روز شنبه و یکشنبه این هفته بار دیگر  دانشگاه شریف به سرخط خبرها تبدیل شد. این بار عامل نزاع و ممنوعیت‌های جدید ماجرای ادغام دانشجویان دختر و پسر در غذاخوری دانشگاه بود. روز شنبه دانشجویان دختر برای مقابله با تفکیک جنسیتی وارد سلف پسران شدند تا در کنار هم‌دانشگاهیانشان غذا بخوردند. این اتفاق روز یکشنبه اما با ممانعت شماری از دانشجویان پسر عضو بسیج به درگیری در سلف انجامید. مخالفان این حرکت با درست کردن دیواره‌ای از میزهای غذاخوری سلف، مانع از ورود دختران شدند. این موضوع اما دیروز از سوی هیئت مدیره دانشگاه به نحوی دیگر مدیریت شد؛ به طوری که اعلام کردند: «تا پایان تعمیرات و فراهم شدن فضای آرامش، امکان صرف غذا در داخل سالن غذاخوری وجود ندارد». دانشجویان نیز این مشکل را به شیوه خود حل کردند و با انداختن سفره روی زمین در کنار هم نشستند و به صرف غذا پرداختند.

این اتفاقات در حالی رخ داد که این دانشگاه بعد از تجربه اعتراضات و تعطیلی چند هفته‌ای، از شنبه این هفته بار دیگر به صورت حضوری پذیرای دانشجویان شد.

تأکید بر استفاده کمیته انضباطی از ظرفیت‌های قانونی

در پی مواردی که بدان اشاره شد، دیروز هیات رئیسه دانشگاه شریف اطلاعیه‌ای منتشر کرد و در آن ضمن اشاره به تعطیلی سلف تا اطلاع ثانوی از ممنوع الورودی برخی از دانشجویان هم خبر داد.

در متن این اطلاعیه آمده است: «ضمن تشکر از دانشجویان فهیم دانشگاه، که همراهی و همیاری بسیار خوبی در حفظ نظم و امنیت دانشگاه دارند، به استحضار می‌رساند، با توجه به اتفاقات ناشایست رخ داده در روز یکشنبه اول آبان ۱۴۰۱ در دانشگاه صنعتی شریف، که عده‌ای دانشجوی قانون‌شکن به تخریب و هنجارشکنی در دانشگاه پرداختند، هیئت رئیسه دانشگاه رفتارهای دور از شان محیط دانشگاه را قویاً محکوم می‌کند و به منظور استمرار فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی، تصمیمات زیر را اعلام می‌نماید:

۱. با توجه به صدمات وارده به سالن غذاخوری البرز متاسفانه امکان صرف غذا در داخل سالن وجود ندارد و تا زمان انجام و اتمام تعمیرات و اطمینان از فراهم شدن فضای آرامش، غذا به صورت بسته‌بندی شده در ضلع جنوبی سلف تحویل دانشجویان خواهد شد. ۲.چنانچه مشخص شود افرادی به ضرب و شتم و یا فحاشی پرداخته و موجب جراحت دیگران شده‌اند، موقتاً ورود آنها به دانشگاه ممنوع شده و در اولین فرصت به کمیته انضباطی معرفی خواهند شد.

۳. به منظور ایجاد و حفظ آرامش در دانشگاه، دانشجویانی که در ارزیابی اولیه انجام شده، نقش کلیدی در ایجاد ناآرامی داشته‌اند تا اطلاع ثانوی اجازه ورود به دانشگاه را نخواهند داشت.

هیئت رئیسه دانشگاه ضمن تاکید بر حفظ آرامش و استقبال از فعالیت‌های قانونمند و برگزاری برنامه‌های دارای مجوز، تکرار هرگونه رفتارهای دور از شأن دانشگاه را مردود دانسته و از کمیته انضباطی می‌خواهد که از تمام ظرفیت‌های قانونی خود همچون تعلیق، اخراج و ... برای برخورد با این موارد استفاده کند».

 تذکری به خدا ندارید؟!

اما ماجرای یکشنبه دانشگاه شریف بازخوردهای فراوانی هم در فضای حقیقی و مجازی به دنبال داشت. در این میان تصاویری از برخی دانشجویان که پس از اصرار گروهی دیگر بر اختلاط پسران و دختران در سلف غذاخوری دانشگاه در حالت‌هایی گریان و غمزده در فضایی شبیه به نمازخانه نشسته بودند بسیار واکنش بر‌انگیز شد.

یکی از مورد توجه‌ترین این واکنش‌ها مربوط به رحمت‌الله بیگدلی، روحانی و فعال سیاسی اصلاح‌طلب بود که به ماجرای  گریه ۱۰ دانشجو بابت حضور دختران و پسران در سلف سرویس دانشگاه شریف اشاره داشت.

وی نوشت: «حضور انور این دانشجویان عزیز عرض می‌کنم که دو عکس پیوست را ببینند. هر سال میلیون‌ها زن ومرد به صورت مختلط مراسم عبادی حج و راهپیمایی اربعین را به جا می‌آورند و بعضا در کنار هم می‌خوابند! تذکری به خدا ندارید؟»