نگاهی به کتاب «ارنست همینگوی»

رمزگشایی از جهان یک نویسنده

چاپ جدید کتاب‌های «ارنست همینگوی» و «سورن کی‌یرکگور» از مجموعه «نسل قلم» منتشر شد.

خشایار دیهیمی در پیش‌گفتار مجموعه و در معرفی مجموعه «نسل قلم» نوشته است: بیش از 25 سال از چاپ نخستین مجموعه نسل قلم می‌گذرد. پیش از هر چیز لازم است بگویم این مجموعه با همت و کمک سه تن از دوستانم، که سهمشان در انتشار این مجموعه به هیچ روی کمتر از من نبوده است، به ثمر رسید. دوستانم آرمان امید، بهرام داوری و حسن ملکی. قصه عجیب و غریب انتشار این مجموعه قصه‌ای بس دراز است که گهگاه در برخی مصاحبه‌ها، من و دوستانم گوشه‌هایی از آن را بازگو کرده‌ایم. این کتاب‌ها «زندگینامه» نیستند، بلکه شرح و تفسیر و نقد آثار و اندیشه‌های نویسندگان هستند. پس اگرچه حجمشان اندک است، اما می‌توانند نقطه شروع خوبی برای خوانندگانی باشند که در پی راه یافتن به مضامین اندیشه‌های این نویسندگان و متفکران هستند. از این مجموعه، کتاب «ارنست همینگوی» نوشته فیلیپ یانگ با ترجمه شیوا صفوی در فرهنگ نشر نو با همکاری نشر آسیم عرضه شده است.

در ابتدای این کتاب می‌خوانیم: ارنست همینگوی در طول زندگی‌اش به احتمال بسیار، مشهورترین نویسنده‌ آمریکایی بود. شیوه نگارشش، «قهرمانش» و روش و دیدگاهش به‌طور گسترده‌ای، نه تنها در جهان انگلیسی‌زبان بلکه در هر جایی که زیاد کتاب می‌خوانند، به رسمیت شناخته شده است. شاید علتش این باشد که هیچ رمان‌نویس دیگری چون او بر نثر داستانی مُدرن تأثیر نگذاشته است؛ زیرا هرجا که‌ آثارش را شناخته‌اند، نثرش را به کار گرفته‌اند؛ از آن تقلید کرده‌اند، بازش ساخته‌اند، و همانندسازی کرده‌اند. 

برای درک نویسندگان قابل اعتنا هرگز کلید ساده‌ای وجود ندارد، ولی در مورد همینگوی چیزی است که به نظر چون کلیدی - یا حتی شاه‌ کلیدی برای رهیابی به مفهوم آثار او می‌نماید- و این کلید بی‌تردید از دید هیچ خواننده مطلع و اندیشمندی پنهان نمی‌ماند. این کلید از قضا در همان نخستین داستانِ نخستین مجموعه داستان او، که نخستین کتاب مهمش نیز بود، قابل کشف است.