سعیده علیپور

علیرضا زاکانی، 28 مهر سال گذشته در حالی که کمی بیش از یک ماه از روی کار آمدن پرحاشیه‌اش به عنوان شهردار تهران می‌گذشت و هوادارانش از او به عنوان شوالیه روشنگر تاریک‌خانه‌های مالی شهرداری تهران یاد می‌کردند، با حضور در جلسه شورای اسلامی شهر، از موضوع «خزانه واحد» سخن راند و گفت: «شهرداری سال‌ها جرات رفتن به سمت این کار را نداشت. با تمهیدات صورت گرفته ۱۲۰۰ حساب به یک خزانه واحد واریز می‌شود تا شفافیت ایجاد کند».

زاکانی حتی مشکلات متعددی به خصوص مفسده مالی، بی‌انضباطی و عدم اشراف مدیریت کلانشهر و شورا به منابع و امکانات شهرداری را مانع شکل‌گیری «خزانه واحد» دانست.

اما پس از مانور تبلیغاتی بر «خزانه واحد»، دیروز حبیب کاشانی، عضو شورای شهر تهران در جلسه این شورا افشا کرد که «شهرداری برای پرداخت حقوق خردادماه؛ ساختمان شرکت واحد و یک زمین ۱۶۰۰ میلیارد تومانی را فروخته است»!

این حراج اموال شهری در حالی است که اواخر اردیبهشت امسال اعتصاب چند روزه رانندگان اتوبوس بی‌آر‌تی در اعتراض به وضعیت پرداختی‌هایشان، نخستین چالش جدی شهردار غیرمتخصص تهران بود. چالشی که با تعطیلی تهران به بهانه آلودگی هوایی که بیش از روزهای پیشترش نبود، مدیریت شد و حال به نظر می‌رسد بنابر اظهارات حبیب کاشانی، با فروش اموال مدیریت از تکرار آن جلوگیری می‌شود.

خزانه واحد چیست؟

18 اردیبهشت ماه بود که علیرضا زاکانی شهردار تهران چیزی حدود 250 روز پس از انتصابش در گفت‌وگویی تصویری با چند جوان انقلابی که در دکوری که به نظر دوستانه می‌رسید و از شبکه سوم صدا و سیما پخش شد در خصوص حل مشکلات فراوان مالی شهرداری این طور پاسخ داد:

- خدا لطف کرد 17 شهریور 1400 (چند روز پس از روی کار آمدن زاکانی) مسئول مالی و اداری شهرداری را عوض کردیم و بیست و هشتم حقوق‌ها را پرداخت و اعلام کردیم که از تنش مالی درآمدیم.

- (یکی از جوانان حاضر در جلسه): معجزه‌ای رخ داد در این چند وقت؟

- نه از سوراخ سنبه‌های شهرداری 1200 حساب را به خزانه واحد بردیم.

کسی در شهرداری حسابی داشت که 200 میلیارد پول توش بود. بهش گفتیم این پول را بگذار در این خزانه واحد و تا امروز که حدود هشت ماه نوکری می‌کنیم، نیاز به استقراض پیدا نکردیم. بیست و هشتم هر برج تا پانزدهم برج بعد حقوق دادیم و آخرین حقوق را بیست و پنجم برج دادیم.»

در حالی شهردار تهران در کمتر از یکسال فعالیش مکررا، مدعی بود شهرداری مشکل درآمدی نخواهد داشت که اخباری منتشر می‌شود مبنی براینکه پروژه‌های بزرگی مانند توسعه مترو و نوسازی ناوگان اتوبوسرانی به دلیل چالش‌های مالی به کندی پیش می‌روند

اما ماجرای خزانه واحدی که زاکانی از آن یاد کرد و آن را حلال مشکلات و عامل شفافیت عنوان کرد، موضوع جدیدی نبود. وجود خزانه واحد و یکپارچه از مسائل مهم اقتصاد ایران بوده و در گذشته هم بارها به عنوان راه‌حل مشکلاتی چون تورم، فساد، عدم شفافیت بودجه و ناکارآمدی در اداره کشور از آن یاد شده بود و این قاعده مستثنی از شهرداری عریض و طویل با بیش از 43 سازمان، 22 منطقه و 122 ناحیه نیست.

