در حالی که زنگنه، رئیس سازمان هواپیمایی در گفتگو با ایسنا موضوع تغییر مسیر هواپیمای ترکیش ایر و فرود در فرودگاه باکو را امری عادی دانسته و توضیح داده است: خلبان هواپیمای ترکیش ایر براساس طرح پروازی خود و به صورت قانونی باکو را به عنوان فرودگاه کمکی انتخاب کرده است، وزیر راه و شهرسازی رفتار خلبان را بی‌منطق خواند.

به گزارش توسعه ایرانی، وزیر راه و شهرسازی در خصوص اتفاقات پرواز ترکیش ایر گفت: هیچ شرایط خاصی برای این پرواز وجود نداشته به‌جز اینکه رفتار خلبان پرواز ترکیش منطقی نبوده است و می‌توانست در فرودگاه امام فرود بیاید.

محمد اسلامی در حاشیه بهره‌برداری از 12 طرح توسعه فرودگاه مهرآباد در پاسخ به سوالی مبنی بر کاهش پروازهای عبوری از آسمان ایران اظهار کرد: یکی از نقشه‌های استکبار حذف ترانزیت زمینی و هوایی جمهوری اسلامی ایران است که باید بجنگیم و اجازه این کار را به آنها ندهیم.

وی با بیان اینکه شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران و سازمان هواپیمایی کشوری امتیازات و اختیاراتی برای تعرفه‌گذاری پروازهای عبوری دارند افزود: اتفاقاتی در آسمان عراق افتاده که نمی‌توانم در رابطه با آن توضیح بدهم. به دلیل شرارت آمریکایی‌ها پروازهای عبوری از آسمان عراق با قیمت‌های بسیار نازل انجام می‌شود این کار برای ضربه زدن به ایران توسط آمریکایی‌ها انجام شده است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: شرکت فرودگاه‌ها باید با مذاکرات و همچنین ارائه بسته‌های تشویقی تعامل با نیروهای مسلح، ایجاد کریدورهای مستقیم به خصوص کریدورهای مستقیم شرقی - غربی بخش ربوده شده پروازها را پس بگیرد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در شرایط غیرعادی برای پروازهای ترکیش ایر دو فرودگاه باکو و اصفهان آلترناتیو هستند. فرودگاه اصفهان آلترناتیو اول است اما خلبان ترکیش رفتار غیرقابل قبولی از خود نشان داده و به سمت باکو پرواز کرد.

اسلامی تاکید کرد: تذکرات لازم به سازمان هواپیمایی ترکیه و هواپیمایی ترکیش ایر در این رابطه داده می‌شود.