یکی از ارکان و اهداف ثابت شرکت است، همواره سرمایه گذاری‌های قابل توجهی برای انجام پژوهش‌ها و اجرای پروژه‌های متنوع‌تر در این زمینه انجام شده و می‌شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: شرکت فولاد مبارکه در راستای تحقق اهداف کلان خود در حوزۀ محیط زیست و همگام با توسعۀ کمی و کیفی تولیدات خود، توسعه و به روزرسانی زیرساخت‌ها و تجهیزات کنترل کنندۀ آلاینده‌ها را نیز سرلوحۀ اقدامات  قرار داده است.

در این خصوص طراحی و احداث غبارگیرهای ثانویۀ واحد فولادسازی، غبارگیرهای سرند واحدهای اکساید و پروداکت و نصب و اجرای سیستم مهپاش شارژ هوپرهای واحد احیا مستقیم در ناحیۀ آهنسازی به همراه سایر غبارگیرهای نصب شده در مسیر نوار نقاله‌ها بخشی از فعالیت‌های یک دهۀ اخیر فولاد مبارکه در جهت کنترل آلاینده‌ها بوده که رقمی بالغ بر 300 میلیارد تومان را شامل می‌شود. همچنین برای طراحی و نصب سایت مدرن مدیریت پسماند و احداث لاگون‌ها و بسترهایی لجن خشک کن در تصفیه خانه صفائیه رقمی بالغ بر 50 میلیارد تومان اختصاص یافته است. علاوه بر این جهت توسعۀ تصفیه خانه های پساب با هدف بازچرخانی و استفادۀ مجدد پساب‌ها در فرایند تولید و به خصوص طرح استفاده از پساب شهری تاکنون رقمی بالغ بر 450 میلیارد تومان هزینه شده است.

وی با تأکید بر اینکه این شرکت به منظور نگهداری از فضای سبز خود که بالغ بر 50 درصد از کل سطح سایت شرکت فولاد مبارکه را دربر می‌گیرد، و برای نگهداری و تعمیرات سیستم‌های دفع و کنترل آلایندۀ سالانه رقمی بالغ بر 50 میلیارد تومان هزینه صرف کرده است، گفت: نصب و راه‌اندازی سیستم‌های پایش آنلاین بر روی کلیۀ خروجی‌های شرکت فولاد مبارکه در بخش دودکش‌ها و تصفیه خانه‌ها اکنون رقمی بالغ بر 20 میلیارد تومان ارزش گذاری شده است. این شرکت هم اکنون طرح‌های احداث دریاچۀ سوم ذخیره پساب همراه با نصب سیستم تصفیۀ تکمیلی پساب شهری را با هزینه‌های بالغ بر 60 میلیارد تومان در دست اقدام دارد.

نصب و راه‌اندازی سیستم‌های پایش آنلاین بر روی کلیۀ خروجی‌های شرکت فولاد مبارکه در بخش دودکش‌ها و تصفیه خانه‌ها اکنون رقمی بالغ بر 20 میلیارد تومان ارزش گذاری شده است. این شرکت هم اکنون طرح‌های احداث دریاچۀ سوم ذخیره پساب همراه با نصب سیستم تصفیۀ تکمیلی پساب شهری را با هزینه‌های بالغ بر 60 میلیارد تومان در دست اقدام دارد

علاوه براین احداث سیلوهای ذخیرۀ ریزدانه مواد معدنی و رفع برخی از اشکالات در راهبری سیستم‌های دفع آلاینده را باهدف بهبود شاخص‌های زیست محیطی خود با هزینه‌های بالغ بر 30 میلیارد تومان پیش بینی و در دستور کار داشته است. طرح‌های فرآوری سرباره به عنوان محصول جانبی فرایند تولید و با هدف ایجاد ارزش افزوده برای محصولات شرکت یکی دیگر از اقداماتی است که با کمک مراکز علمی و پژوهشی کشور با هزینه‌های بالغ بر 10 میلیارد تومان در دست اقدام است. این شرکت با مشارکت شرکت‌های مهندسی داخلی فرایند فروش و صادرات سرباره را نیز به موازات فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی خود در این زمینه دنبال کرده است.

وی در پاسخ به این سؤال که فولاد مبارکه در مقابله با ویروس کرونا چه اقداماتی انجام داده است گفت: همچنان که پیش از این اشاره شد، با وجود حدود 20 هزار نفر نیروی انسانی فولاد مبارکه، این شرکت خود را از جامعۀ پیرامون جدا نمی‌داند؛ بنابراین طبق پروتکل‌های وزارت بهداشت و درمان عمل می‌کند و آنچه را لازم است در شرکت اجرا نموده و می‌نماید. به عنوان مثال، ضمن پایش بهداشتی امکان عمومی و کارگاه‌ها و خطوط تولید شرکت، زمان حضور کارکنان در برخی محل‌های کاری به کمترین حد ممکن کاهش داده شده است. علاوه بر این با تعطیلی برخی مراکز طبخ و رستوران‌ها، در این راستا اقدامات مؤثری انجام شده است. این در حالی است که همکاران ما در بخش اورژانس و درمان شرکت به طور جدی و فعال با مراکز بهداشتی و درمانی منطقه و استان همکاری دارند و مباحث مربوط به این شرایط را رصد می‌کنند.

مهندس عظیمیان در پاسخ به این سؤال که فولاد مبارکه به عنوان یک بنگاه اقتصادی مؤثر در صنعت فولاد کشور، در زمینه مقابله با ویروس کرونا چه همکاری‌هایی با منطقه و استان داشته است، اظهار کرد: ویروس کرونا یک تهدید ملی است؛ ازاین‌رو نگاه فولاد مبارکه به این بحث هم جامع و ملی است. به همین دلیل در راستای تعهد به مسئولیت‌های اجتماعی سازمان، با تخصیص منابع مالی خود، از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و مراکز آموزش و پرورش و بهزیستی شهرستان مبارکه برای تأمین مواد و تجهیزات مورد نیاز مقابله با این ویروس خطرناک حمایت کرده است.