روس‌هایی که به دنبال دور زدن تحریم‌های غرب هستند و اوکراینی‌هایی که به دنبال فرار از جنگ هستند، باعث رونق ملک در ترکیه شده‌اند و قیمت‌ مسکن در برخی مناطق ترکیه در هفته‌های اخیر بیش از سه برابر شده است.

به گزارش قرن نو، به عنوان بخشی از تحریم های اعمال شده علیه روسیه، چندین بانک در این کشور از سیستم پیام رسانی سوئیفت حذف شده اند. الیگارش های نزدیک به رئیس جمهور ولادیمیر پوتین نیز هدف قرار گرفته اند.اما آنکارا طرف تحریم‌های مالی غرب نیست و پروازهای مستقیم با روسیه را متوقف نکرده است. این بدان معناست که روس‌ها این فرصت را دارند که زندگی جدیدی در ترکیه بسازند و می‌توانند پول نقد، طلا و ارزهای دیجیتال خود را با خود ببرند.

پس از ایرانی‌ها و عراقی‌ها، روس‌ها سومین خریداران بزرگ املاک ترکیه هستند. طبق آمار رسمی، تنها در بهمن ماه، روس‌ها 509 واحد مسکونی در ترکیه خریده اند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تقریبا دو برابر شده است و اوکراینی ها نیز دراین ماه 111 واحد مسکونیئدر ترکیه خریده‌‌اند.تولگا ایدیکات، مدیرعامل Emlakjet.com به عرب نیوز گفت:» جستجوهای روس ها نسبت به ماه قبل 61 درصد افزایش یافته است.»بیشترین تعداد جستجوی اموال توسط اوکراینی‌ها در فوریه زمانی که بحران سیاسی به اوج خود رسید، رخ داد. تقاضای آنها بیشتر در شهر تفریحی مدیترانه ای آنتالیا متمرکز است و آنها ویلاها و خانه‌های شخصی را ترجیح می دهند.ایدیکات گفت:» تعداد جست‌و‌جوهای روس‌ها در ماه مارس و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از دو برابر شده است، در حالی که جستجوهای اوکراینی ها 30 درصد افزایش یافته است.»

او افزود:» افزایش تقاضا قیمت ها در بازار مسکن را حداقل تا سه برابر افزایش داده و یورو را وارد چرخه اقتصادی ترکیه کرده است و مشاوران املاک و مستغلات کمبود عرضه را در ماه های آینده پیش بینی می‌کنند.»

ایدیکات در ادامه افزود:» تعداد خانه‌ها نمی‌تواند با تقاضا که روز به روز افزایش می‌یابد رقابت کند. مزیت ارزی که سرمایه‌گذاران خارجی دارند نیز قیمت‌ها را بالا می‌برد.»او افزود:» برخلاف روس‌ها که عمدتاً می‌خواهند در ترکیه زندگی کنند، اوکراینی‌ها به دنبال معاملات کوتاه‌مدت معمولاً برای حدود سه یا چهار ماه هستند، زیرا انتظار دارند پس از جنگ به کشور خود بازگردند.»مقصد مورد علاقه روس‌ها استانبول، آنتالیا، شهر غربی ازمیر و شهر شمال غربی بورسا است. آنها به دنبال ملکی برای خرید و اجاره هستند.بر اساس قوانین ترکیه، روس‌هایی که ملکی به ارزش 250 هزار دلار خریداری ‌کنند و حداقل سه سال آن را نگه ‌دارند، حق دریافت پاسپورت ترکیه را دارند. افت ارزش لیر ترکیه نیز برای خریداران جذاب است.

در حال حاضر حدود 30 هزار روس و نه هزار اوکراینی در آنتالیا زندگی می کنند که بیشتر آنها در منطقه کنیالتی و ماناوگات هستند.افزایش قیمت مسکن یک موهبت برای ترکیه است که قرار است در نتیجه تهاجم روسیه به اوکراین، درآمد گردشگری خود را از دست بدهد. گردشگری حدود 3.8 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد و در این بین بیش از یک چهارم کل بازدیدکنندگان در سال گذشته از روسیه و اوکراین بودند؛ 4.7 میلیون نفر از روسیه و 2.1 میلیون نفر از اوکراین.