معاون اقتصادی رئیس‌جمهور:

احساس فساد در جامعه بیشتر از میزان اصلی فساد است

معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: توجه به مفاسد اقتصادی موضوع تازه‌ای نیست بلکه یکی از شعارهای اساسی انقلاب بوده و بسیاری از مصادره‌های صورت گرفته اوایل انقلاب با این نگاه بوده است در این دوره 40 ساله مساله مبارزه با فساد همواره مدنظر بوده است اما جامعه نسبت به میزان مقابله با فساد اقتصادی رضایت ندارند و توقع جامعه بسیار بالاتراز آن چیزی است که انجام شده است.

به گزارش ایلنا، محمد نهاوندیان در پنجمین همایش مبارزه با فساد که در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد، افزود: اینکه اتاق‌های بازرگانی ایران به نمایندگی از فعالان اقتصادی در این نهضت بسیار مهم به پا خاستند و همراه با دستگاه‌های مسئول به دنبال ریشه کن کردن فساد هستند جای تشکر دارند.

وی ادامه داد: در ادبیات فساد گفته شده که هر دست گیرنده یک دست دهنده دارد و در یک پرداخت فساد آلود طرف عرضه و تقاضا وجود دارد.

نهاوندیان با بیان اینکه فساد در تمام کشورها بیشتر از گذشته شده است، گفت: علت این امر دسترسی گسترده‌تر مردم به اطلاعات و فضای مجازی است بسیاری از دولت‌ها دیگر با مساله فساد اقتصادی به عنوان یک بحث اقتصادی صرف روبرو نیستند ما شاهد هستیم که در آشوب‌های خیابانی و ناآرامی در بسیاری از کشورها یک پای اعتراضات در خصوص فساد است. پس این مساله به یک موضوع سیاسی تبدیل شده است.

نهاوندیان ادامه داد: بین احساس فساد و واقعیت فساد فاصله است به این معنا که با بزرگ‌نمایی‌ها گاهی واقعیت فساد کمتر از احساس افراد است طبق گزارش یک مرکز رسمی نظرسنجی در ایران فاصله بین احساس فساد و مشاهده فساد در کشور بسیار زیاد است یعنی مردم در پاسخ به این سوال که فساد چقدر گسترده است اکثریت بسیاری جواب مثبت دادند در حالی که در پاسخ به این سوال که خود فرد یا خانواده وی چقدر با فساد روبرو بودند بیشتر پاسخ‌ها منفی بوده است. معاون اقتصادی رئیس‌جمهور در خصوص اثرگذاری فساد بر اقتصاد کشور گفت: فساد اقتصادی به رشد و توسعه آسیب‌زده و هزینه تولید را بالا می‌برد در حالی که احساس فساد به عدالت در جامعه آسیب می‌زند و اگر مردم احساس بی‌عدالتی کنند سرمایه اجتماعی آسیب می‌بیند. اگر اعتماد عمومی بین بخش‌های مختلف جامعه بین دولت و ملت و نهادهای مدنی با حاکمیتی لطمه خورد همه آحاد جامعه لطمه می‌بینند لذا مقابله با فساد غیر از جنبه کمک به رشد اقتصادی در انسجام اجتماعی و ضربه پذیری و قابلیت مقاومت یک جامعه نیز نقش بسیار مهمی دارند.

    

رئیس‌کل بانک مرکزی:

ثبات را به بازار ارز  بر می‌گردانیم

رئیس کل بانک مرکزی گفت: با موضوع نرخ ارز و نوسانات آن هیجانی برخورد نمی‌کنیم و ثبات را به بازار ارز برمی‌گردانیم.

عبدالناصر همتی در خصوص نوسانات اخیر نرخ ارز گفت: صبر ما زیاد است و همانطور که در یک سال گذشته نرخ ارز را کنترل کردیم و متناسب با ارزش ذاتی آن نرخ‌ها تعدیل شد، اکنون نیز این تلاش را برای بازگرداندن ثبات به بازار ادامه می‌دهیم و امیدواری زیادی وجود دارد که شرایط به روال طبیعی گذشته بازگردد.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: با موضوع نرخ ارز و نوسانات آن هیجانی برخورد نمی‌کنیم و ثبات را به بازار ارز برمی گردانیم.

وی گفت: شوک قیمتی بنزین و فضای روانی که از داخل و خارج از کشور بر اقتصاد حاکم شد، بخشی از علت این افزایش قیمت ارز بود و از طرف دیگر فضاسازی که درباره لایحه بودجه سال آینده از دیروز انجام شده، برخی را وادار به این کرده که بگویند بودجه مشکل دارد و اقتصاد را پولی می‌کند، در حالی که چنین مواردی، شوک‌هایی است که طرفداران بالا بردن نرخ ارز آن را ایجاد می‌کنند.