داستان از کنسرت هفته پیش تالار وحدت آغاز شد. زمانی که قمصری باید در یک تصنیف، با هاله سیفی‌زاده، خواننده، هم‌آوایی می‌داشت اما درست به هنگام اجرای این تصنیف، صدای میکروفن‌‌ها قطع شد و بعد اعلام شد که او ممنوع‌‌الکار است. اتفاقی که سبب شد تا مردم «صحنه» کرمانشاه باوجود اعلام قبلی و فروش بلیت‌‌ها، کنسرت پنجشنبه گذشته قمصری را ازدست‌داده و در ادامه، امشب کنسرت قمصری در اصفهان نیز انجام نخواهد شد. برای روشن‌‌تر شدن ابعاد این موضوع، صحبت‌های این نوازنده و آهنگساز با خبرگزاری ایلنا در ادامه آمده است.

بعد از اجرای تالار وحدت که با آن شرایط برگزار شد که صدا را قطع کردند و گفتند که ممنوع‌الکار خواهم شد، درست فردای آن شب، مرا از طرف حراست وزارت ارشاد خواستند و اعلام کردند که نه‌تنها من بلکه گروه «هم‌نوازان حصار» از هرگونه فعالیت اجرایی ممنوع است و گفتند نامه کتبی‌‌اش را هم برای دفتر موسیقی فرستاده‌اند. همیشه روش این‌گونه است برای این‌که هنرمندان، این نامه‌‌ها را منتشر نکنند، نامه دست آنها نمی‌‌دهند و طبیعتاً شفاهی اعلام می‌‌کنند بنابراین در این زمینه، مقامی رسمی‌تر از خود حراست نیست.

برای اینکه از اصل قضیه مطمئن شوم، به‌صورت حضوری آنجا رفتم. سیستم طوری است که ما وقتی بخواهیم کنسرت شهرستان اجرا کنیم، چیزی نمی‌‌گویند اما نمی‌‌گذارند روی صحنه برویم. حتی شما اگر الان با آقای ترابی تماس بگیرید، می‌‌گوید چیزی به ما اعلام‌نشده اما از آن‌طرف اجازه نمی‌‌دهند روی صحنه برویم. مدیر ارشاد چند وقت پیش در گفتگویی اعلام کرده بودند که «ما در ایران هیچ‌گونه ممنوع‌‌الکاری نداریم»؛ حتی وقتی بپرسید آیا فلان خوانندگان لس‌آنجلسی هم ممنوع‌‌‌الکار هستند؟ می‌‌گویند نه؛ ممنوع‌‌الکار نیستند و هر موقع دلشان بخواهند می‌‌توانند بیایند تا پرونده‌‌‌شان را بررسی کنیم و استعلام حراست را بگیریم.

مجوز اجرای چند شهرستان ازجمله «صحنه» کرمانشاه و اصفهان را قبل از این ممنوعیت گرفته بودیم و بلیت‌‌ها هم به فروش رفته بود. به همین دلیل مجبور شدیم اطلاعیه‌‌ای صادر کنیم که اجرا نخواهیم داشت. و خبر بدهیم تا مردم لطف کنند و وجوهی که پرداخته بودند را دریافت کنند.

البته قبل از اتفاق آن شب، ما برای شب‌‌های قبل هم حاشیه‌‌های زیادی داشتیم. یک‌شب که اجازه ندادند بادی، پرکاشن و نوازنده‌‌های فرم روی صحنه بیایند. دوباره شب دیگر، نامه لغو کنسرت را جلوی من گذاشتند که باید خانم سیفی‌‌زاده‌ روی استیج نیایند که به همین دلیل از من تعهد گرفتند و من تعهد دادم که هم‌آوایی را رعایت کنم و تعهد دادم. روز اجرای اول تالار وحدت باوجودی که بعد از اجرا، آقای صادقی‌‌نژاد (معاون آقای ترابی) به‌صورت حضوری آمدند و تشکر کردند که ممنون بابت اینکه همه‌چیز را رعایت کردید و حتی خود مسئولان سالن نیز چنین نظری داشتند اما بااین‌وجود، شب چهارم کنسرت ما که می‌‌شد شب دوم تالار وحدت، یک ساعت و نیم قبل از اجرا آمدند و گفتند که شما نباید این قطعه را با خانم سیفی‌‌زاده اجرا کنید یا اگر اجرا شود ما صدای خانم سیفی‌زاده را قطع می‌‌کنیم. گفتم ما اجرا می‌‌کنیم و مسئولیتش را هم می‌پذیریم. و ما پس از قطع میکروفن ادامه دادیم.

