آخرین گزارش اوپک نشان می‌دهد تولید نفت ایران در سال ۲۰۲۱ میلادی در مقایسه با سال پیش از آن رشدی ۲۱ درصدی را تجربه کرده است. این در حالی است که در این مدت ایران همچنان با سخت‌ترین تحریم‌های اقتصادی روبه‌رو بوده است.

به گزارش ایرنا، سال گذشته میلادی اگرچه بازار نفت همچنان تحت تاثیر شیوع کرونا قرار داشت، اما آغاز واکسیناسیون و تا حدی کنترل این بیماری باعث شد تا فعالیت های اقتصادی از سر گرفته شود.

این موضوع باعث شد تا تولید نفت جهان که در سال ۲۰۲۰ میلادی و درست در بحبوحه شیوع کرونا به حدود ۹۱ میلیون بشکه در روز رسیده بود، با افزایش تقاضا برای نفت به ۹۶.۶ میلیون بشکه در روز برسد و رشدی حدود ۶.۲ درصدی را تجربه کند. شرایط البته برای سال ۲۰۲۲ میلادی بهتر است و پیش بینی می شود روزانه بیش از ۱۰۰ میلیون بشکه نفت در روز تولید شود.

آمارها نشان می دهد تولید نفت در بین اعضای اوپک در سال ۲۰۲۱ میلادی در مقایسه با سال پیش از آن با توجه به اجرای توافق کاهش تولید، رشد کمتری را نسبت به میانگین جهانی تجربه کرده است. اوپکی‌ها رشد تولیدشان در سال ۲۰۲۱ حدود ۲.۶ درصد بوده است و از ۲۵.۶ میلیون بشکه در روز به ۲۶.۳ میلیون بشکه در روز در سال گذشته میلادی رسید.آمارهای اوپک از منابع ثانویه حکایت از آن دارد که اگرچه تحریم های آمریکا همچنان علیه اقتصاد ایران ادامه دارد، اما تولید نفت کشورمان در سال گذشته رشدی ۲۱ درصدی را نشان می دهد.

تولید نفت ایران در سال ۲۰۲۰ میلادی ۱.۹۸ میلیون بشکه در روز بوده است.

این میزان در سال ۲۰۲۱ میلادی به ۲.۴ میلیون بشکه افزایش یافته که رشدی بیش از ۱۰ برابری نسبت به افزایش تولید اوپک را نشان می دهد.

پیش از این نیز رئیس جمهوری ایران اعلام کرده بود که تولید و صادرات نفت ایران افزایش داشته و در زمینه صادرات این رشد به ۴۰ درصد می رسد.

قیمت نفت خام سنگین ایران بر اساس تازه‌ترین گزارش اوپک، در ماه ژانویه نسبت به ماه دسامبر ۱۰ دلار و ۹۱ سنت برابر با ۱۴.۶ درصد افزایش یافته است. قیمت نفت خام سنگین ایران در ماه ژانویه ۸۵ دلار و ۵۹ سنت ثبت شد، در حالی که این رقم در ماه دسامبر هر بشکه ۷۴ و ۶۸ سنت بود.