مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان از افزایش افسردگی در میان دانشجویان به دلیل مشکلات اقتصادی و کاهش تعاملات اجتماعی خبر داد.

به گزارش ایلنا، مجید صفاری‌نیا درباره تأثیر کرونا بر سلامت روانی دانشجویان اظهار کرد: شیوع کرونا در کشور روی همه گروه‌ها تأثیرگذار بوده و قطعاً گروه دانشجویی نیز از این تأثیرپذیری مستثنا نبوده است، ازاین‌رو ما شیوه‌های کارمان را تغییر دادیم و تلاش کردیم با راهکارهایی توان مقابله دانشجویان را  با خدمات مضاعف و رایگان  در حوزه مشاوره و سلامت دانشجویی ارائه کنیم. او در پاسخ به این سؤال که در خدمات مشاوره‌ای که به دانشجویان ارائه‌شده، دانشجویان بیشتر در معرض چه آسیب‌هایی در مواجهه با دوری از فضای دانشگاه قرارگرفته‌اند و آیا درگیر افسردگی شده‌اند؟ گفت: اتفاقی که در جهان افتاده، این است که از سال ۲۰۱۶ تاکنون آمار افسردگی و اضطراب یک سیر کاملاً صعودی داشته است و کرونا می‌تواند این را نیز تشدید کند.

کاهش تعاملات اجتماعی  و غمگینی دانشجویان

به گفته صفاری‌نیا کاهش تعاملات اجتماعی، حمایت‌های اجتماعی، برنامه‌های بیرون از خانه، مسائل اقتصادی و ده‌ها عامل دیگر می‌تواند میزان غمگینی دانشجویان را بیشتر کند، البته این مسئله نه‌تنها به یک عامل بلکه به چندین عامل بستگی دارد.

مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان افزود: ما آمار دقیقی نداریم که در حال حاضر چند درصد از دانشجویان به علت شیوع کرونا دچار افسردگی شده‌اند، اما افسردگی و اضطراب در دهه‌های اخیر در جهان افزایش داشته است و طبیعتاً کشور ما نیز متأثر از این مسئله خواهد بود. درعین‌حال ما تلاش کردیم، برنامه‌هایی را اجرا کنیم تا به‌نوعی با این بحران مقابله کرده باشیم. تلاش شد با طرح‌های مختلفی ازجمله طرح‌های احوالپرسی از دانشجویان، طرح دانشگاه دوستدار خانواده، همیاران سلامت، برگزاری جشنواره‌های مجازی در رابطه با کرونا و خدمات گسترده مشاوره آنلاین در کنار دانشجویان باشیم.

انجام طرح‌های مشاوره‌ای آنلاین برای دانشجویان

او ادامه داد: در حال حاضر طرح‌هایی ازجمله طرح‌های «همیاران سلامت» و «همیاران بهداشت» توسط دانشجویان اجرا می‌شود. علاوه بر این اکثر دانشگاه‌های ما خدمات مشاوره‌ای مجازی و آنلاین را به دانشجویان ارائه می‌کنند.

مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان افزود: ما به‌طور مرتب در طول هفته کارگاه‌های مجازی داریم که حتی پدر و مادر دانشجویان با خود دانشجویان در آن کارگاه‌ها شرکت می‌کنند. به‌عنوان‌مثال در هفته گذشته کارگاهی در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد و حدود ۶۰۰ شرکت‌کننده داشت که شامل دانشجویان و خانواده‌های آنان می‌شد.

او اضافه کرد: درست است که کرونا آسیب‌های خاصی مانند اضطراب، استرس، نگرانی، احساس غمگین بودن و ناامیدی در میان دانشجویان ایجاد کرده است، اما در مقابل آن، ما نیز خدمات بسیار گسترده‌ای در سطح کشور پیش‌بینی و اجرا کردیم. در اغلب دانشگاه‌های کشور خدمات مشاوره  و بهداشت و سلامت به‌صورت رایگان به دانشجویان ارائه می‌شود.

معاون دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان گفت: علاوه بر این موارد طرح احوال‌پرسی از دانشجویان را بسیاری از دانشگاه‌ها ازجمله دانشگاه تهران به شکل موفقیت‌آمیزی برای اولین بار اجرا کردند. طی این طرح مشاوران با دانشجویان صحبت می‌کنند و جویای وضعیت و حال آن‌ها می‌شوند.

صفاری‌نیا درباره پیش‌بینی‌اش از تعاملات اجتماعی در دوران پساکرونا خاطرنشان کرد: کرونا نیز مانند خیلی از اتفاقات دیگر ازجمله جنگ است که پس از اتمام آن، انسان‌ها به زندگی عادی خود برمی‌گردند. من به‌عنوان یک روانشناس معتقدم که مردم پس از کرونا به زندگی عادی خود برمی‌گردند، چراکه انسان موجود سازگاری است.