رسانه‌ای شدن پیشنهاد دو میلیون دلاری پرسپولیس به امیر قلعه‌نویی در سال‌های گذشته، به یکی از سوژه‌های جذاب این روزهای فوتبال ایران تبدیل شده است. جالب اینکه پس از تایید این ماجرا از سوی مدیرعامل وقت پرسپولیس، خود قلعه‌نویی هم وارد ماجرا شده و به این داستان واکنش نشان داده است. به همین بهانه مروری بر مهم‌ترین صحبت‌های قلعه‌نویی در مصاحبه روز گذشته‌اش با خبرگزاری مهر داشته‌ایم.

اسرار زندگی ژنرال

این جزو اسرار زندگی‌ام بود و نمی‌خواستم آن را باز کنم. سال ۹۲ آقای رویانیان مدیرعامل پرسپولیس بود و فوتبال به او ظلم کرد. آن سال در استقلال بودم و رویانیان پیشنهادی داد که حدودا دو میلیون دلار بود. من، رویانیان و امیری مدیرعامل نساجی در جریان این موضوع بودیم. زمانی بود که قهرمان ایران شده بودیم و استقلال هم در آسیا صعود کرده بود. این رقم بالایی بود و رکورد لیگ را می‌شکست. به رویانیان گفتم همه دوست دارند مربی پرسپولیس شوند. پرسپولیس تیم بسیار بزرگی است. همین الان هم تماشاگران بزرگی دارد. به رویانیان گفتم اگر در استقلال یک نفر هم مرا دوست داشته باشد، به خاطر آن یک نفر به پرسپولیس نمی‌آیم. رویانیان از من تشکر کرد و گفت رسم پهلوانی هنوز هست.

گروه تبلیغاتی

متاسفانه یک گروه تبلیغاتی هستند که فقط دنبال تحقیر ایران هستند. شما هم آنها را می‌شناسید. اینها آدم‌های خارجی را دوست دارند. این اشکالی ندارد ولی نباید ایرانی‌ها را تحقیر کنند. ما انسان‌هایی داریم که از نظر هوش، تیپ و رفتار (صحبتش نیمه‌تمام می‌ماند) متاسفانه بسترش در این چند سال فراهم نبوده است. ما نوابغی داریم که وقتی از ایران می‌روند و بسترش هست، همه چیز درست می‌شود. در فوتبال هم همینطور است. مگر مجید حسینی از لیگ داخلی ما به ترکیه نرفت. یا وحید امیری. بازیکنانی که در خارج بازی می‌کردند، در کدام لیگ بودند؟ آنها در یونان که لیگ ورشکسته دارد، بودند. ما ایرانی‌ها مردم خوب و برتر هستیم و هوش‌مان خوب است. همه چیزمان خوب است! خواهشا ایرانی را تحقیر نکنید! آیا آلمان یا ترکیه و ژاپن و کره این کار را می‌کنند؟ باید به تیم ملی احترام گذاشت و تعامل داشت. سالی که تیم ملی به جام جهانی برزیل رفت، تیم ملی هفت بازیکن استقلال را داشت. باید استانداردهای فوتبال دنیا را رعایت کنیم. شاید لیگ ما از نظر سخت افزاری مشکل داشته باشد ولی از نظر نیروی انسانی خیلی بالاتر از حتی ۲۰ تیم اول جهان هستیم. بله این چند سال به خاطر اشتباهات مدیریتی عقب افتادیم ولی باید این رفتارها را تحمل کنیم.

قهرمانی آسیا

بعد از جام جهانی فرصت را از دست می‌دهیم و بعد از هشت سال دوباره سر از ایران در می‌آوریم! رفتن به جام جهانی خیلی آسان‌تر از این است که در جام ملت‌ها قهرمان شوید. در جام ملت‌ها یک تیم قهرمان می‌شود ولی آسیا چند سهمیه جام جهانی دارد. نگاه به لیگ داخلی مهم است. اینقدر بازیکنان و لیگ ایران را تحقیر نکنیم. حتی بازیکنانی که خارج رفتند، پرورش یافته مربیان جوان از جمله اکبر محمدی بودند. سردار آزمون را اکبر محمدی کشف کرد. دوستان تبلیغاتی جناب کی‌روش این نگاه را از لیگ و مردم ایران بردارند.

فرق والیبال و فوتبال

یک سوال دارم. مگر شرایط ارتباطات بین‌المللی ما خوب نیست؟ چرا والیبال ما اینقدر خوب برنامه‌ریزی می‌کند و بهترین بازی‌ها را انجام می‌دهد؟ خب این تیم هم برای ایران است. این به نگاه مدیران و مسئولان فنی تیم بر می‌گردد که چطور برنامه‌ریزی کنند و با چه تیم‌هایی بازی کنند. مسئولان فقط دنبال رنکینگ نباشند که مثلا اگر با یک تیم بازی کنند رنکینگ‌شان در فیفا عوض شود. چطور بعد از یک سال که می‌گذرد هنوز سر قرارداد مشکل داریم. چطور می‌شود هشت سال یک مربی باشد و هر دفعه هم مشکل باشد. خودم قبلا هم گفته بودم که کی‌روش باید در جام ملت‌ها سرمربی باشد ولی چرا باید بعد از جام جهانی چند ماه وقت را از دست بدهیم.