عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران به بیان توضیحاتی در خصوص ویروس‌های جدید و جهش یافته «مو» و «لامبدا» پرداخت. به گزارش میزان، حسین کیوانی در خصوص اثربخشی واکسن‌های موجود در مقابل ویروس‌های جدید و جهش یافته «مو» و «لامبدا» گفت: در مورد این ویروس‌ها اوضاع آن‌گونه که تبلیغ می‌کنند، نیست و طبیعی است که هر چه قدر جلوتر می‌رویم و تغییرات در ویروس افزایش پیدا می‌کند، اثربخشی واکسن‌های تزریق‌شده کاهش می‌یابد.

میزان بیماری‌زایی «مو» و «لامبدا» هنوز مشخص نشده

 او ادامه داد: در خصوص «مو» که سویه جدیدی است و در کلمبیا دیده شده، مشاهده است که حدود ۱۰ تا ۳۰ درصد از افراد واکسینه شده به این ویروس مبتلا می‌شوند، اما این به این معنی نیست که واکسن‌ها در مقابل سویه‌های جدید ایمنی ندارند، بلکه واکسن‌ها مؤثر هستند، ولی اثربخشی آن‌ها ضعیف‌تر شده و آنتی‌بادی محافظت‌کننده آن‌ها کمتر است.  

این متخصص ویروس‌شناسی ضمن اشاره به اینکه می‌توان برای ایجاد ایمنی در مقابل این واریانت‌ها از دز سوم واکسن و یا واکسن‌هایی که از این ویروس‌های جهش‌یافته ایجادشده باشند، استفاده کرد، در پاسخ به این سؤال که آیا شدت بیماری‌زایی در واریانت‌های «مو» و «لامبدا» بیش از سویه‌های قبلی است؟، افزود: هنوز مطالب اثبات شده‌ای در خصوص افزایش شدت بیماری‌زایی و مرگ‌ومیر در این سویه‌ها وجود ندارد.

دلتا رکورددار سرعت انتشار بیماری

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی در پاسخ به این سؤال دیگری مبنی بر اینکه در حال حاضر خطرناک‌ترین ویروس جهش یافته کرونا کدام است؟، توضیح داد: سویه‌های جدید از نظر بیماری زایی شدیدتر نشدند، اما سرعت انتشار آن‌ها افزایش پیدا کرده و تاکنون بیشترین سرعت انتشار را دلتا را داشته است چرا که سویه‌های «مو» و «لامبدا» هنوز به طور گسترده شیوع پیدا نکرده‌اند.

او افزود: اگر «مو» و «لامبدا» به سویه غالب در جامعه تبدیل شوند و ۷۰ تا ۸۰ درصد از مواردی که مبتلا می‌شوند، از واریانت‌ها باشند، در آن صورت باید بررسی کنیم که این سویه‌ها چه خصوصیاتی را دارند و برای مثال باید ببینیم که آیا این ویروس‌ها زودتر فرد را از پای در می‌آورند؟ یا نه آرام‌تر هستند؟ و امکان بررسی این مسائل تا زمانی این سویه‌ها واریانت غالب در جامعه نشوند و ویروس در حال چرخش از سویه‌ها نباشد، وجود ندارد و نمی‌توان در این خصوص  اظهار نظر کرد.

واریانت‌های جدید قابل پیش‌بینی نیستند

این متخصص ویروس شناسی با بیان اینکه این واریانت‌ها در کشور‌هایی که شناسایی شده‌اند، سویه غالب محسوب نمی‌شود، اظهار کرد: اگر این ویروس‌ها در آن جوامع غالب شوند، ممکن است در یک قومیت و یا نژاد دیگر رفتار متفاوتی داشته باشند و ازاین‌رو هیچ‌چیز در مورد آن‌ها قابل پیش‌بینی نیست.

او در پاسخ به این سؤال که با توجه به اینکه دلتا ایران را با بحران مواجه کرد، آیا تصور می‌کنید، ورود این ویروس‌ها به کشور بتواند ما را مجدداً با بحران دیگری مواجه کند؟، متذکر شد: خیر، چنین اتفاقی بعید به نظر می‌رسد و اصلاً قابل پیش‌بینی نیست و بر اساس مطالعات ویروس‌شناسی و اپیدمیولوژی بعید به نظر می‌رسد ما بعد از این با بحران‌های بدی روبه‌رو شویم هرچند مردم همچنان باید رعایت پروتکل‌های جدی بگیرند و آن‌ها را رعایت کنند.