ذبیح‌الله زرندی، گوینده پیشکسوت و باسابقه برنامه‌های محلی با گویش کرجی رادیو البرز درگذشت.

به گزارش ایسنا، ذبیح‌الله زرندی در سال ۱۳۱۰ شمسی در یک خانواده کشاورز در روستای بیلقان کرج متولد شد، تحصیلات را به ترتیب در مکتب خانه میرزاعلی لطفی کرج، دبستان جنیدی، دبیرستان کشاورزی دانشکده کشاورزی کرج، دانش سرای عالی کشاورزی ساری سپری کرد.

وی به عنوان کارشناس در اداره آموزش روستایی شهرستان ورامین، مدیر مدرسه کشاورزی مامازن ورامین، مدیر مدرسه کشاورزی گرمسار، دبیر دبیرستان دخترانه گرمسار، مدیر مدرسه کشاورزی عارف کرج به مردم خدمت کرد. سپس با رفتن به کشور آلمان مدت دوسال آموزش‌های لازم در زمینه چغندرقند را فرا گرفت و به کشور بازگشت.

 استاد زرندی همچنین به عنوان اولین رییس هیات والیبال شهرستان کرج، خدمات ارزنده به ورزش این شهرستان ارایه داد. وی در زمینه فرهنگی هنری گام‌های بزرگی برداشت تا آنجا که با موسسه تورین ایتالیا به مدت دو سال در خصوص کار فیلمسازی به فعالیت پرداخت.

بخشی از فعالیت این استاد در صدا وسیما در زمینه های سردبیری، مجری‌گری و نویسندگی در برنامه های فرهنک مردم، آواها ونواها، گلگشت، سپیدار، سنت ها و سیرت‌ها، زنک تفریح، آداب و سنن، عصر جمعه با رادیو، از جمعه تا جمعه، گشت وگذار، دگه دوجه و شبی از شبها بود.

وی در سال‌های ۸۱، ۸۲، ۸۳ و ۸۴ به خاطر ایفای نقش در تهیه برنامه‌های فرهنگی و هنری، جوایز ارزنده جشنواره‌های مختلف صدا و سیمای جمهوری اسلامی را به خود اختصاص داد.

برنامه‌هایی همچون آداب و سنن، زنگ تفریح، کلاس کرجی گپ بزنیم، گشت گذار، شبی از شب‌ها، دگه دوجه، چماچم، نقلک، شال اوزانک، قوشه، پرچین، خوان برکت، بگوتم بگوت، در کوچه‌های محرم و چندین برنامه دیگر را  تاکنون از آنتن رادیو البرز از وی شنیده‌ایم.

این برنامه‌ها ضمن ارتباط با مردم کرج و استان البرز در تمامی جشنواره‌های معاونت صدا و جشنواره‌های بین‌المللی صدا و جشنواره شادیانه‌های مردم و ... موفق به کسب جوایز در بخش‌های گوناگون شده است.

گفتنی است که متن تمام این برنامه‌ها را مرحوم زرندی بر اساس پژوهش‌های میدانی خود می‌نوشت و یک گوینده- مولف بود.

در پی درگذشت این هنرمند قدیمی علی صادق مقدسی، مدیرکل صدا و سیمای مرکز البرز ضایعه رحلت و هجرت آن زنده‌یاد را به جامعه فرهنگی، هنری و رسانه‌ای تسلیت گفت و از درگاه خداوند متعال، غفران الهی و علّو درجات برای آن مرحوم مغفور و صبر جمیل و اجر جزیل برای بازماندگان و خانواده مرحوم  ذبیح‌الله زرندی مسئلت کرد.