معاون فروش و بازاریابی فولاد مبارکه، درخصوص جایگاه فولاد مبارکه در منطقه و جهان گفت: طبق گزارش انجمن جهانی فولاد، شرکت فولاد مبارکه در سال گذشته، ‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات فولادی در بین شرکت‌های فولادساز منطقه خاورمیانه و رتبه ۴۷ جهان را به خود اختصاص داده است.

محمود اکبری افزود: این شرکت با انجام طرح‌های توسعه و افزایش ظرفیت تولید، کمک شایانی به بهبود رتبه ایران در رتبه‌بندی جهانی برترین کشورهای تولیدکننده فولاد داشته و در بازار داخلی نیز توانسته است میزان تحویل محصولات فولادی تخت را از ۳۳۳۱ هزار تن در سال ۱۳۹۴ به ۵۸۶۴ هزار تن در سال ۱۳۹۷ افزایش دهد که رشد ۷۶ درصدی به همراه داشته است. در همین بازه زمانی، تحویل محصولات گرم از ۲۲۹۱ هزار تن به 4080 هزار تن افزایش یافته و متعاقبا میزان تحویل محصول به شرکت‌های تولیدکننده لوله و پروفیل فولادی از ۷۷۹ هزار تن به ۱۷۰۹ هزار تن افزایش یافته که رشد قابل ‌توجهی معادل ۱۱۹ درصد (بیش از دو برابر) را در پی داشته است.

وی ضمن اشاره به این‌که در پنج‌ماهه اول سال ۱۳۹۸ فولاد مبارکه با تحویل 2587 هزار تن محصول نسبت‌ به تحویل ۱۴۹۱ هزار تن در مدت مشابه سال ۱۳۹۴ رشد بیش از ۷۴ درصدی داشته است، گفت: در همین بازه زمانی، عرضه محصولات گرم از ۹۷۸ هزار تن به ۱۸۹۲ هزار تن رسید که رشد ۹۳ درصدی داشته و عرضه به شرکت‌های لوله و پروفیل از ۳۵۳ هزار تن به ۸۷۷ هزار تن رسیده که نشان‌ دهنده رشد ۱۴۸ درصدی است.

معاون فروش و بازاریابی فولاد مبارکه در ادامه افزود: در سال ۹۷ میزان عرضه ضخامت‌های ۲ میلی‌متر و کمتر به صنایع لوله و پروفیل ۸۸۶ هزار تن بوده که نسبت به 656 هزار تن سال ۹۶ رشد ۳۵ درصدی را به همراه داشته است و این روند افزایشی نسبت به سال ۱۳۹۴ که تنها ۶۲ هزار تن بود رشد ۱۳۰۰ درصدی را نشان می‌دهد. در پنج‌ماهه اول سال جاری نیز عرضه ضخامت‌های مذکور به ۴۷۲ هزار تن رسید که نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد ۵۶ درصدی دارد.

در چهارماهه اول سال جاری واردات محصولات گرم تنها ۷ هزار تن بوده است که روند رو به حذف واردات را نشان می‌دهد که این کاهش واردات از خروج ارز از کشور جلوگیری کرده و در سال بالغ‌ بر یک و نیم میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی از محل افزایش تحویل محصولات فولاد مبارکه به بازار داخلی و کاهش واردات ایجاد شده است

