نمایشگاه آثار سمیرا البرزکوه با عنوان «ویروس دست ساز» در گالری شیرین برگزار شد. البرزکوه در گفت و گو با هنرآنلاین با بیان اینکه ۱۰ اثر با تکنیک رنگ روغن روی بوم و یک چیدمان در این مجموعه به نمایش درآمده است، گفت: ‌ایده این مجموعه بر اساس مصرف بی‌رویه پلاستیک و آسیب‌هایی که به محیط زیست می‌رساند شکل گرفت. ما در مصرف پلاستیک بسیار بی‌توجه هستیم و هر زمان که گردشگران به طبیعت ‌می‌روند مقدار زیادی بطری و کیسه در فضای سبز و ساحل دریا ر‌ها می‌کنند. انگار ما به حضور پلاستیک در محیط خود عادت کرده‌ایم، ولی من می‌خواستم به بیننده نشان دهم که این‌ها هیچ وقت عادی نمی‌شود و در آینده باعث مشکلات بسیاری برای خودمان خواهد شد.

البرزکوه ادامه داد: در کار‌های من بطری‌ها و کیسه‌های پلاستیکی دیده می‌شوند که مانند یک موجود زنده در آب شناور هستند و اینطور تجسم کردم که قطعات پلاستیکی ر‌ها شده در آب خودشان به یکی از موجودات اقیانوس تبدیل شده‌اند. آن‌ها عمری طولانی دارند و قدیمی‌ترین پلاستیک‌های تولید شده هنوز در طبیعت باقی است.

او درباره چیدمانی که در این مجموعه قرار دارد گفت: در مدت یک سال بطری‌هایی را که توسط خانواده خودم و جمع کوچکی از دوستانم مصرف شده بود نگه داشتم و این چیدمان بازنمایی مصرف پلاستیک و تولید زباله در یک گروه کوچک است. من کف گالری را با ماسه، مرجان و صدف پوشاندم و بطری‌ها را روی آن گذاشتم و با ویدئو پروژکشن تصویر اقیانوس را روی آن انداختم تا مخاطب ببینند همین گالری اگر به عنوان اقیانوس در نظر گرفته بشود چه حجم زیادی از پلاستیک در آن جمع شده است.