آریا طاری

هواداران استقلال در این سال‌ها، دیگر به خبر «جدایی» مربی‌ها و ستاره‌های‌شان عادت کرده‌اند. این بار هم پس از صعود آسیایی، نوبت به فراز کمالوند رسیده که تیم را ترک کند. به نظر می‌رسد کادر فنی جدید استقلال، حالا آرامش و تمرکز کافی را به دست آورده اما معلوم نیست این جدایی چه تاثیری در سرنوشت تیم خواهد داشت. در فاصله چند ماه با نبرد حساس روبه‌روی الهلال عربستان، خبرهایی که این روزها از استقلال به گوش می‌رسند، خبرهای چندان امیدوارکننده‌ای نیستند. استقلال برای کنار زدن این رقیب بزرگ، باید به شدت بی‌نقص و بی‌اشتباه باشد.

یک جدایی؛ بدون توضیح!

اینکه فراز کمالوند با «اولین» پیشنهاد لیگ برتری، تصمیم به ترک نیمکت استقلال گرفته در نوع خودش جالب به نظر می‌رسد. البته که فرهاد هم برای او آرزوی موفقیت کرده و این موضوع نشان می‌دهد هیچ تنشی بین آنها وجود نداشته است. با این حال معلوم نیست فراز با چه هدفی راهی نیمکت استقلال شده است. ظاهرا باشگاه این امکان را برای او فراهم کرده که به محض دریافت پیشنهاد، به سراغ تیم دیگری برود. جالب اینکه پس از ترک ناگهانی شاهین بوشهر، کمالوند اعلام کرده بود که مدتی از مربیگری فاصله می‌گیرد تا به شاهینی‌ها «نامردی» نکرده باشد اما حالا او در زمانی حدود دو ماه، به دو تیم مختلف پاسخ مثبت داده و به دو نیمکت مختلف، ملحق شده است! فراز با سابقه چندین سال سرمربیگری در فوتبال ایران، ظاهرا از تجربه «نفر دوم» بودن چندان راضی به نظر نمی‌رسید اما هیچ‌کس هم انتظار نداشت او به همین سرعت تیم را ترک کند. حالا در روزهایی که استقلال باید دو نبرد بسیار سخت را روبه‌روی ذوب‌آهن و پرسپولیس پشت سر بگذارد، کادر فنی این تیم از همیشه خلوت‌تر شده است. جالب اینکه فراز درست سه هفته قبل از پایان لیگ برتر، روی نیمکت سایپا با فرهاد روبه‌رو خواهد شد. با توجه به شناخت دقیقی که او از استقلال پیدا کرده، چنین مسابقه‌ای بسیار تماشایی از کار درخواهد آمد.

آرمان؛ بار اضافه

حاشیه دوم این روزهای استقلال را «آرمان رمضانی» با پاک کردن عکس‌هایش با لباس آبی درست کرده است. این هم یکی از آن عادت‌های عجیب و غریب فوتبالیست‌های ایرانی است که مدام به جان صفحه اینستاگرام‌شان می‌افتند. آرمان البته به گفته خودش اصلا در اینستاگرام فعالیتی ندارد و روی «گل‌زنی» تمرکز کرده اما سوابق قبلی این صفحه، این‌طور نشان نمی‌دهد. به هر حال استراتژی خرید این مهاجم، فعلا به هیچ قیمتی موفقیت‌آمیز نبوده است. استقلال به ویژه در روزهایی که نیاز به نیروی تازه نفس در خط حمله برای جبران نتیجه روبه‌روی رقبا دارد، نمی‌تواند حساب ویژه‌ای روی آرمان باز کند.

استقلال؛ خسته‌تر از همیشه

موضوع مهم دیگری که این روزها استقلالی‌ها را آزار می‌دهد، «خستگی مفرط» است. این تیم به دلیل حساس بودن شرایط گروهش در آسیا، نتوانست در هیچ نبردی با نفرات ذخیره به میدان برود و ناچار بود در تمام مسابقات از ترکیب اصلی‌اش استفاده کند. همین حالا، وریا و نادری با مصدومیت دست و پنجه نرم می‌کنند و وضعیت‌شان برای دیدار با ذوب، اصلا امیدوارکننده به نظر نمی‌رسد. این خستگی بیش از حد می‌تواند در ادامه راه رقابت‌های لیگ برتر، دردسرهایی برای استقلالی‌ها به وجود بیاورد. بعید نیست خیلی زود تعداد مصدومیت‌ها در این تیم نیز بیشتر و بیشتر شوند.

میزبانی؛ تنها در رویا!

طبق جدول برنامه‌ریز‌ی شده مسابقات لیگ قهرمانان آسیا، استقلال باید میزبان الهلال عربستان باشد. بدون تردید این موضوع یک تفاوت بزرگ برای آبی‌ها ایجاد می‌کند اما همه خوب می‌دانیم که این میزبانی، هرگز به طرف ایرانی داده نخواهد شد. به نظر می‌رسد ای.اف.سی کشور عربستان را برای برگزاری ادامه رقابت‌های لیگ قهرمانان در نظر بگیرد. حتی اگر این اتفاق هم رخ ندهد، بعید به نظر می‌رسد که باشگاه الهلال پس از چند سال به تهران سفر کند. اگر خبری از میزبانی متمرکز نباشد، این مسابقه در زمین بی‌طرف برگزار خواهد شد.

رقیبی که کهکشانی می‌شود

مرور خبرهای مربوط به باشگاه الهلال هم این روزها برای استقلالی‌ها چندان امیدوارکننده نیست. چراکه این تیم ظاهرا با موسی مارگا توافق کرده و به زودی با مهاجم سرشناس باشگاه پورتو قرارداد می‌بندند. آنها می‌خواهند تا قبل از شهریور، یک تغییر بزرگ در ترکیب تیم‌شان به وجود بیاورند و بعید نیست تک تک خارجی‌های این باشگاه تغییر کنند. الهلال با وجود صعود از مرحله گروهی، به دنبال تغییر سرمربی نیز هست. بعید به نظر می‌رسد تیمی که با استقلال روبه‌رو می‌شود شبیه همان تیمی باشد که در دور گروهی دیده‌ایم.

حاشیه در هیات مدیره

یک حاشیه بزرگ هم این روزها در هیات مدیره تیم وجود دارد و آن اخبار مربوط به رییس هیات مدیره است. خلیل‌زاده خبر دستگیری و تعقیب‌اش را تکذیب کرده و به گفته خودش به خاطر «دومین» ابتلا به کرونا در قرنطینه به سر می‌برد اما اخبار، چیز دیگری می‌گویند. به هر حال بعید نیست رییس هیات مدیره آبی‌ها در یک چالش قانونی قرار بگیرد و این آخرین چیزی است که استقلال در چنین روزهایی به آن نیاز دارد.