اکبری ضمن اشاره به روند نزولی واردات محصولات فولادی تخت طی سال‌های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۷ از 3678 هزار تن به ۸۹۷ هزار تن و کاهش ۷۶ درصدی آن گفت: روند کاهشی واردات در محصولات گرم محسوس‌تر بوده و با ۷۸ درصد کاهش از ۹۰۱ هزار تن در سال ۱۳۹۴ به ۱۸۹ هزار تن در سال ۱۳۹۷ رسیده است؛ البته گفتنی است در سال ۱۳۹۴ حدود یک میلیون تن محصول گرم با کد تعرفه فولاد ممزوج وارد کشور شد که با در نظر گرفتن واردات از محل تعرفه  ممزوج درصد کاهش واردات محصولات گرم بیش از ۹۰ درصد است. در چهارماهه اول سال جاری واردات محصولات گرم تنها ۷ هزار تن بوده است که روند رو به حذف واردات را نشان می‌دهد که این کاهش واردات از خروج ارز از کشور جلوگیری کرده و در سال بالغ‌ بر یک و نیم میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی از محل افزایش تحویل محصولات فولاد مبارکه به بازار داخلی و کاهش واردات ایجاد شده است. این امر ناشی از انجام به‌موقع توسعه‌ها در فولاد مبارکه و عرضه کافی محصول به بازار داخل بوده که نه ‌تنها نیاز صنایع داخلی را تأمین کرده، بلکه توانسته با ایجاد اشتغال و ارزش‌ افزوده منجر به روند افزایشی تولید و صادرات محصولات تولیدی از ورق فولاد شود. وی در ادامه به عرضه محصولات فولاد مبارکه از  جمله ضخامت‌های 2 میلی‌متر گرم به بازار که منجر به افزایش صادرات محصولات تولیدشده از ورق‌های فولاد مبارکه در صنایع پایین‌دستی شده اشاره کرد و گفت: به‌ عنوان مثال می‌توان به افزایش صادرات لوله و پروفیل از ۱۰۸ هزار تن در سال ۱۳۹۶ به ۲۹۸ هزار تن در سال ۱۳۹۷ اشاره کرد که رشد ۱۸۰ درصدی داشته است. این میزان صادرات لوله و پروفیل بیشترین صادرات در سال‌های گذشته است و حتی نسبت به سال ۱۳۹۴ که ۱۵۲ هزار تن بوده، رشد ۹۶ درصدی دارد. این افزایش صادرات محصولات تولیدی از ورق فولادی در شرایطی که کاهش ۷۰ درصدی واردات ورق‌های گرم را داشته‌ایم، در سایه رشد تولید و عرضه محصولات به بازار داخل و افزایش فروش از طریق اعتبار اسنادی توسط فولاد مبارکه میسر گردیده و نشان‌دهنده اشباع کامل بازار داخل به محصولات فولادی است.

اکبری ادامه داد: این اقدامات و حمایت‌های فولاد مبارکه موجب آرامش فکری و تأمین مالی صنایع مختلف ازجمله لوله و پروفیل گردیده و باعث شده تولید و صادرات شرکت‌های خریدار محصولات فولاد مبارکه تداوم یابد و روند افزایشی بسیار خوبی داشته باشد. نکته قابل‌ توجه این‌که روند صادرات محصولات فولادی تخت به علت در اولویت قرار گرفتن تأمین نیاز بازار داخلی به ‌شدت کاهشی بوده است و بیش از ۶۵ درصد نسبت به سال ۱۳۹۴ کاهش داشته است.

وی همچنین افزود: شرکت فولاد مبارکه با حداکثر توان خود در سال رونق تولید توانسته است سهم خود را در تحقق اهداف کلان کشور ایفا کند و با تأمین محصولات موردنیاز صنایع مختلف کمک به تأمین مالی این صنایع از طریق فروش اعتباری و همچنین سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مختلف ازجمله تختال موردنیاز برای تولید لوله‌های انتقال نفت و گاز با سرویس ترش و نیز تولید ضخامت‌های نازک گرم به دنبال تأمین و حمایت هر چه بیشتر از صنایع کشور و قطع وابستگی به کشورهای خارج است.

 در سال ۹۷ میزان عرضه ضخامت‌های ۲ میلی‌متر و کمتر به صنایع لوله و پروفیل ۸۸۶ هزار تن بوده که نسبت به 656 هزار تن سال ۹۶ رشد ۳۵ درصدی را به همراه داشته است و این روند افزایشی نسبت به سال ۱۳۹۴ که تنها ۶۲ هزار تن بود رشد ۱۳۰۰ درصدی را نشان می‌دهد

معاون فروش و بازاریابی فولاد مبارکه، درخصوص جایگاه فولاد مبارکه در منطقه و جهان گفت: طبق گزارش انجمن جهانی فولاد، شرکت فولاد مبارکه در سال گذشته، ‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات فولادی در بین شرکت‌های فولادساز منطقه خاورمیانه و رتبه ۴۷ جهان را به خود اختصاص داده است.

 معاون فروش و بازاریابی فولاد مبارکه  در پایان گفت: فولاد مبارکه توانسته است با تلاش بی‌وقفه مدیران و کارکنان خود کارنامه‌ای درخشان در جهت تولید محصولات فولادی و تأمین صنایع مختلف داشته باشد و علی‌رغم وجود بی‌سابقه‌ترین تحریم‌های بین‌المللی، نیاز خطوط خود را از خارج کشور تأمین کند؛ ولی متأسفانه در تأمین مواد اولیه موردنیاز داخلی ازجمله کنستانتره، سنگ‌آهن، گندله و... به‌شدت دچار مشکل شده است و بیم آن می‌رود تولید خطوط کاهش یافته یا متوقف شود. این در حالی است که تداوم تولید در بیش از ۵ هزار خانه و کارگاه کوچک و بزرگ در بالادست و پایین‌دست فولاد مبارکه وابسته به تداوم تولید حداکثری در این شرکت است؛ بنابراین باید هرچه سریع‌تر تدابیری اندیشیده شود.