هرچند وزارت بهداشت از اسفند سال گذشته تزریق واکسن کرونا را آغاز کرده و تاکنون نیز کمی بیش از یک میلیون نفر را در کشور واکسینه کرده، اما به نظر می‌رسد در روزهای اخیر این ماشین کندرو واکسیناسیون کمی شتاب گرفته و گروه‌های بیشتری را به دریافت واکسن برای ایمنی در برابر کرونا امیدوار می‌کند. به تازگی هم زمان‌بندی واکسیناسیون کرونا بر اساس ردیف شغلی و سنی کشور اعلام شد تا بر اساس آن گروه‌های مختلف از حدود زمان دریافت واکسن خود مطلع شوند.

فاز اول: حدود یک و نیم میلیون نفر

در فاز اول تزریق واکسن کرونا یعنی در اسفند ۹۹ کارکنان مستقیم تغسیل متوفیان کووید ۱۹، پرسنل آزمایشگاه‌های کووید و نمونه‌بردار‌ها و کارکنان خط اول حوزه بهداشت واکسینه شده‌اند.

کارکنان خط اول حوزه درمان و پزشکی، پرسنل عملیاتی اورژانسی کشور، مرکز نگهداری سالمندان، جانبازان و معلولین و کارکنان مراکز خدمات جامع سلامت روستایی از اسفند ۹۹ تا فروردین ۱۴۰۰ واکسینه شده‌اند و سایر کارکنان بیمارستان‌های بستری‌کننده کووید ۱۹ تا پایان اردیبهشت واکسینه خواهند شد که جمعا حدود یک و نیم میلیون نفر می‌شوند.

فاز دوم: حدود ۱۲ میلیون نفر

در فاز دوم واکسیناسیون کرونا حدود ۱۲ میلیون نفر واکسن را تزریق خواهند کرد.

واکسیناسیون گروه سنی بالای ۸۰ سال از اردیبهشت تا خرداد ۱۴۰۰ را شامل می‌شود. همچنین در خرداد و تیرماه ۱۴۰۰ گروه‌های سنی ۶۵ تا ۷۹ سال واکسینه خواهند شد که اولویت در ابتدا با سنین بالاتر است. همچنین تا پایان تیر ماه افراد ۱۶ تا ۶۴ سال که دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند واکسیناسیون خواهند شد. در تیر و مرداد ۱۴۰۰ گروه‌های سنی ۶۰ تا ۶۴ سال واکسن را دریافت می‌کنند.

فاز سوم: حدود ۴ میلیون نفر

در مرداد و شهریور امسال ساکنان در زندان‌ها و مراکز تادیب، پرسنل پلیس، نظامیان و سربازان در پادگان‌ها، گرمخانه‌ها، کمپ‌های معتادین و مهاجرین، پرسنل بانک‌ها، حمل و نقل عمومی و آموزش واکسیناسیون می‌شوند و همین عمل در مرداد ماه برای معلمین و کارکنان مدارس انجام خواهد شد.

فاز چهارم: حدود ۴۰ میلیون نفر

با کسر جمعیت فاز دوم، گروه سنی ۵۵ تا ۵۹ سال در شهریور ۱۴۰۰ واکسینه می‌شوند و در مهر ۱۴۰۰ گروه‌های سنی ۵۰ تا ۵۴ سال و ۴۵ تا ۴۹ سال در اولویت دریافت واکسن خواهند بود.

در آبان ۱۴۰۰ هم گروه‌های سنی سی و پنج تا چهل و چهار سال به ترتیب از سنین بالاتر واکسن را تزریق می‌کنند، همین عمل برای گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ سال در آذر امسال انجام خواهد شد. در دی ۱۴۰۰ هم گروه سنی ۱۸ تا ۲۴ سال واکسن را دریافت خواهند کرد.

 شروع به کار سامانه ثبت‌نام واکسیناسیون سالمندان ۸۰ سال به بالا

سامانه ثبت‌نام واکسیناسیون سالمندان ۸۰ سال به بالا در دسترس قرار گرفت.

از دیروز همچنین سالمندان ۸۰ سال به بالا که هنوز موفق به تزریق واکسن کرونا نشده‌اند، لازم است با مراجعه به سایت salamat.gov.ir نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند و نیازی به مراجعه حضوری به مراکز بهداشت نیست.

با ورود به این سامانه و در صفحه اول آن اعلام شده که به منظور زمان‌بندی و نوبت دهی تزریق واکسن کووید-۱۹ بر اساس سند ملی واکسیناسیون برای گروه‌های سنی اعلام شده، لطفا از طریق این درگاه نسبت به ثبت نام و درج کد ملی، تاریخ تولد و شماره تلفن همراه خود اقدام کنیدد. طی روزهای آینده، زمان و محل تزریق واکسن از طریق پیامک به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

در حال حاضر در سامانه مذکور برای متولدین سال‌های ۱۳۲۰ به قبل امکان ثبت نام فراهم شده است.

طبق اعلام وزارت بهداشت، در روزهای آتی سایر گروه‌های سنی سالمندان جهت واکسیناسیون فراخوان خواهند شد. به این ترتیب پس از واکسیناسیون سالمندان ۸۰ سال به بالا و لکه گیری انجام شده، نوبت به واکسیناسیون سنین ۷۵ تا ۸۰ سال خواهد بود.

البته تاکید شده است که نوبت جاماندگان از واکسن سوخت نمی‌شود و هموطنان در این زمینه نگرانی نداشته باشند؛ واکسن به میزان کافی برای سالمندان فراهم است.