جوابیه بانک مرکزی به خبری به نقل از قالیباف در «توسعه ایرانی»!

روز گذشته خبری به نقل محمدباقر قالیباف، با ذکر منبع خبرگزاری مهر، در صفحه اقتصادی «توسعه ایرانی» منتشر شد که طی آن رئیس مجلس در پاسخ به تذکری تصریح می‌کند که «قطعاً بانک مرکزی در واگذاری ارز در اواخر بهار و ابتدای تابستان تأخیر داشته است.» بانک مرکزی در واکنش به این خبر، جوابیه‌ای برای روزنامه ارسال کرده است که ظاهرا مخاطب آن نه «توسعه ایرانی»؛ بلکه محمدباقر قالیباف است!

    مدیرمسئول محترم روزنامه توسعه ایرانی   

با سلام و احترام

پیرو انتشار مطلبی با عنوان «تاخیر بانک مرکزی در تامین ارز دارو محرز است » در تاریخ  ۰۵‌/۰۲‌/۱۴۰۳ روزنامه «توسعه ایرانی » و طرح ابهاماتی در خصوص اقدامات بانک مرکزی در زمینه تامین و تخصیص ارز دارو؛ توضیحاتی به شرح زیر ارایه می شود که طبق قانون مطبوعات می بایست در همان صفحه و با همان اندازه قلم منتشر شود.

اظهار نظر :

رشد ۲۶ درصدی تامین ارز دارو در سال ۱۴۰۲

بانک مرکزی بنابر ثبت سفارش‌ها و اعلام اولویت‌ها و نظر وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، در طول سال ۱۴۰۲ برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی مجموعا بیش از ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز تامین و پرداخت کرد که از رشد ۲۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۱ برخوردار است. همچنین تامین ارز کالاهای اساسی و دارو در ۳۴ روز گذشته از مرز ۶۳۶ میلیون دلار گذشت.

برهمین اساس میزان ارز تامین شده برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی سال ۱۴۰۱ حدود ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بود که این رقم از ابتدای فروردین تا پایان اسفند ۱۴۰۲ به بیش از ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار رسید.

لازم به ذکر است تامین ارز سال ۱۴۰۲ بانک مرکزی برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی در مقایسه با سال گذشته آن (۱۴۰۱ ) از رشد ۲۶ درصدی برخوردار بوده است.

همچنین بانک مرکزی از ابتدای فروردین سالجاری تا سوم اردیبهشت ۱۴۰۳ نیز بیش از ۳ میلیارد و ۱۴۳ میلیون دلار ارز برای چهار گروه کالاهای اساسی و دارو، تجاری و بازرگانی، واردات در مقابل صادرات و خدمات تامین کرده است.

کالاهای تجاری و بازرگانی با یک میلیارد و ۸۵۴ میلیون دلار بیشترین حجم را با میانگین نرخ ۴۱ هزار تومان به خود اختصاص داده است. 

کالاهای اساسی و دارو با ۶۳۶ میلیون دلار در رتبه بعدی قرار دارد؛ ۵۶۱ میلیون دلار از این گروه به کالاهای اساسی و کشاورزی شامل گندم، دانه های روغنی و نهاده های دامی و ۷۵ میلیون دلار دیگر نیز به دارو، مواد اولیه دارو و تجهیزات پزشکی تخصیص داده شد‌.