مدیرکل دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور به ارائه آمارهایی پرداخت و با بیان اینکه در سال ۱۴۰۰ اصلی‌ترین بحران ما در حوزه مسائل اجتماعی، کودک‌آزاری است، اظهار کرد: در سال جاری در خصوص کودک‌آزاری دو برابر همسر آزاری تماس داشتیم و این نگران‌کننده است و باید به آن توجه ویژه‌ای کرد. اما این رقم از سال گذشته بسیار کمتر است که یکی از دلایل آن به دلیل تصویب قانون حمایت از اطفال و نوجوانان و اقدامات مداخله‌ای دقیق و درستی که در کشور طراحی شده و همه دستگاه‌ها از جمله سازمان بهزیستی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و قوه قضاییه و دادگستری به خوبی این کار را جلو می‌برند است و این روند موفقیت‌آمیز در اجرای یک قانون بسیار پیچیده است.

70 شهر در اولویت سال جاری اورژانس اجتماعی

به گزارش ایسنا، علیگو اظهار کرد: در ۷۰ شهر بر اساس قانون حمایت از اطفال و نوجوانان که تکلیف قانونی به سازمان بهزیستی بابت توسعه اورژانس اجتماعی داده است، خدماتی که باید به کودکان در معرض آسیب و زنان در معرض آسیب ارائه کنیم آنجا هم این ۷۰ شهر در اولویت سال جاری است و امید است که مبالغ آن در بودجه سال ۱۴۰۱ تصویب شود تا بتوانیم این مهم را تحقق دهیم.

او با بیان اینکه مسئله اورژانس اجتماعی، مسئله آسیب‌های اجتماعی است گفت: در حوزه آسیب‌های اجتماعی مثلاً همسر آزاری، کودک‌آزاری، سالمند آزاری معلول آزاری و اقدام به خودکشی و افکار خودکشی، کمک به حمایت از کودکان خیابانی و حمایت از دختران و پسرانی که از منزل فرار می‌کنند و حمایت از زنان و دختران آسیب‌دیده اجتماعی، جزء اصلی‌ترین فعالیت‌های مجموعه اورژانس اجتماعی است.

نحوه مداخله در کودک‌آزاری

علیگو با اشاره به مداخلات خدمات سیار اورژانس اجتماعی نیز گفت: در مداخلات کودک‌آزاری، بیش از ۹۴ درصد منجر به مداخلات سیار شده است؛ به این معنی که در تماس خط ۱۲۳ از ۱۰۰ تماس، تیم سیار اورژانس اجتماعی حتماً به ۹۴ تماس مداخله حضوری کرده است و این مداخله مؤثر بوده است؛ زیرا از این ۹۶ درصد بیش از ۵۰ درصد مسئله در محل حل شده و زیر ۵۰ درصد به مراکز مداخله در بحران یا مراکز دیگر ارجاع شده است و این نشان می‌دهد مداخلات تیم سیار در محل حادثه یا محل بحران بسیار خوب بوده است.

۵۰ درصد کودک‌آزاری‌ها از نوع «غفلت» و «عاطفی» است

مدیرکل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به موضوع کودک‌آزاری بیان کرد: بر اساس آمار پذیرش‌ها، بیشترین میزان کودک‌آزاری از جنس «غفلت» است و اگر «کودک‌آزاری عاطفی» را با این عدد جمع کنیم، بالای ۵۰ درصد آسیب‌ها در حوزه مسائل عاطفی و غفلت است. نسبت به این موضوع بی‌تفاوت نباشید؛ اگر کودکی آزار جسمی ببینند، این لزوماً اتفاق وحشتناک‌تری از این نیست که کودکی در محلی حبس شود یا خانواده تحصیل او را پیگیری نکند؛ همه این موارد به یک اندازه خطرات ایجاد می‌کند و آسیب‌هایی که به کودک وارد می‌کند به یک میزان است.

او افزود: یکی از اتفاقاتی که در سازمان بهزیستی طی چند وقت اخیر در دولت جدید رخ داده، ابلاغ ماده ۲۶ خدمات کودکان در معرض آسیب است که یکی از مشکلات جدی مجموعه فعالیت‌های ما در حوزه کودکان را پوشش می‌دهد، به این صورت که ان جی اوها و مراکز خدمات مددکاری اجتماعی و خیریه‌ها می‌توانند با اخذ مجوز موسسه، مراکز نگهداری برای کودکان آسیب‌دیده ایجاد کنند.