رئیس سازمان ملی استاندارد گفت: مسئولیت سنجش کیفیت بنزین با سازمان حفاظت از محیط زیست است و سازمان استاندارد به عنوان همکار وارد این پروسه می‌شود. در خصوص کیفیت بنزین تنها سه آزمایشگاه مورد تایید ما هستند و گزارشات آنها ملاک ما خواهد بود. 

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، در نشست خبری نیره پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد که به مناسبت روز جهانی استاندارد برگزار شد، وی برنامه‌های این سازمان را برای روز جهانی استاندارد تشریح کرد.

پیروزبخت گفت: با توجه به مقارن شدن اربعین حسینی با این روز ما تصمیم گرفتیم که مراسم بزرگداشت روز استاندارد را در 16 مهر ماه در سالن اجلاس سران با حضور معاون اول رئیس جمهور برای دولت و مهمانان خارجی در سالن اجلاس سران برگزار کنیم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر نظارت این سازمان بر واردات نهاده‌های دامی و جلوگیری از تکرار ورود ذرت‌های آلوده به کشور گفت: من اینجا این اطمینان را به مردم می‌دهم که سازمان به هیچ وجه از شاخص‌های خود برای نظارت بر روی مواد غذایی کوتاه نخواهد آمد. همان‌طور که ما سه سال ایستادگی کردیم که محموله آلوده به سم اسفولاتاکسین وارد نشود و حاضر نشدیم سلامت مردم را فدای مصلحت‌سنجی‌ها کنیم اکنون نیز اجازه ورود را نخواهیم داد. وی ادامه داد: متاسفانه محموله آلوده قبلی مرجوع نشد و هم‌اکنون در انبارهای بندر است اما حساسیت موضوع به حدی بود که این موضوع را مقام عالی‌رتبه‌ای مانند رئیس جمهور مطرح کردند و در جلسات مختلفی که در مجلس داشتیم نمایندگان نیز عملکرد سازمان ملی استاندارد را در این پرونده تایید کردند.

پیروزبخت در پاسخ به دیگر سوال خبرنگار ایلنا در خصوص زمان توقف تولید پراید گفت: مقرر شده که سازمان استاندارد از اول دی ماه 97 تا اول دی ماه سال جاری برنامه مطالعاتی خود را برای خروج خودروهایی که فاقد استانداردهای لازم هستند به شورای عالی استاندارد ارائه دهد. بر همین اساس ما گزارشات خود را تنظیم کرده و در اولین جلسه شورای عالی که ماه آینده برگزار می‌شود آن را ارائه خواهیم داد و مطمئن باشید با مصوبات این جلسه تغییرات زیادی در بخش تولید خودرو صورت خواهد گرفت اما به طور حتم نمی‌توان یک‌شبه تولید یک خودرو را متوقف کرد بلکه طی یک بازه زمانی مشخص خودروساز موظف است پلکانی تولید خود را تا به صفر رسیدن کاهش دهد.

رئیس سازمان ملی استاندارد در خصوص قانون هوای پاک و کیفیت بنزین گفت: مسئولیت سنجش کیفیت بنزین با سازمان حفاظت از محیط زیست است و سازمان استاندارد به عنوان همکار وارد این پروسه می‌شود. در خصوص کیفیت بنزین تنها سه آزمایشگاه مورد تایید ما هستند و گزارشات آنها ملاک ما خواهد بود. پیروزبخت افزود: نحوه برگزاری آزمون نمونه‌برداری،‌ خود نمونه و ظرف نمونه‌برداری در نمره آزمون کیفیت بنزین بسیار موثر است و باید همه شرایط را لحاظ کرد تا بتوان قاطعانه گفت که کیفیت بنزین مورد تایید بوده یا خیر. من در این مورد حق را به وزیر نفت می‌دهم چرا که هر از چندگاهی این موضوع مطرح می‌شود در حالی که سازمان استاندارد تمام تلاش خود را می‌کند تا کیفیت بنزین منطبق با استانداردها باشد.