کارشناس حوزه انرژی گفت: کشورهایی مثل روسیه، عراق و عربستان جای ایران را در بازارها گرفتند، اکنون باید جای ایران را پس بدهند، ایران چاره‌ای جز ورود به بازارهای جهانی نفت ندارد و این برای ایران یک باید است که بتواند 1.5 تا 2 میلیون بشکه صادرات داشته باشد تا کشور را اداره کند. مرتضی بهروزی‌فر در گفت‌وگو با ایلنا، درباره تغییر توسعه و صادرات نفت امریکا تحت تاثیر نتیجه انتخابات گفت: توسعه ذخایر نفتی و اتکا به ذخایر داخلی سیاست دولت اوباما، ترامپ و بایدن نیست یک استراتژی بلندمدت ایالات‌متحده است که از دهه 70 یعنی بعد از شوک اول نفتی و زمانی اتفاق افتاد که با صف‌های طولانی در پمپ‌بنزین‌ها دچار مشکل و بحران اساسی شده و به این نتیجه رسیدند که باید به تولید داخلی خودشان اتکا داشته باشند. یعنی یک برنامه 40 ساله بود که حتی شروع موفقیت آنهم از دولت اوباما بود، شیل‌ها عملا در 15 سال گذشته رشد پیدا بود.

وی افزود: اینکه تصور کنیم با آمدن بایدن و رفتن ترامپ در ذخایر شیل بسته شده و تولید داخلی امریکا به 15 سال پیش برگردد، غیرممکن است. سیاست بلندمدت امریکا فارغ از اینکه جمهوری‌خواه و یا دموکرات باشند این است که به منابع داخلی حداکثر اتکا را داشته باشند، این را می‌دانیم که دموکرات‌ها به مسائل محیط‌زیستی بیشتر از جمهوری‌خواهان اهمیت می‌دهند، همانگونه که بایدن گفته بلافاصله به عهدنامه پاریس برمی‌گردد. مسلما نسبت به دوره ترامپ محدودیت‌هایی برای تولید و برداشت نفت در مناطق قطبی مثل آلاسگا نسبت به زمان ترامپ اعمال خواهد شد، بایدن در جاهای خاص اجازه توسعه فعالیت نخواهد داد، اما جلوگیری از توسعه شیل دور از ذهن است، مسلما بایدن هم مثل ترامپ دنبال توسعه تولید داخلی نفت امریکا است، هرچند روی تجدیدپذیرها هم تمرکز می‌کند، ولی اینکه تصور کنیم تولید نفت امریکا کم شود، غیرممکن است.

این کارشناس حوزه انرژی در ادامه به موضوع توسعه و صادرات نفت ایران پرداخت و تصریح کرد: مسلما ترامپ سیاستمدار نبود و می‌خواست با قلدرمآبی کار خود را دنبال کند، بایدن 50 سال در سیاست حضور دارد، تمام راهکارها را می‌داند، این مسئله برای ایران هم نقطه ضعف و هم قوت محسوب می‌شود نکته مثبت اینکه می‌داند ادامه وضعیت فعلی برای ایران امکان‌پذیر نیست، تولید نفت ایران به شدت کاهش پیدا کرده، صادرات کمی هم که داریم با تخفیف می‌فروشیم و حتی امکان انتقال پول این نفت با قیمت پایین را هم نداریم، امکان تامین دارو و کالای اساسی را نداریم و این فرآیند نمی‌تواند تا یک سال ادامه داشته باشد، با آمدن بایدن در کوتاه‌مدت بخشی از تحریم‌های ما برداشته و بخشی از تولید ما وارد بازار خواهد شد.