رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور ناجا گفت: در تیرماه بالغ‌بر ۱۰۰ مدیر متخلف و ۲۰۴ مربی متخلف شناسایی و برخورد شده است.

به گزارش ایلنا، سرهنگ احمد کرمی اسد با بیان اینکه با تخلفات آموزشگاه‌های رانندگی بر اساس آیین‌نامه هیئت‌وزیران برخورد می‌شود، تصریح کرد: در صورت مشاهده تخلف هم با مدیران و هم مربیان متخلف برخورد می‌شود در تیرماه بالغ‌بر ۱۰۰ مدیر متخلف و ۲۰۴ مربی متخلف شناسایی و با آن‌ها برخورد شده و به برخی نیز تذکر داده‌شده است و برخی دیگر نیز منع همکاری شده‌اند. مربی کسی است که یک متقاضی را آموزش می‌دهد که پس از اخذ گواهی‌نامه به‌عنوان یک راننده حرفه‌ای در معابر رانندگی می‌کند بنابراین در خصوص تخلفات هیچ اغماضی نخواهیم داشت.

متقاضیان باید به‌صورت کامل آموزش ببیند

سرهنگ کرمی اسد تأکید کرد: از هنرجویان نیز خواهش می‌کنم اگر به‌عنوان متقاضی در پروسه دریافت گواهی‌نامه شرکت می‌کنند و قرار است در یک بازه زمانی آموزش ببینید دقت کنند حتماً این تایم رعایت شود وظیفه مربی است که در زمان تعیین‌شده به‌صورت کامل آموزش را به هنرجویان ارائه دهد ما در جدول تقویم زمانی که برای آموزش مشخص کرده‌ایم تعیین کرده‌ایم که در جلسات مختلف مربی باید چه آموزش‌هایی به هنرجو ارائه دهد و این برنامه‌ریزی بر اساس یک کار مطالعاتی انجام‌ شده است تا مشخص شود متقاضی از بدو ورود تا پایان آموزش در ۱۲ جلسه فنون رانندگی را آموخته و این برای ما محرز شود اگر در این مدت کم‌کاری از سوی مربی صورت گیرد قطعاً باید متقاضی به مدیر آموزشگاه اعلام کند.

او خاطرنشان کرد: متقاضی هم نباید به دنبال این باشد که صرفاً برگه آموزشش توسط مربی مهر شود، بلکه باید آموزش را به‌صورت کامل بیاموزد تا همه تکنیک‌های لازم را یاد بگیرد و از حوادث احتمالی در زمان رانندگی این افراد جلوگیری شود.

عمده تخلفات مربیان زدن مهرهای صوری است

رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور ناجا گفت: عمده تخلفات در بحث مربیان، مهرهای صوری است که برای متقاضیان می‌زنند واقعیت امر این است که استفاده از مهر صوری  ظلم و ستم به هنرجو است. عدم کنترل مربیان از سوی مربیان بیشترین تخلفاتی است که ثبت می‌شود. اگر در آموزشگاهی عمده مربیان تخلفات به این صورت دارند این نشات گرفته از عدم نظارت مدیر است چراکه مدیر موظف است فرآیند آموزشی که توسط مربی ارائه می‌شود را کنترل کند.

او تصریح کرد: درصورتی‌که تخلفات بیش‌ازاندازه باشد با مربی قطع همکاری می‌شود و آموزشگاه اجازه همکاری با آن مربی را دیگر ندارد. اگر آموزشگاه نیز مرتکب تخلف شود اجازه فعالیت به آموزشگاه داده نمی‌شود و اجازه نمی‌دهیم خدماتی ارائه شود.

برگزاری کلاس‌های تئوری به‌صورت غیرحضوری

کرمی اسد درباره برگزاری کلاس‌های تئوری به‌صورت مجازی خاطرنشان کرد: با شیوع کرونا و دستور سردار هادیانفر آموزش‌های حضوری به‌صورت غیرحضوری طراحی‌شده است و به‌صورت پایلوت در چند آموزشگاه برگزار شد و نواقص آن رفع شده است در حال حاضر قریب ۹۹ درصد آموزشگاه‌های تهران به‌صورت غیرحضوری آموزش می‌دهند حتماً این روش در سراسر کشور اجرا خواهد شد چراکه از این طریق هم شرایط کرونایی رعایت می‌شود و هم آموزش‌ها ارائه‌شده است در خصوص آموزش‌های عملی و حضوری نیز باید حتماً پروتکل‌ها رعایت شود.