دیروز با گذشت پنج روز از فرو ریختن بخش‌هایی از سازه «متروپل» در آبادان، آمار جان‌باختگان  به 29 تن افزایش یافت. این در حالی است که در کنار جستجو برای یافتن اجساد مدفون در زیر آوار صدای اعتراض و خشم مردم از وقوع چنین فاجعه‌ای بلند است.

به گزارش مهر دیروز عصر وزیر کشور گفت: نزدیک به ۲۹ پیکر پیدا شده است. احمد وحیدی وی افزود: البته همچنان تعدادی دیگر از اجساد افراد در این منطقه مشاهده شده که آنها هم بیرون آورده خواهند شد و با توجه به حجم آمارها ممکن است مقداری تأخیر زمانی داشته باشیم اما این کار به سرعت در حال انجام است.

همچنین دیروز با توجه به انتشار اخباری در خصوص اعتراضات و شنیده شدن صدای تیراندازی در اطراف متروپل احسان عباسپور،  فرماندار ویژه آبادان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا گفت: به سمت معترضان تیراندازی نشده و فقط تجمع صورت گرفت و پایان یافت.

 او درباره آخرین آمار جانباختگان در حادثه ریزش ساختمان متروپل در آبادان گفت: براساس آخرین اطلاعات، تعداد جانباختگان حادثه متروپل تاکنون به ۲۸ نفر رسیده است. همچنین در این حادثه ۳۷ نفر نیز مصدوم شده‌اند.

فرماندار ویژه ابادان در پاسخ به این سوال که چه زمانی آواربرداری به پایان می‌رسد، خاطرنشان کرد: سازه بسیار پیچیده است در کنار آواربرداری که صورت می‌گیرد، بخشی از سازه نیز همچنان ناپایدار است و مجبور هستیم با تمهیدات خاصی پیش برویم در برخی از مواقع با استفاده از تجهیزات سنگین و فوق سنگین کار می‌کنیم و در برخی از موارد نیز با استفاده از تجهیزات سبک کار را انجام می‌دهیم تا لرزش بر سازه ایجاد نشود. بنابراین زمان مشخصی نمی‌شود برای اتمام کار اعلام کرد.

عباسپور درباره تخریب ساختمان متروپل نیز گفت: چنین چیزی صحت ندارد.

عباسپور در پاسخ به این سوال که حضور مردم چه تاثیری در روند امدادرسانی دارد؟ گفت: مردم هم کمک می‌کنند، اما در بحث آواربرداری با توجه به اینکه کار تخصصی است، از مردم درخواست کردیم برای حفظ جان خود در امر آواربرداری حضور نداشته باشند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا با کمبود تجهیزات یا امدادگر مواجه هستیم، گفت: خیر، نه در بحث تجهیزات و نه در بحث نیروهای امدادی با کمبودی مواجه نیستیم.

 چرا دادستان آبادان دستگیر نشده است؟

همچنین دیروز دادستان کل کشور گفت: به رئیس کل دادگستری خوزستان و دادستان آنجا تاکید شده هیچ اغماضی نسبت به متخلفین در هر بخشی چه قوه‌ قضاییه، چه قوه مجریه و دستگاه‌های دیگر نباید داشته باشند و مساله با جدیت پیگیری می‌شود.

به گزارش ایلنا،  محمدجعفر منتظری گفت: گزارشات رسیده از ساختمان متروپل آبادان حاکی از تخلفات ساختمانی عدیده‌ای است و این امر با اینکه در مشارکت با شهرداری بوده قابل توجیه نیست و خیانت به مردم است.  

وی افزود: گزارشات درخصوص ساختمان متروپل آبادان حاکی از تخلفات عدیده است. هر دستگاهی که در رابطه با این حادثه مقصر بوده یا قصور داشته از نظر ما تحت تعقیب قرار خواهند گرفت.

وی افزود: الان ۵ نفر از شهرداران و تعدادی دیگر از عوامل موثر در بازداشت هستند. گفته شده دادستانی هم در این زمینه قصور یا تقصیری داشته که امشب به رئیس کل دادگستری خوزستان و دادستان آنجا تاکید کردم هیچ اغماضی نسبت به متخلفین در هر بخشی چه قوه‌ قضاییه، چه قوه مجریه و  دستگاه‌های دیگر نباید داشته باشند و مساله با جدیت پیگیری می‌شود.

دادستان کل کشور افزود: نظر به اینکه تعدادی از مدیران در این خصوص در مظان اتهام قرار گرفتند به لحاظ صلاحیت در صلاحیت مرکز استان هست و دادستان مرکز استان مسئولیت دارد و بنده هم پیگیر هستم و دستگاه قضایی کوتاه نخواهد آمد.وی درباره اینکه چرا تا الان دادستان آبادان بازداشت نشده است؟ گفت: هنوز از میزان تقصیر دادستان آبادان مطلع نیستم.  فردا مسئله را با جدیت پیگیری خواهیم کرد. چنانچه از مواردی باشد که باید بازداشت شود اغماض نخواهیم کرد.