نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه اگر می‌خواهیم بازار مسکن را ساماندهی کنیم باید به افرادی اجازه ورود به این شغل بدهیم که مسیر صحیحی را طی کرده باشند، گفت: در حال حاضر اسیر یک تعداد مشاوران املاک هستیم که تعداد عمده آنها مشاوران املاک غیر مجاز هستند و البته در مشاوران املاک مجاز هم از این افراد وجود دارد به صورت سازمان یافته در حال

تخلف هستند.

داود بیگی‌نژاد در گفت‌وگو با ایلنا با اشاره به ضرورت ساماندهی بازار مسکن و کنترل مشاور املاک اظهار داشت: تنها در منطقه تهران و منطقه شمیرانات حدود ١٢ هزار واحد صنفی مشاور دارای پروانه کسب فعال هستند و با احتساب فعالیت افراد بدون جواز در این حوزه به طور قطع حداقل باید ٢٠ الی ٣٠ درصد به این عدد اضافه کنیم. بنابراین کنترل این تعداد مشاور املاک غیر قابل انجام است.

وی با بیان اینکه حدود ١٨۵ هزار مشاور املاک دارای پروانه کسب و مجاز در سطح کشور فعال هستند، گفت: اگر این عدد را به جمعیت کل کشور تقسیم کنیم به عبارتی به ازای هر ۴۴٠ نفر یک مشاور املاک وجود دارد، حال اینکه مگر هر ۴۴٠نفر نیاز به معامله مسکن دارند؟ در واقع در ارتباط با مشاوران املاک یک فاجعه در حال رخ دادن است.

بیگی‌نژاد ادامه داد : یک بستر رها برای فعالیت مشاوران املاک ایجاد شده و می‌خواهیم افرادی در این بستر رها فعالیت می‌کنند، تابع قانون هم باشند و تنها راهکار اجرای این اقدام این است که ورودی‌های این شغل کنترل شود.