مجید فراهانی در آبان ماه سال 96 به‌عنوان رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی وقت شورای اسلامی شهر طی تذکری به لزوم توجه شهرداری تهران به خزانه‌داری واحد بر اساس دستورالعمل ابلاغی وزیر کشور تاکید کرد.

سمیع‌الله حسینی مکارم، سرپرست شهرداری تهران، در اردیبهشت 97 طی سخنانی از خزانه واحد نام برد. او در این خصوص عنوان کرد هم اکنون با هماهنگی شورای شهر تهران، خزانه واحد ایجاد شده و در قراردادها نیز با جدیت پیگیری می‌کنیم که شفاف‌سازی و ارائه اطلاعات به مردم صورت گیرد؛ مردم باید بدانند این قراردادها با چه مصالح، زمان و منابعی داده شده و چه کسانی جزو رقبا بوده‌اند.

ناصر امانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر و معاون شهردار اسبق تهران، با طرح دوباره این موضوع از سوی شهرداری گفته بود: «بحث خزانه واحد در همه دوره‌های شهرداری مطرح بوده و در دوره‌های گذشته عنوان شده و مصوبه شورا دارد. شهرداری موظف بوده با ایجاد خزانه واحد تمام درآمدها را به یک حساب واریز کند و این روش امر

جدیدی نیست».

به گفته او مدیریت شهری جدید می‌گوید در دوره‌های قبل همه سازمان‌ها و شرکت‌ها درآمد خود را به خزانه واریز نمی‌کردند و الان کاری کردیم که ملزم شوند به حساب شهرداری واریز کنند. برخی از شرکت‌ها و سازمان‌ها از شهردار وقت مجوز می‌گرفتند که درآمدها را خودشان هزینه کنند و حالا شهردار جدید می‌گوید که این اجازه را به هیچ‌کس نمی‌دهند.

او با بیان اینکه این امر محاسنی دارد، گفت؛ «شفافیت ایجاد می‌کند و قدرت مانور شهرداری را بالا می‌برد و شهرداری نگران دستمزدها نخواهد بود».

خزانه واحد هم گویا راه به جایی نبرد

در حالی شهردار تهران در کمتر از یکسال فعالیش مکررا، مدعی بود شهرداری مشکل درآمدی نخواهد داشت که اخباری منتشر می‌شود مبنی براینکه پروژه‌های بزرگی مانند توسعه مترو و نوسازی ناوگان اتوبوسرانی به دلیل چالش‌های مالی به کندی پیش می‌روند.

دیروز حبیب کاشانی عضو شورای شهر تهران در جلسه این شورا افشا کرد که «شهرداری برای پرداخت حقوق خردادماه پرسنل خود؛ ساختمان شرکت واحد و یک زمین ۱۶۰۰ میلیارد تومانی را فروخته است»!

در حالی که شهردار در صحبت‌های اخیرش در نطق پیش از نماز جمعه در مورد دستاوردهای شهرداری سخن گفت، اعضای شورای شهر نگران کاهش درآمدها شهرداری هستند. آنها که در ابتدا از آغاز پروژه‌های بزرگ در تهران سخن می‌گفتند، این روزها محتاطانه‌تر وعده می‌دهند و ضمن‌آنکه از آغاز هر پروژه‌ای را مشروط به تأمین منابع لازم می‌دانند؛ منتقد رویه مدیریت شهری هستند.

حبیب کاشانی دیروز پس از استماع سخنان شهردار تهران گفت: «آقای زاکانی قبلا در نماز جمعه این سخنان را بیان کرده بود؛ اما جای سوال است که اقدام عملی این سخنان کجا دیده می‌شود؟».

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه شهرداری در گزارش مالی فروردین‌ماه و اردیبهشت‌ماه ۶۰۰۰ میلیارد تومان کسری دارد، خطاب به شهردار تهران گفت: «۹۰ کلان‌پروژه و چشم‌انداز ۱۰ ساله تدوین کردید؛ اما سیاست‌های این ۱۰ سال را به شورا بیاورید تا مصوب کنید و نسل‌های بعد از ما هم آن را دنبال کنند».

