دلالان دیگر نمی‌توانند ارز بفروشند

مدیر پروژه مرکز مبادله ارز و طلا اعلام کرد که از هفته آینده عرضه ربع‌سکه در بورس کالا متوقف شده وبجای آن از طریق مرکز مبادله ارز و طلا انجام خواهد شد که روش کشف قیمت آن شبیه روش حراج قیمتی بورس کالا خواهد بود.

به گزارش ایسنا، امیر هامونی در جمع خبرنگاران گفت: درحال حاضر باتوجه به مصوبه شورای پول و اعتبار و نوسانات موجود در بازار ربع‌سکه برنامه داریم ۳۰۰ هزار ربع‌سکه از طریق مرکز مبادله ثبت سفارش و از طریق بانک‌های عامل عرضه کنیم که روش کشف قیمت آن براساس مکانیزم حراج و مشابه روش عرضه ربع‌سکه در بورس کالا خواهد بود.

مدیر پروژه مرکز مبادله ارز و طلا در پاسخ به سئوال دیگر ایسنا مبنی بر این‌که آیا از این به بعد بازارهای دیگر غیر از مرکز مبادله، قاچاق محسوب خواهد شد و به عنوان مثال دلالان بازار نمی‌توانند خرید و فروش انجام دهند و یا کانال‌های تلگرامی نمی‌توانند تعیین قیمت داشته باشند؟ تصریح کرد: مساله قاچاق‌انگاری در این زمینه موضوع جدیدی نیست و پیش از این هم در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مورد تاکید قرار گرفته بود، اما از امروز دلالان کنار خیابان نمی‌توانند ارز بفروشند.

سامانه نیما به تامین ارز کالاهای اساسی ادامه می‌دهد

وی درباره اینکه آیا سامانه نیما به کار خود ادامه خواهد داد یا خیر؟ گفت: در سامانه نیما برای کالاهای اساسی، تجهیزات پزشکی و دارو ارز را با نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان تامین خواهیم کرد. اما مازاد آن در تالار حواله ارز مرکز مبادله عرضه خواهد شد که متناسب با فرآیندهای عرضه و تقاضا نرخ گذاری خواهد شد. همچنین نرخ بر اساس منابع و مصارف ارزی و متغیرهای بنیادین اقتصادی تعیین می شود.

حذف سهمیه ارز پنج هزار یورویی و جایگزینی آن  با ارز خدماتی

هامونی درباره مقاصد ارز خدماتی نیز گفت: ارز ۵۰۰۰ هزار یورویی که طی هفته‌های گذشته ابلاغ شده بود و مردم می‌توانستند با کارت ملی از صرافی‌ها و بانک‌های منتخب ارز مورد نیاز خود را دریافت‌ کنند، حذف شد و به جای آن ارز خدماتی در دستور کار قرار گرفته است. در این راستا بیش از ۶۰ سرفصل ارز مورد نیاز خدماتی مردم را شناسایی کرده‌ایم که شامل اعضای مسافری دانشجویی درمانی فرصت مطالعاتی شرکت‌های هواپیمایی کشتیرانی و حمل و نقل زمینی و غیره است اما ارز پنج هزار یورویی حذف شد و جایگزین آن ارز خدماتی است که در مرکز مبادله به مردم داده می‌شود. مدیر پروژه مرکز مبادله ارز و طلا اضافه کرد: از سوی دیگر برخی ارزها که در رسته ارز خدماتی تعریف شده‌اند سقف ندارد که می توان به هزینه فرصت‌های مطالعاتی، درمانی و غیره اشاره کرد چرا که درصددیم آن‌ها را بدون سقف و براساس هزینه واقعی صورت گرفته تامین کنیم.

ارز مسافرتی ۵۰۰ دلار شد

وی تاکید کرد: مسافران می‌توانند ۵۰۰ دلار از طریق بانک ملی درخواست کنند و ارز مسافرتی‌شان را با مراجعه به فرودگاه بین‌المللی دریافت کنند.

وی با اشاره به اینکه در صددیم فرایند تخصیص ارز خدماتی به دیگر ارزها را در مرکز مبادله ارز و طلا تسریع کنیم، افزود: پیش از این تخصص ارز چند روز تا چند هفته طول می کشید اما در صددیم تا سرعت آن را در مرکز مبادله ارز و طلا افزایش دهیم.