سیزدهمین دوره جشنواره ‌هنرهای تجسمی فجر طی تشریفات رسمی از ابتدای هفته جاری آغاز به کار کرده است. در این جشنواره بخش «ستارگان جهانی هنر ایران»-شامل آثار هنرمندانی که طی سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ خارج از ‌ایران در دوسالانه‌ها و جشنواره‌ها جایزه گرفتند- جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده است.

گفتنی است تا موعد مقرر ۱۶۷ اثر از ۶۷ هنرمند که در دو سال گذشته میلادی در جشنواره‌ها ‌و دوسالانه‌های هنری دنیا حضور موفق داشتند به دبیرخانه رسید که در بخش ستارگان ‌جشنواره به روی دیوار خواهد رفت. این آثار در شش رشته عکاسی، تصویرسازی، کاریکاتور، نقاشی، خوشنویسی و نگارگری است ‌و برگزیدگانی از رویدادهای هنری چون جشنواره بین‌المللی شارجه، جشنواره CENIElNTERNATIONAL CENTER ON AGING ، جشنواره بین‌المللی ‌قرقیزستان DHILHARMONIA، کسب جایزه ویژه نهایی جشنواره طنزنگاری سیکاکو کره جنوبی ‌‌۲۰۲۰، برگزیده جشنواره انقلاب هنر تایپه ۲۰۲۱ تایوان، جشنواره بین‌المللی زیتون بور نو ترکیه ‌‌۲۰۲۰ و.... هستند.

امسال به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی و جلوگیری از تجمع، در روز نخست این رویداد بخش طوبای زرین سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر افتتاح ‌شد و روز دوم بخش چاپ دستی و روز سوم  بخش ستارگان ‌تجسمی در موسسه فرهنگی هنری صبا افتتاح شدند. در بخش طوبای زرین سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر ۸۷۰ اثر از ۶۲۰ هنرمند به نمایش درآمده است که توسط ۳۰ داور در ‌رشته‌های مختلف برای حضور در جشنواره و داوری نهایی انتخاب شده‌اند. ‌عکاسی، نقاشی، گرافیک، تصویرسازی، خوشنویسی، نگارگری، مجسمه‌سازی، کاریکاتور، هنرهای جدید و سرامیک، رشته‌های ده‌گانه بخش طوبای زرین جشنواره هستند. سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر تا ۳۰ بهمن‌ماه به کار خود ادامه می‌دهد و بازدید از ‌نمایشگاه این جشنواره به‌صورت حضوری با رعایت پروتکل‌ها از ساعت ۱۰ تا ۱۸ هر روز و ‌همچنین مجازی امکان‌پذیر است.