وی با بیان این‌که شما صحبت از کاهش زمان صدور پروانه می‌کنید، اما اصلا کسی برای صدور پروانه مراجعه می‌کند؟ اظهار کرد: «گزارش مالی فروردین‌ماه و اردیبهشت‌ماه نشان‌دهنده ۳۲۷۰ میلیارد تومان است و ۶۰۰۰ میلیارد تومان کسری دارید و برای حقوق خردادماه ساختمان شرکت واحد و زمینی را به مبلغ ۱۶۰۰ میلیارد تومان فروختید و پیش‌بینی می‌کنم در ماه‌های آینده با این رویه حتما شهر آفتاب حتی شهروند و حتی همشهری را خواهیم فروخت و ما باید تدبیری بیندیشیم و اگر قرار باشد در یک چهارم سال که پیک سال است نتوانیم درآمدی حاصل کنیم، نمی‌توانیم رویا‌هایی که در ذهنمان است را عملی کنیم».

گزارش‌های سوال‌برانگیز متفاوت شهردار و معاونش

در این میان در حالی که به نظر می‌رسد تمهید شهردار برای اجرای خزانه واحد که با تبلیغات بسیار روی آن مانور داده شده پوشالی از آب درآمد، رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران هم از ارائه تفاوت آماری بین گزارش‌های شهردار و معاونش انتقاد کرد.

به گزارش ایسنا، جعفر تشکری هاشمی پس از استماع گزارش شهردار تهران در جلسه شورای شهر تهران با بیان اینکه ما از اهداف بلند و آرزوهای خوب شهردار که برای تهران متصور شده تشکر می‌کنیم؛ اما عمده اعضای شورا کار اجرایی کردند و به همین دلیل سوالات و ابهاماتی برای ما مطرح شده، گفت: «آقای زاکانی صحبت از برنامه‌های ۱۰ ساله کردند اما تاکنون در این شورا حتی سیاست‌های پنج ساله نیز تدوین نشده و بهتر است که سیاست‌های شورا منطبق بر نظرات شورای شهر باشد تا موفق‌تر شوند و این در حالیست که پیش‌بینی در شأن قانونگذار و نه مقام

اجرایی است».

وی با بیان اینکه اعلام کردند که می‌توانند توسعه چهار خط جدید مترو را پنج ساله به سرانجام برسانند، گفت: «ما از این اتفاق خوشحال می‌شویم اما دقت داشته باشید که این چهار خط مترو کلیاتش در شورای عالی ترافیک کشور تصویب شده و جزئیات آن هنوز توسط مشاور طراحی نشده است و این در حالیست که برای ساخت ۱۵۹ کیلومتر خطوط جدید به پول امروز ۲۴۰ هزار میلیارد تومان منابع نیاز داریم و در مقایسه با بودجه سالیانه شهرداری اگر شهرداری در پنج سال آینده هیچ هزینه‌ای نداشته باشد و ۱۰۰ درصد حقوق خود را به مترو بدهد این ساخت پنج سال طول می‌کشد و این واقعی نیست که هیچ کار نکنیم و همه پول خود را صرف متروسازی کنیم».

وی با اشاره به اختلاف آماری شدید بین شهردار تهران و معاونین شهردار، گفت: «معاون شهردار هفته گذشته صحبت از ورود ۵۰ دستگاه اتوبوس دست دوم کردند اما حالا شهردار می‌گوید که این مسئله ارتباطی با ما ندارد و شهردار می‌گوید که قرارداد ۲۲۰ واگن با مپنا امضا شده اما معاونش صحبت از ۱۵۵ واگن می‌کند و این گزارش‌های متفاوت و مغایر برای ما سوال‌بر‌انگیز است».

حال باید دید شهرداری که قصد داشت بر تاریکخانه‌ها نور بتاباند در پاسخ به این افشاگری‌های اخیر چگونه تنها در خصوص عملکرد غیر شفاف خود توضیح می‌دهد؟