یک کارشناس اقتصادی اظهار داشت: تاکید دارم که کوچک‌ترین افزایش نرخ مالیاتی اشتباه است و ضد تولید ملی خواهد بود اما افزایش گستره مالیاتی در نهایت به نفع اقتصاد است.

مهدی پازوکی در گفتگو با ایلنا، با بیان اینکه ظرفیت مالیاتی اقتصاد ایران بالا است، گفت: بالا بودن ظرفیت مالیاتی نه به این معناست که دولت نرخ مالیاتی را افزایش دهد که به شدت با افزایش نرخ مالیاتی مخالف هستیم چراکه به طور مستقیم منجر به تشدید رکود و کاهش تولید ملی می‌شود. بنابراین معتقدم گستره مالیاتی در اقتصاد ایران می‌تواند افزایش پیدا کند، چرا نباید افراد محق و دارای درآمد قابل توجه مالیات ندهند؟

او به اینکه ایران بهشت دلالان، واسطه‌گران و فراریان مالیاتی است، اشاره کرد و ادامه داد: واقعیت این است که بسیاری‌ها در ایران مالیات نمی‌دهند که شامل همه دلالان، بخشی از پزشکان و ... می‌شود. اینکه این جمعیت مالیات بدهند، دولت سیستم مالیاتی را کارا کند و معافیت مالیاتی را کاهش دهد به نفع اقتصاد است. این کارشناس مسائل بودجه‌ای تاکید کرد: هر فردی که در این کشور فعالیت اقتصادی دارد و دارای درآمد است باید به موجب قانون مالیات بدهد از جمله آستان قدس رضوی و حوزه‌های علمیه، پزشکان که فعالیت اقتصاد دارند.

پازوکی با اشاره به اینکه در حال حاضر کارمندان دولتی و غیردولتی قبل از اینکه حقوق را دریافت کنند باید مالیات بپردازند اما افراد با درآمد بالاتر مالیات نمی‌دهند که نشان می‌دهد این سیستم مالیاتی ایراد دارد، گفت: در ایران باید از دانش غرب برای طراحی سیستم مالیات‌دهی استفاده کرد و هر ایرانی یک پرونده مالیاتی مشخص داشته باشد و اگر صاحب درآمد است به صورت شفاف مالیات متناسب با درآمد را بپردازد. اما در کشورمان با مشکل عدم شفافیت مواجه هستیم که همین عامل فرار مالیاتی شده‌ است.

او در پایان خاطرنشان کرد: چرا هیئت دولت با ارائه رانت ویژه فوتبالیست‌ها را با واردات خودرو میلیاردر کنند و عجیب‌تر اینکه این شخص معاف از مالیات هم بوده، در حالیکه به طور قطع باید به اندازه درآمدش مالیات بپردازد.