ابتکار ادامه داد: متاسفانه در منطقه، برخی کشورهای عربی در مسئله‌ی قاچاق زنان و دختران سهم بسزایی دارند و در سطح بین‌الملل و سازمان‌های بین‌المللی با آنها هیچ برخوردی نمی‌شود، یکی از علت‌ها این است که پشتوانه مالی بسیار بالایی دارند و خیلی از افراد را به عنوان کارگرهای خانگی جذب می‌کنند.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده در گفت‌وگو با ایلنا، گفت: از رئیس مجلس شورای اسلامی درخواست دارم تا سریع‌تر به لایحه‌ مبارزه با قاچاق انسان بپردازند و آن را تصویب کنند، چون این قانون می‌تواند راه بسیاری از سوء استفاده‌ها را ببندد و به کمک دختران ما بیاید.

«معصومه ابتکار» با اشاره به موضوع قاچاق انسان و خطر آن برای دختران و زنان کشور، گفت: این یک موضوع جهانی است و متاسفانه درصد عمده‌ی از افراد در موضوع خرید و فروش انسان، شامل زنان و دختران هستند که علت اصلی آن هم بهره‌برداری جسمی و بردگی جنسی است.معاون اموز زنان و خانواده رئیس جمهوری با اشاره به متلاشی کردن باندهایی که اخیرا توسط نیروی انتظامی و وزارت کشور و نهادهای بین‌المللی اتفاق افتاده است، بیان کرد: کشورهای مختلف دختران را با وعده‌های بسیار بی‌اساس فریب می‌دادند که خوشبختانه این باند متلاشی شد، ولی احتمالا باندهای دیگری هم باشند.

وی در مورد قانون مبارزه با قاچاق انسان گفت: الان مدتی است که پرداختن به این قانون در مجلس متوقف مانده است. این قانون به همه ابعاد قاچاق و خرید و فروش آن پرداخته و از رئیس مجلس شورای اسلامی درخواست دارم تا سریع‌تر به این موضوع بپردازند و آن را تصویب کنند. چون این قانون می‌تواند راه بسیاری از سوءاستفاده‌ها را ببندد و به کمک دختران بیاید و همچنین لایحه تامین امنیت زنان هم در این زمینه ورود کرده که امیدواریم این لایحه هم به سرانجام برسد.

وی با اشاره به اثر فضای دیجیتال بر این موضوع افزود: قبلا وقتی که فضای دیجیتال نبود، افراد باید در یک شبکه فیزیکی با فرد مورد نظر خود ارتباط برقرار می‌کرد، اما الان با فضای مجازی به راحتی می‌توان با یک فرد ارتباط برقرار کرد و او را فریب داد، برای همین آگاهی برای دختران و پسران جوان مهمترین مسئله است، فراموش نکنیم که این فضا خدمات بسیار خوبی برای آموزش آگاهی و مهارت افزایی و تعاملات اقتصادی و اجتماعی برای ما دارد و فقط موضوع این است که مهارت و آموزش برای حضور در آن نیاز است که این موضوع به خصوص برای خردسالان و نوجوانان بسیار حائز اهمیت است، چون حتی گاهی از روی کنجکاوی به سمت سایت‌های خطرناکی کشیده می‌شوند که تمام زندگی آنها را نابود می‌کند.

ابتکار با اشاره به گروه سنی افرادی که در دام این گروه‌های فاسد می‌افتند، گفت: طبعا رنج سنی که در این مسئله به مشکل می‌خورد، نوجوان‌ها و جوان‌ها است و بیشتر آنها واقعا فریب می‌خورند، چون آنقدر تصویرهای دروغین برای آینده این افراد نشان می‌دهند که متاسفانه به تعداد خیلی کم برخی خانواده‌ها هم در این موضوع همراهی می‌کنند، چون واقعا فکر می‌کنند که فرصتی برای فرزندشان وجود دارد، در صورتی که همه اینها دام و فریب بوده و وقتی که فرد دستش از همه جا کوتاه شد و متوجه اصل ماجرا شد دیگر هیچ کاری نمی‌تواند انجام دهد و در آن شرایط خود هیچ کاری نمی‌تواند انجام دهد، مگر اینکه از طریق نیروهای امنیتی و اینترپل و عملیات بین‌المللی به کمک او بروند تا نجات پیدا کند.

ابتکار با تاکید بر آگاهی برای فعالیت در فضای آنلاین افزود: در مورد چنین مسائلی اولین موضوع آگاهی در مورد مخاطرات شبکه‌های قاچاق و سوء استفاده‌هایی است. این موضوع یکی از پیشنهادهای ما برای آموزش در سطح دبستان است.