در بین مراکز استانهای کشور کمترین قیمت مسکن به یاسوج با میانگین ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در هر متر مربع و بیشترین قیمت به شهر تهران با ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان مربوط می شود.

به گزارش ایسنا، بر اساس معاملات آبان ماه ۱۳۹۹ در بین ۳۰ مرکز استان (بدون محاسبه شهرکرد)، کمترین متوسط بهای یک متر مربع آپارتمان به شهر یاسوج در استان کهکیلویه و بویراحمد با میانگین ۳ میلیون و ۲۰۹ هزار تومان تعلق دارد. در رتبه بعدی ایلام قرار گرفته که میانگین هر متر خانه در این شهر ۴ میلیون و ۵۲ هزار تومان است. بیرجند در خراسان جنوبی با متوسط قیمت هر متر مسکن ۴ میلیون و ۱۹۷ هزار تومان، رتبه سومین شهر ارزان قیمت کشور را در اختیار دارد. طبق آماری که وزارت راه و شهرسازی در آبان ماه ۱۳۹۹ ارایه کرده در شهر بجنورد که پنجمین شهر ارزان قیمت در بین مراکز استان محسوب می شود قیمت مسکن بالا نیست. میانگین هر متر خانه در بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی ۴ میلیون و ۵۲۱ هزار تومان است. هر متر خانه در شهر کرمان ۴ میلیون و ۶۵۱ هزار تومان خرید و فروش می شود که عنوان پنجمین شهر ارزان قیمت را به خود اختصاص می دهد. ساری در استان مازندران با متوسط متری ۵ میلیون و ۴۵۶ هزار تومان، رتبه ششم را از نظر قیمت مسکن در اختیار دارد. خرم آباد واقع در استان لرستان با متوسط هر متر خانه ۵ میلیون و ۷۰۱ هزار تومان، سمنان در استان سمنان با میانگین ۵ میلیون و ۷۰۵ هزار تومان، زاهدان در سیستان و بلوچستان با ۵ میلیون و ۸۳۱ هزار تومان رتبه های بعدی را از نظر قیمت مسکن در بین مراکز ۳۱ استان در اختیار دارند. از طرف دیگر شهرهای تهران، اهواز و شیراز به ترتیب با میانگین ۲۷.۸ میلیون تومان، ۲۳.۵ میلیون و ۱۲.۴ میلیون تومان به ترتیب بالاترین میانگین بهای یک متر مربع آپارتامن در مراکز استانهای کشور را به خود اختصاص می دهند. متوسط قیمت هر متر خانه در شهر اصفهان ۱۱.۲ میلیون، زنجان ۱۰.۹ میلیون و اراک ۹.۸ میلیون تومان است که چهارم تا ششم را از نظر قیمت در اختیار دارند. در بین مراکز استان قیمت شهرکرد واقع در چهارمحال و بختیاری به دلیل عدم وجود اطلاعات کافی درج نشده است.

با توجه به اطلاعات به دست آمده از سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات در کل کشور نیز متوسط بهای یک متر مربع مسکن ۱۵.۲ میلیون تومان گزارش شده است.