رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با اشاره به اینکه جریمه قطع درخت نباید مشابه دیه انسان باشد، تصریح کرد: این حد رویکرد بازدارنده احتیاج نبوده و نباید دیه یک گیاه را مشابه یک انسان بدانیم.

مهدی بابایی درباره اظهارات شهردار تهران مبنی بر بالا بودن جریمه قطع درختان که باعث می‌شود مردم تمایلی برای کاشت درخت نداشته باشند، اظهار کرد: افزایش میزان جریمه در جریان بررسی بودجه ۱۴۰۱ در کمیسیون سلامت و محیط زیست مورد بحث قرار گرفت و ما هم به این نتیجه رسیدیم که نباید این جریمه را نسبت به سال ۱۴۰۰ افزایش دهیم و یک عدد خیلی جزئی افزایش دادیم، چرا که عدد بیش از حد رشد کرده و در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ رشد بالای ۳۰۰ درصدی داشته که بیش از حد بوده است.

جریمه قطع درخت ثابت بماند

بابایی در واکنش به اینکه ارقام اختصاص داده شده آنقدری نیست که عامل بازدارنده‌ای در قطع درختان باشد و باعث شده باشد که برخی دست به خشکاندن و قطع درختان نزنند، گفت: فرضاً شما به عنوان مالک و یا سازنده شروع به ساخت و ساز می‌کنید؛ جلوی درب منزل شما سه درخت چنار است که نه به دلیل ساخت و ساز بلکه به دلیل تغییر اقلیم یکی از آن‌ها خشک می‌شود؛ در این شرایط حداقل ۲۰۰ میلیون تومان برای یک اصله درخت باید جریمه پرداخت کنید، در حالی که مالک اقدام به خشک شدن هم نکرده بلکه درخت خشک شده و این عدد خیلی بالا است و به دیه یک انسان نزدیک شده است.

بابایی افزود: در هر صورت بالا بودن این عدد بازدارنده است اما در مجموع با کاهش این عدد مخالف هستم و از طرفی هم با رشد این عدد بر اساس تورم سالیانه نیز مخالف هستم.

وزارت نیرو پای کار

مسدودکردن چاه‌ها نیست!

او در پاسخ به سؤال دیگری درباره وضعیت منابع آبی پایتخت در تابستان پیش رو با توجه به کم‌بارشی در آغاز فصل بارش اظهار کرد: ما در مدیریت شهری با سازمان آب و وزارت نیرو جلساتی را در حوزه‌ای که مربوط به بهره‌برداری از آب‌های زیرزمینی است برگزار کردیم. همچنین جلساتی را با سازمان بوستان‌ها داشتیم تا بتوانیم برنامه‌های بهره‌وری آب حوزه‌های فضای سبز و مکانیزاسیون آبیاری را داشته باشیم تا میزان مصرف آب را کاهش دهیم.

بابایی افزود: این موضوع را پیگیری کردیم که آیا بر اساس برنامه پنج‌ساله سوم مکانیزاسیون آبیاری، بهره‌وری و مسدود کردن چاه‌ها پیشرفت دارند یا خیر. چرا که بر اساس برنامه پنج‌ساله باید سالانه بهره‌برداری از حداقل ۵ الی ده چاه آب را متوقف کنیم و به‌جای آن از پساب‌های تصفیه‌خانه‌ها استفاده کنیم. از این برنامه عقب هستیم و بررسی‌های ما هم نشان می‌دهد که وزارت نیرو نیز آن‌گونه که باید پای‌کار نیست.

او گفت: ابتدا باید پساب تصفیه‌خانه در اختیار ما قرار بگیرد و بعد از آن نسبت به مسدودسازی چاه اقدام کنیم. در حال حاضر ۱۴ کیلومتر شبکه آبیاری ایجاد کردیم تا از پساب تصفیه‌خانه استفاده کنیم اما به دلیل عدم همکاری وزارت نیرو موفق نشدیم درب چاه‌ها را مسدود کنیم و این همکاری بیشتر وزارت نیرو را می‌طلبد.