شاخص بورس در پایان جریان معاملات دیروز با ۴۲ هزار و ۳۷۲ واحد صعود رقم یک میلیون و ۲۰ هزار واحد را ثبت کرد.

در پایان جریان دادوستدهای دیروز بازار سرمایه  20 اردیبهشت 99 شاخص کل با ۴۲ هزار و ۳۷۲ واحد صعود رقم یک میلیون و ۲۰ هزار واحد را ثبت کرد.شاخص کل با معیار هم وزنی ۱۱ هزار و ۲۵۱ واحد صعود و رقم ۳۱۹ هزار و ۳۸۵ واحد را ثبت کرد.در این سوی بازار سرمایه شاخص فرابورس نیز با ۳۱۶ واحد رشد در رقم ۱۱ هزار و ۴۶۶ واحد ایستاد.

معامله گران این بازار ۵۹۳ هزار معامله انجام دادند که ۴۲ هزار و ۳۱۱ میلیارد ریال ارزش داشت.

شاخص کل بورس در شروع معاملات دیروز با رشد بیش از ۲۶ هزار واحدی از مرز یک میلیون واحد گذشت و به یک میلیون و ۴ هزار و ۴۷۴ واحد رسید.

دیروز همزمان با رشد قابل توجه شاخص، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه برخی سعی می‌کنند رشد بازار سرمایه را زیر سوال ببرند، اظهار کرد: اینکه سرنوشت شاخص بورس چه می‌شود، به تحولات آینده بستگی دارد.

حسن قالیباف با بیان این که بازار سرمایه به مامنی برای مردم برای سرمایه‌گذاری تبدیل شده است، گفت: این میزان پول به هر سمت دیگری برود باعث تورم در جامعه می‌شود. اما زمانی که وارد بازار سرمایه می‌شود باعث رونق خواهد شد.

وی ادامه داد: سهامدار عمده سهام را عرضه می‌کند و از پولی که جمع می‌کند می‌تواند پروژه‌ای جدید آغاز کند. این‌ روزها وقتی صحبت از رشد بازار سرمایه می‌شود، برخی سعی می‌کنند آن را زیر سوال ببرند. سازمان بورس نمی‌تواند جلوی کسی را بگیرد، ناظر بازار بر بازار نظارت می‌کند؛ ما سال‌ها تلاش کردیم سفره بازار سرمایه بزرگ شود و مسئولیت با خود سرمایه‌گذار است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر این که سرنوشت شاخص بورس به تحولات آینده بستگی دارد، اظهار کرد: قیمت هر سهم براساس انتظارات مشخص می‌شود. درواقع عرضه و تقاضا در بازار  قیمت را مشخص می‌کند. در حال حاضر باید به افزایش قیمت‌ها در بازار سرمایه به عنوان یک فرصت برای بنگاه‌های اقتصادی نگاه کرد. قالیباف با تاکید بر این که بازار سرمایه فرصت بی نظیری را برای رشد اقتصاد ایجاد کرده است، اظهار کرد: بنگاه‌ها باید از این فرصت استفاده کنند. این که برخی قیمت‌ها بی رویه بالا می‌رود، مسئولیتش با سرمایه گذار است که سهمی را ارزان نخرد.

وی با اشاره به شعار سال جاری عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی عنوان جهش تولید را برای امسال انتخاب کرده است و اصل اولیه تولید تامین مالی است که فرصت آن در حال حاضر در بازار فراهم بوده است. در واقع مسیر اصلی جهش تولید از بازار سرمایه است و من توصیه می‌کنم بنگاه‌ها و هولدینگ‌ها از این فرصت استفاده کنند.