از ۱۶ آذر سال گذشته تا امسال، دانشجویان مصائب بسیاری را چشیدند. روز دانشجو سال قبل در میانه اعتراضات دانشگاهی بود اما ۱۶ آذر امسال در حال فرا رسیده است که جای زخم احکام شدید قضایی اعم از تعلیق، اخراج و حتی تبعید بر پیکره دانشجویان مانده است. آنانی هم که گرفتار احکام قضایی نشدند، با بدعت‌های عجیب حراست دست و پنجه نرم می‌کنند؛ از تشکیل پرونده به دلیل انتشار عکس در صفحه شخصی تا گشت حجاب‌بانان در دانشگاه.

تشکیل   پرونده   به دلیل   انتشار  تصاویر  در   صفحه   شخصی

یک دانشجوی دختر دانشگاه شهید بهشتی درخصوص برخوردهای شدید حراست به دیده‌بان ایران می‌گوید: فشار از سوی دانشگاه برای رعایت حجاب، به خصوص در دانشکده پزشکی بیشتر شده است. در دانشکده پزشکی حتی اگر مقنعه هم از سر بیافتد کارت دانشجویی را می‌گیرند. حتی بابت عکس‌های دانشجویان در اینستاگرام پرونده تشکیل داده‌اند. درصورتی که صفحاتشان شخصی بوده اما یک سری نفوذی بین دانشجویان وجود داشته که از عکس‌ آن‌ها در صفحه شخصی‌شان اسکرین شات گرفته و کار به کمیته انضباطی کشیده شده است.

آخرین روز آبان ماه بود که دانشجویان دانشکده روانشناسی این دانشگاه در اعتراض به فضای امنیتی و حمله غیرقانونی کارمندان حراست به دانشجویان و کلاس درس، اقدام به تجمع و کلاس‌ها را تحریم کردند و پس از سه روز به اعتصاب خود پایان دادند. آن‌ها در بخشی از بیانیه پایان اعتصاب نوشته بودند: «آن روز خفت‌بارترین روز دانشکده روانشناسی بهشتی بود. قیافه بهت‌زده اساتیدمان و صدای گریه‌ی دانشجویان دختر هیچ‌وقت از ذهنم پاک نخواهد شد. آن خاطره‌ تلخ‌ که برای همیشه در ذهنمان نقش می‌بندد، برای همه تکرار می‌کنیم: «بدون اجازه استاد وارد کلاس شدند و کارت دانشجویی هرکسی که حجاب نداشت یا به‌جای مقنعه شال داشت را ضبط کردند». ما همان روزی را به یاد همه خواهیم آورد که دانشجویی با دستان مبارز اما خسته از ترس تعلیق و تبعید با سکوتش فریاد زد: «جای حراست در کلاس درس نیست».

حجاب‌بانان   به   دانشگاه‌ها   هم   رسیدند

یک دانشجوی دختر دانشکده فنی دانشگاه تهران از برخورد حراست با دانشجویان به دلیل حجاب، بیان کرد: «بدون حجاب نمی‌توانیم از در حراست عبور کنیم. مانند گیت مترو باید کارت بزنیم تا بتوانیم وارد شویم. در فضای دانشگاه بسیاری از دانشجویان بدون حجاب هستند اما زنانی با پوشش چادر و یونیفرم در فضای دانشگاه حرکت می‌کنند و تذکر می‌دهند».

وی در پاسخ به اینکه آیا این نیروها با دانشجویان برخورد شدیدی داشته‌اند، به دیده‌بان ایران گفت: «برخورد تندی تا کنون ندیده‌ام ولی می‌ایستند تا حجابت را سرت کنی. در کلاس‌های درس هم برخی از دانشجویان حجاب نداشته‌اند و استادی تذکر نداده است اما خارج از دانشگاه پلیس‌های نیروی انتظامی هستند که بابت حجاب تذکر می‌دهند». یکی از دانشجویان پسر دانشگاه تهران هم درباره نیروهای مشابه حجاب‌بان‌ها در دانشگاه به دیده‌بان ایران گفت: «دست‌کم هفته‌ای یکبار می‌بینم که زنانی چادری در محوطه دانشگاه، دوربین را زیر چادر خود قایم کرده‌ و از دانشجویان فیلم می‌گیرند؛ فرقی هم ندارد دانشجو پسر باشد یا دختر. در سطح دانشگاه تردد می‌کنند و برای حجاب تذکر می‌دهند». او همچنین درباره نحوه ورود و شرایط کلاس‌ها عنوان کرد: «بستگی دارد از کدام در وارد شوید؛ برخی درها حراست کارت را چک می‌کند. در داخل کلاس‌ها هم فعلا کاری به حجاب نداشته‌اند و هر کسی آزاد است».

گشت   حجاب بان  در   دانشگاه   چه   می‌کند؟

مشابه آنچه دانشجویان دانشگاه تهران درباره تردد زنانی با پوشش چادر برای تذکر بابت حجاب عنوان کردند، گویا در دانشگاه علامه طباطبایی هم وجود دارد. یکی از کانال‌های تلگرامی دانشجویان، روایت یک را اینگونه نقل کرده است: «به سمت دانشکده حقوق می‌رفتیم که خانمی چادری که ماسک بر صورتش داشت، جلویمان ظاهر شد و گفت که مانتو من کوتاه است و فردا آن را نپوشم. به او گفتم که «من همین الان از مقابل حراست رد شدم و مشکلی نبود». او هم پاسخ داد: «من هم از همکاران حراست هستم. صبح‌ها سرشان شلوغ است، نتوانستند تذکر دهند؛ مانتویت کوتاه و مقنعه‌ات هم عقب است، درستش بکن».