راجع این مساله باید صادقانه صحبت کنم. این بخش فقط 7 دقیقه بوده و نه بیشتر. یک تصنیف بوده که ما پیش‌تر هم مجوزش را گرفته بودیم که هم‌آوایی بین صدای خانم «هاله سیفی‌‌زاده» و من باشد. البته این هم‌آوایی به نحوی بوده که صدا موازنه بود. منتها در فیلم‌‌هایی که از اجرای اول ما می‌‌گرفتند یک‌چیزی را هنوز به شکل علمی منظور نشده و آن اینکه وقتی با موبایل فیلم می‌‌گیرید و برای حراست می‌‌فرستید چون فیلم‌‌های موبایلی فرکانس‌های صدای بالا را تقویت می‌کند، صدای زیر به شکل کاملاً طبیعی بالاتر به نظر می‌‌رسد و این موجب می‌شود که حساسیت به خرج دهند. طبیعتاً من هم خواننده حرفه‌‌ای نیستم و آنچه آنها را به‌اشتباه می‌انداخت این بود که آنها حضور فیزیکی در سالن نداشتند و فیلم را برایشان ضبط می‌‌کردند و می‌‌فرستادند و چون صدای زیر، فرکانس نافذتری دارد، این فرکانس، تک‌‌خوانی را تداعی می‌‌کند که تنها خواننده خانم خوانده یا صدای من کم بوده.

در سه شب اول، من این اصل را رعایت کردم اما زمانی که میکروفن را قطع کردند، من آن را رعایت نکردم و فیلمی که از ما منتشرشده، فیلمی است که دیگر میکروفنی وجود ندارد و من دیگر درجاهایی از آن را نخواندم. آنجا به‌عمد رعایت نکردم چون به من گفته‌شده بود که از فردا ممنوع‌‌الکار می‌شوی و با خیال اینکه آینده‌‌ام معلوم شده، به سیم آخر زدم. الان صادقانه می‌‌گویم که شب آخر کنسرت، موازنه صدا را اصلاً رعایت نکردم.

معمولاً روش این است که با خود هنرمند صحبت کرده و در مورد لغو کارش با او حرف می‌‌زنند. من به خاطر عصبانیت و شوکه شدنم، زیاد اخبار را در این روزها دنبال نکردم چون می‌‌خواستم آرامش داشته باشم. تنها در مورد اینکه ممنوع‌‌الکار شده‌ام مطلبی منتشر و آگاهی‌‌رسانی کردم؛ و چون اجرای شهر «صحنه» گذشته و یکشنبه در اصفهان است، بالاخره مسئولیت‌‌پذیری ایجاب می‌‌کرد که یک اطلاع‌‌رسانی کنیم تا مردم پول‌‌هایی که پرداخت کرده‌اند را پس بگیرند.

آنچه باید به من ابلاغ می‌‌شده را حراست به من ابلاغ کرده. هم به‌صورت شفاهی به من ابلاغ کردند و هم به من هم گفتند که فردا این را به شکل کتبی از دفتر موسیقی پیگیری کن که بدشانسی ما و آنها این است که ما به تعطیلی پنجشنبه و جمعه ارشاد خوردیم و تا این روال اداری را طی کنیم، یک کنسرت را از دست می‌‌دهیم.