دبیر کل اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی با تاکید بر اینکه نمی‌توانیم صادرات فرآورده به آنکارا داشته باشیم، گفت: صادرات 3 ماهه ما به ترکیه رتبه سوم را داشته و به میزان یک میلیارد و 737 میلیون دلار و واردات هم بیش از2 میلیارد دلار بوده، یعنی حجم روابط 4 میلیارد دلاری با این کشور داشته‌ایم.

به گزارش ایلنا، رئیس‌جمهور ترکیه از قصد این کشور برای افزایش خرید نفت و گاز از ایران خبر داده است. رجب طیب اردوغان با بیان اینکه ما برای رسیدن به این هدف با ایران همکاری خواهیم کرد، تاکید کرده است: ما از ایران نفت و گاز خریداری می‌کنیم و آن را افزایش خواهیم داد.

در همین ارتباط سیدحمید حسینی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره همکاری ایران و ترکیه در حوزه انرژی گفت: ما سال‌ها در سه زمینه انرژی با ترک‌ها همکاری داشتیم، اولی در زمان حزب سعادت در زمان نجم‌الدین اربکان بود و قرارداد معروف گاز را منعقد کردیم و بعد از آن ترکیه همیشه از مشتریان سنتی نفت ایران بوده و بین 100 هزار تا 400 هزار بشکه نفت از ما خریداری می‌کرده است و سومین بحث هم صادرات برق به این کشور بود که از مسیر خوی صورت می‌گرفت.

وی با اشاره به قرارداد 25 ساله گازی با ترکیه گفت: علیرغم اینکه برخی بدبین بودند و عنوان می‌کردند قرارداد گاز 25 ساله تمام شده و این کشور با توجه به قراردادهایی که با آذربایجان، روسیه و اقلیم کردستان منعقد کرده با ایران تمدید نمی‌کند، بنده همواره معتقد بودم نه تنها قرارداد را تمدید می‌کنند بلکه علاقمندند که بیش از 25 میلیون متر مکعب گاز از ما خریداری کنند، علاوه بر این گزارش‌های غیررسمی حاکی از این است که با ترکیه معاملات نفتی هم انجام می‌شود ولی اینکه خود ترک‌ها مصرف می‌کنند و یا به کشورهای دیگر می‌فروشند، مشخص نیست. در هر حال اگر ترکیه به بازار نفت ما برگردد بسیار اهمیت دارد.

دبیر کل اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی تصریح کرد: ما در حوزه برق توان صادرات نداریم، چون خودمان حدود 10 هزار مگاوات کمبود داریم و فعلا علاقه‌ای به صادرات نداریم، اگرچه می‌توانیم از ترکمنستان، ارمنستان، آذربایجان و حتی روسیه برق را سواپ و به ترکیه ببریم، در زمینه پتروشیمی هم دو کشور همکاری دارند، در زمینه فرآورده نفتی نمی‌توانیم همکاری کنیم چون ترکیه استاندارد اروپا را رعایت می‌کند.

وی در ادامه بیان داشت: صادرات 3 ماهه ما به ترکیه رتبه سوم را داشته و به میزان یک میلیارد و 737 میلیون دلار و واردات هم بیش از 2 میلیارد دلار بوده، یعنی حجم روابط 4 میلیارد دلاری با این کشور داشته‌ایم، به نظر می‌رسد امسال سطح روابط اقتصادی دو کشور با وجود سردی روابط سیاسی بهتر بوده است.